Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: rysy

Rysy
Autor Wiadomo
poop 



Zaproszone osoby: 1
Doczy: 25 Lut 2010
czyli 5175 dni temu

Posty: 84
Tematy: 9
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-02, 16:15   

Mi też się bardzo podoba ten szlak, taki "inny" od tych polskich :)
Jednak troszkę za łatwy...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
speedy 



Wiek: 37
Doczy: 19 Cze 2010
czyli 5061 dni temu

Posty: 338
Tematy: 4
Otrzyma 3 piw(a)
Skd: Morąg
Wysany: 2010-06-20, 11:22   

Być może się powtórzy, ale też mam kilka pytań. Chce w tym roku zdobyć Rysy, od strony Słowacji. Podobno szlak jest prostszy, łatwiejszy. Tylko jak, gdzie i za ile dojechać na Słowację i dokąd?? Długo zajmuje wejście na szczyt? Dziękuje z góry:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5178 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-06-20, 13:36   

Szlak na Rysy na Słowacji wiedzie przez Popradske pleso (Popradzki Staw). Z Popradzkiego Stawu idzie się niebieskim szlakiem, a później skręca na czerwony. Czas wg. mapy Wysokie Tatry wyd. Sygnatura wynosi:
- w górę: 35' + 2h30' + 55'
- w dół 45' + 1h45' + 25'

Do stawu można już na różne sposoby dojść w zależności od widzi mi się.
- Ze Szczyrbskiego Jeziora (Strbske pleso) prowadzi: czerwony szlak przez punkt widokowy 1h45' lub czerwony-zielony doliną o podobnym czasie
- Z Popradzkiego Jeziora (Popradske Pleso) prowadzi ścieżka rowerowo-spacerowa - niebieski szlak 1h 15', po drodze można odbić na Tatrzański Cmentarz Symboliczny (Symbolicky cintorin)
- Magistrala Tatrzańska, droga wg. mnie za długa jak na tak dali cel jak Rysy.

Dojazd: Zakopane-Łysa Polana (bus/PKS, około 4-8 zł), Łysa Polana - Stary Smokowiec (SAD do Popradu, coś około 2 euro, może taniej) lub Zakopane-Stary Smokowiec (autobus międzynarodowy do Popradu, 20 zł), Stary Smokowiec - Popradske Pleso/Strbeske Pleso (elektriczka, nie wiem ile kosztuje taki kawał drogi). Uwaga! Dojazd może pochłonąć sporo czasu. Z samej granicy do Starego Smokowca jedzie się godzinę (albo więcej).

Samochodem można również jechać przez przejście graniczne Chyżne (Chochołów) lub Łysą Polanę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
speedy 



Wiek: 37
Doczy: 19 Cze 2010
czyli 5061 dni temu

Posty: 338
Tematy: 4
Otrzyma 3 piw(a)
Skd: Morąg
Wysany: 2010-06-20, 14:00   

Bardzo Ci dziękuje za okazaną pomoc ;) Chyba samochodem podjedziemy ;]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
magda-lena 



Doczya: 06 Lip 2010
czyli 5044 dni temu

Posty: 52
Tematy: 0
Skd: Warszawa
Wysany: 2010-07-20, 12:01   

dodam tylko ze warto tam sie wybrac bo na prawde widoki sa ladne ale sama wycieczka tez daje duza frajde wkoncu przekracza sie granice itp :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5074 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2010-08-25, 15:31   

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego usunęli metalowy krzyż umieszczony nielegalnie na szczycie Rysów w ubiegłoroczne wakacje z okazji 100-lecia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
- Ten krzyż stanął na Rysach bez zgody TPN, Kościoła i bez aprobaty samego TOPR. To była samowola nieustalonych osób - wyjaśnia dyrektor TPN Paweł Skawiński. Usunięcie krzyża z Rysów władze TPN zapowiadały już na koniec poprzedniego sezonu letniego, ale akcję przełożono ze względu na złą pogodę.

Krzyż został przekazany do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach koło Rusinowej Polany w Tatrach. Jego uroczyste poświęcenie zaplanowano na najbliższą niedzielę.
Władze TPN nie obawiają się protestów w związku z usunięciem krzyża z Rysów. - Krzyż na Krakowskim Przedmieściu jest związany ze śmiercią wielu osób, dlatego wzbudza tyle emocji. Krzyż na Rysach nie był związany z niczyją śmiercią, a osoby które go tam umieściły są nieznane - mówi Skawiński.

Szef Parku podkreśla, że na terenie parku "nie można tworzyć nowych rzeczy", a te które są tam od dawna, jak np. krzyż na Giewoncie, traktowane są jako dziedzictwo, które należy chronić. Przypomina, że krzyż na Giewoncie, ustawiony tam w 1901 roku przez górali wyremontowano z inicjatywy TPN w ubiegłym roku.

Ze szczytu Rysów zniknęła też bezprawnie zainstalowana tam tablica reklamująca usługi transportowe ze Słowacji do Zakopanego, tabliczka z przyczepionymi kajdankami, którą pozostawili nowożeńcy, rakieta tenisowa oraz śmieci. I elementy instalowanych tam kiedyś nieaktualnych już tablic informacyjnych.


Źródło: Gazeta Wyborcza


Więcej... http://wyborcza.pl/1,7547...l#ixzz0xckxnIQI
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
michal_wlkp 



Wiek: 40
Doczy: 14 Cze 2010
czyli 5066 dni temu

Posty: 78
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Pyrlandia
Wysany: 2010-08-25, 17:47   

No i dobrze, bo niedługo dojdziemy do sytuacji w której ktoś postawi Tobie krzyż w ogródku i go też nie będzie wolno usunąć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
szpila 


Wiek: 55
Doczy: 11 Lip 2010
czyli 5039 dni temu

Posty: 118
Tematy: 1
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2010-08-25, 21:30   

Ja jak byłemw tym roku na szczycie to za tych co zostali tam juz na zawsze zapaliłem znicze-i myślałem ze ten krzyż powstał dla nich...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
jack71 


Wiek: 53
Doczy: 07 Mar 2010
czyli 5165 dni temu

Posty: 90
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-08-26, 19:35   

Ja byłem w poprzednią niedzielę.Takiego tłoku nigdy jeszcze w górach nie widziałem.A co do tego typu "symboli",to jestem kategorycznie PRZECIW.Góry mają być"sobą".A tak na dobrą sprawę,to można by zaśmiecić takimi "symbolami" wiele Tatrzańskich szczytów i prawie całą Orlą Perć,bo wszędzie giną ludzie.Niestety większość,z własnej winy,przez swoją ignorancję!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
szpila 


Wiek: 55
Doczy: 11 Lip 2010
czyli 5039 dni temu

Posty: 118
Tematy: 1
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2010-08-26, 22:38   

Góry są Górami i nawet najlepszemu moze to sie przytrafić...Widze ze macie duze doświadczenie w wspinaczce górskie mimo waszego młodego wieku,ale sadze ze to tylko słowa są...Życze Wam miej upadków i szczęśliwych zejść....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
szpila 


Wiek: 55
Doczy: 11 Lip 2010
czyli 5039 dni temu

Posty: 118
Tematy: 1
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2010-08-26, 22:55   

Dzieki....
Ku przestrodze dla innych i by przypominało ze Góry to nie zwykły spacerek lecz....Moje zdanie jest takie,ze powinnien tam zostać! Lepiej niech zajmą sie tymi co przy drogach stoja...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
szpila 


Wiek: 55
Doczy: 11 Lip 2010
czyli 5039 dni temu

Posty: 118
Tematy: 1
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2010-08-27, 07:12   

A druga sprawa to,ze ten krzyz postawili ludzie w rocznice 100 powstania TOPR. Ratujac nam zycie wielu Ratowników przypłaciło zyciem i wielu jest niepełnosprawnymi i długa ich rehabilitacja czeka by wyruszyc na szlak,gdyż to jest ich pasja i powołaniem niesienia pomocy innym....Myśle ze przez szacunek za to co robia i beda robić powinien tam zostać! Z Pozdrowieniami dla Wszystkich ;-)


Ps. tak na marginesie to nikomu on nieprzeszkadzał-mozna było przy nim odpoczać i podziekować za szcześliwe wejscie...WIDZE ZE TU WIEKSZOSC ZEBY GO NIE BYŁO-moze za kilka latek jak pochodzicie po górach to zminicie podejscie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
jack71 


Wiek: 53
Doczy: 07 Mar 2010
czyli 5165 dni temu

Posty: 90
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-08-27, 19:49   

Zgadzam się z Tobą,Marco.A uczcić 100-u lecie istnienia TOPR-u można było inaczej.
P.S.Szpila,odnoszę wrażenie,że większość forumowiczów traktujesz z góry.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
figmar 



Doczy: 03 Maj 2010
czyli 5108 dni temu

Posty: 240
Tematy: 4
Otrzyma 4 piw(a)
Skd: Radom
Wysany: 2010-08-28, 12:44   

Marco napisa/a:
Nie jestem przeciwko krzyżom, ale nie przesadzajmy. Ich miejsce jest w kościołach, kapliczkach lub na cmentarzach.


Uważam ,że nie tylko w tych miejscach, ale wszędzie tam gdzie nie będą wykorzystywane politycznie, lub do załatwiania spraw grupowych czy partyjnych tj tam gdzie z samego założenia nie będą one orężem w walce z bliźnimi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
michal_wlkp 



Wiek: 40
Doczy: 14 Cze 2010
czyli 5066 dni temu

Posty: 78
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Pyrlandia
Wysany: 2010-08-30, 09:20   

Cytat:
Uważam ,że nie tylko w tych miejscach, ale wszędzie tam gdzie nie będą wykorzystywane politycznie, lub do załatwiania spraw grupowych czy partyjnych tj tam gdzie z samego założenia nie będą one orężem w walce z bliźnimi.


I wszędzie tam gdzie będzie to wcześniej omówione, żeby nie było sytuacji że grupa osób stawia/broni krzyża nie bacząc na resztę społeczeństwa, a tym którym się to nie podoba lży od najgorszych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum