Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: lawinowe, zagrozenie

Zagrożenie lawinowe
Autor Wiadomo
Edward Teach 


Wiek: 34
Doczy: 27 Mar 2010
czyli 5145 dni temu

Posty: 80
Tematy: 3
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-03, 20:58   

A da się po lawinie na nartach zjechać, albo sankach chociaż?
Tomek...no przesadzasz trochę.
Ja mam baaardzo blisko do morza, i ciągnie mnie nad nie nieustannie.
Jak tylko mogę, to staram się pochodzić po brzegu, powdychać.
Ale góry to, wydaje mi się, co innego- w morzu jest jakaś tajemniczość, jakiś mrok dziwny; góry są piękne i niepowtarzalne, ale takie trochę bardziej "normalne"...
może dlatego góralom powszednieją.
A może po prostu, część ludzi jest niezdolna do napawania się pięknem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5176 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-04-07, 15:32   

ja nie jestem ani z gór ani z nad morza i mi nie powszednieją te widoki :-P a tak serio ja wolę góry niż morze, choć zarówno tu i tu to prawda widoki mogą zapierać dech w piersiach
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matt3991 


Wiek: 30
Doczy: 20 Lut 2010
czyli 5180 dni temu

Posty: 59
Tematy: 6
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-04-13, 23:23   

Dopóki lawiny się nie zobaczy na własne oczy, nie ma się poprawnego wyobrażenia jak to wygląda i czym grozi...
Na prawdę nie trzeba dużej lawiny, żeby zginąć.. wystarczy 20cm mokrego śniegu nad nami i mamy 10-15 minut życia.
Osobiście widziałem lawinę z Przełęczy pod Kopą Kondracką... podchodziłem wtedy do Piekła, idąc w stronę Przełęczy Kondrackiej... ogólnie są to najbardziej lawiniaste miejsca w Polskich Tatrach (Giewont, Czerwone Wierchy, Przełęcz pod Kopą Kondracką, Przełęcz Kondracka)

Niektórzy patrzą w zagrożenie lawinowe, mamy dwójkę... definicyjne to umiarkowane, to idziemy! I błąd, i być może w tym dniu koniec życia... Dwójka lawinowa to tak (jak kiedyś powiedział pewien TOPR'owiec) JUŻ i AŻ dwójka, a nie dopiero dwójka...

Ogółem ruchu turystycznego pieszego dotyczą trzy stopnie zagrożenia (1,2 i 3), ponieważ przy czwartym warunków do turystyki pieszej nie ma, nie mówiąc o piątym.

Już przy pierwszym, najmniejszym stopniu zagrożenia możemy zginąć pod lawiną.
Dalej mamy dwójkę, to jest już na prawdę DUŻE zagrożenie, nie wolno tego ignorować. Przy odwilżach, w żlebach i na otwartych przestrzeniach dwójka lawinowa odpowiadać może nawet czwórce...

Sam byłem na Giewoncie przy czwartym stopniu zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą i wiem, że łatwo ani bezpiecznie nie jest... każdy krok to zastanowienie i głupie myśli typu "a jak to spadnie?"

Niestety, ale kto w górach przestaje myśleć, przestaje żyć...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5178 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-04-15, 00:01   

Edward Teach napisa/a:
może dlatego góralom powszednieją.

Nie powszednieją, góry mają swój mrok, tajemniczość i urok. Po prostu ludzie żyją codziennymi sprawami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matt3991 


Wiek: 30
Doczy: 20 Lut 2010
czyli 5180 dni temu

Posty: 59
Tematy: 6
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-05-12, 18:08   

Temat można odświeżyć myślę :-) zagrożenie lawinowe w całych Tatrach zostało unieważnione ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
makserwus 


Doczy: 22 Kwi 2010
czyli 5119 dni temu

Posty: 73
Tematy: 0
Otrzyma 3 piw(a)
Skd: Z Daleka
Wysany: 2010-05-12, 20:14   

Jak to zostało unieważniona, a ja chciałem trochę popisać :evil:


A czy ktoś widział lawinę na żywo??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matt3991 


Wiek: 30
Doczy: 20 Lut 2010
czyli 5180 dni temu

Posty: 59
Tematy: 6
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-05-12, 20:38   

Zagrożenia lawinowego w Tatrach już nie ma od przedwczoraj :)
A lawinę na żywo widziałem, dwa razy w życiu w sumie, ale jedna była wyjątkowo mała, a druga obfitych rozmiarów :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5176 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-05-13, 23:49   

no właśnie matt powiedz jak wrażenia? ło matko widzieć lawinę, chyba niezapomniany i zapierający dech w piersiach widok!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matt3991 


Wiek: 30
Doczy: 20 Lut 2010
czyli 5180 dni temu

Posty: 59
Tematy: 6
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-05-14, 21:44   

Wszystko zależy od tego, z jakiej odległości widzi się lawinę.
Pierwszy raz widziałem lawinę z Przełęczy Kondrackiej (drugi stopień zagrożenia był), nie była wielkich rozmiarów, ale grubość obrywu wynosiła około półtora metra. W tym czasie byłem w Piekiełku pod przełęczą i całe zwały śniegu ominęły mnie w odległości około 50 metrów.
Nic się nikomu nie stało. Wrażenia? W pierwszych sekundach trochę się wystraszyłem, ale jak już wiedziałem, że stoję w bezpiecznym miejscu to mój "stan" się polepszył. Huku było dość dużo, najpierw głuchy trzask a później już wszystko jechało w dół.
Drugi raz widziałem z daleka (trzeci stopień zagrożenia), bo ze szczytu Kopy Kondrackiej dostrzegłem ją mniej-więcej w połowie grani w stronę Kasprowego Wierchu... na pewno minimalnie 3 kilometry ode mnie. Była sporych rozmiarów, bo szerokość obejmowała obydwa Goryczkowe Wierchy, czyli jakieś 500 metrów. Później jak się okazało, nie porwała nikogo ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kusy 


Doczy: 13 Kwi 2010
czyli 5128 dni temu

Posty: 6
Tematy: 0
Skd: Gdynia
Wysany: 2010-05-19, 13:02   

kiedys wymyslą pewnie lawiny na zawołanie jako atrakcja dla turystow:d
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamyk 


Doczy: 05 Maj 2010
czyli 5106 dni temu

Posty: 38
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: internet:)
Wysany: 2010-05-20, 12:29   

Lawiny "na zawołanie" są obecne od lat... To przecież nieostrożni, nieuważni i niewprawieni w górach turyści szukający szaleństw o których będą mogli się pochwalić rodzinie i znajomym z pracy w większości przypadków je wywołują. Cóż się potem dziwić, że w faktach sąinformacje że ludzie giną? Traktować to potem jako tragedia czy udane zaistnienie w mediach? Troche to chamskie - wiem, ale czy się mylę?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
makserwus 


Doczy: 22 Kwi 2010
czyli 5119 dni temu

Posty: 73
Tematy: 0
Otrzyma 3 piw(a)
Skd: Z Daleka
Wysany: 2010-05-20, 21:24   

Prawda. Pójdzie jakiś młody gówniarz specjalnie będzie się wydzierał lub zwabiał lawinę i zginą niewinni ludzie!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
monkami 


Wiek: 43
Doczya: 20 Maj 2010
czyli 5091 dni temu

Posty: 23
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Poznan
Wysany: 2010-05-24, 15:32   

...az strach sie bać-osobiście niechcialabym przeżyc lawiny pod kazdym względem...wchodzac na Czerwone wierchy i będąc poza połąwą spotkała nas burza :roll: :roll: :roll: ...dodam,ze pogoda cały czas dopisywał,słonko fajnie świeciło i nagle zaczeły zbierac sie czarne chmury a potem zaczeło sie pożadne walenie :shock: :shock: :shock: To było 2 lata temu i od tamtego czasu panicznie sie jej boje...przezyc burze w górach a u nas to jest roznica,wiec jak tylko zaczyna nadchodzic ja niestety siedze w garderobie bo tam najciemniej :roll: :roll: :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
matt3991 


Wiek: 30
Doczy: 20 Lut 2010
czyli 5180 dni temu

Posty: 59
Tematy: 6
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-05-25, 10:27   

Od wczoraj obowiązuje już pierwszy stopień zagrożenia lawinowego :-)
Z dnia na dzień coraz mniej śniegu (teraz 30cm na Kasprowym) i coraz bezpieczniej. Zaczekamy jeszcze kilka dni i można się wybrać na górski spacer :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
fafalus 



Wiek: 43
Doczy: 06 Lip 2010
czyli 5044 dni temu

Posty: 50
Tematy: 0
Skd: Poznań
Wysany: 2010-07-15, 10:48   

a te lawiny na zawołanie dla turystów to dobry pomsył sam bym zobaczył jakąś ale z jakiegoś bezpiecznego miejsca oczywiscie:) chociaz z tym zawołaniem moze byc problem bo jak raz jedna zejdzie to chyba drugiej tam nie bedzie predko :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum