Zarejestruj sie! | Hasło ?

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: deregulacja, przewodnika, zawodu

Deregulacja zawodu przewodnika
Autor Wiadomość
lucyna 

czyli 3598 dni temu

Tematy: 4
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2012-04-03, 07:55   Deregulacja zawodu przewodnika

Przegl?dn??am zawarto?? Forum, nie znalaz?am tematu dotycz?cego uwolnienia zawodu przewodnika. Z tego co wiem jest nas tu kilkoro wi?c pozwoli?am sobie za?o?y? w?tek i wrzuci? informacje o, moim zdaniem, wa?nej sprawie. Mam nadziej?, ?e nie ?ami? regulaminu :)

Pan Pose? Piotr van der Coghen prosi? na forum PTTK o pomoc.
"Witam!
Temat deregulacji otworzy? te? na nowo debat? nad dalszymi losami przewodników turystycznych.
Po uchwaleniu nowej ustawy o sporcie, dereguluj?cej faktycznie rynek instruktorów sportowych (np. instruktorów narciarstwa b?d? alpinizmu), przyszed? czas na przewodników.
Podnosz? si? g?osy, które spróbowa?em jako? zebra? na www.piotrvandercoghen.pl na moim blogu: "PRZEWODNICY DO DEREGULACJI".
Je?li kto? z Was b?dzie mia? czas, to prosz? Was o zapoznanie si? z nimi i wyra?enie w?asnej, nieskr?powanej opinii (pod blogiem albo na takim bran?owym Forum, jak to), bowiem coraz cz??ciej w kuluarach g?oszone s? tezy wykluczaj?ce si? wzajemnie.
A mo?e jednak przyszed? czas na jakie? zmiany?
Prosz? si? te? nie sugerowa?, ?e opublikowane propozycje MS, s? ostateczne.
Teraz jest czas konsultacji spo?ecznych.
Kluczowe prace legislacyjne w Sejmie nad szczegó?ami ustawy s? jeszcze przed nami..."

Witam!
Panie Po?le, ciesz? si?, ?e postanowi? Pan zapozna? si? z opini? ca?ego ?rodowiska przewodnickiego. Problem jest skomplikowany. Moim zdaniem przewodnictwo górskie powinno pozosta? bez zmian, powiem wi?cej, powinien pozosta? stary podzia? na pasma górskie. Rynek oczekuje od nas aby?my byli regionalistami,wiedzy i do?wiadczenia górskiego. Je?eli dojdzie do uwolnienia zawodu to tytu? przewodnika mo?e przynale?e? tylko do przewodników licencjonowanych, tych posiadaj?cych uprawnienia. Powinni?my posiada? tylko my prawo do u?ywania okre?lonych oznak, ewentualnie ubioru, legitymacji. Klient od razu powinien mie? mo?liwo?? odró?nienia nas od reszty oprowadzaczy. Powinny by? odr?bne regulacje dotycz?ce przewodnictwa górskiego, muzealnego i po parkach narodowych. Zreszt? dyrektorzy parków narodowych zareagowali na zmiany: w trzech znanych mi jest ju? wprowadzony tzw. przymus przewodnicki. Wiem, ?e w czwartym trwaj? konsultacje, decyzja o zmianie regulaminu ju? zapad?a, nied?ugo zostanie to og?oszone. Czy przewodnictwo terenowe i miejskie powinno zosta? uwolnione? Nie mi s?dzi?. Nie znam specyfiki tamtejszego przewodnictwa. Górskie, zdecydowanie nie. S?dz?, ?e powinien pozosta? wymóg wykszta?cenia. Tu nasze ?rodowisko bieszczadzkie jest podzielone. Mam pewne rozeznanie, gdy? to ja podj??am próby wysondowania opinii Kolegów i prosi?am Pana Dyrektora BdPN o spotkanie. Tak? pro?b? wystosowa?o grono przewodników ze ?rodowiska PTTK, Stowarzyszenia "Karpaty" i z nieformalnej Grupy Bieszczady - klastra. S?dz?, ?e to s? podstawowe kwestie które nad którymi nale?y dyskutowa?. Rynek oczekuje profesjonalizmu, poszukiwani s? regionali?ci maj?cy naprawd? du?? wiedz? i do?wiadczenie. Coraz cz??ciej spotykam si? z tym, ?e organizatorzy zabezpieczaj? si? przed nielegalnymi przewodnikami prosz?c nas o dokumenty potwierdzaj?ce nasze uprawnienia.
Przewodnicy http://www.grupabieszczady.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu