Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: rysy

Rysy
Autor Wiadomo
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-02-25, 21:23   Rysy

Palenica Białczańska - Morskie Oko - Rysy...

Uwielbiam to wejście, a i ten szlak należy do jednych z trudniejszych w Polskich Tatrach. Wycieczka też nie za krótka - samo dojście do MOka to 9km, a stamtąd jeszcze 4:15min do szczytu ;)
Czarny Staw pod Rysami to kolejny punkt, Bula pod Rysami i w końcu łańcuchy oraz szczyt...
Solidny opis szlaku zająłby o wiele więcej, wymieniam tylko ważniejsze punkty.

A co Wy powiecie nt. tej ścieżki? Jak się dla Was podobała, jakich rad udzielilibyście chętnym?

Dodam od siebie, ze był to mój pierwszy szlak i szczyt w Tatrach Wysokich, można by rzec: baaardzo ambitnie i odważnie, bo teraz sama chyba bym "pierwszaka" nie zabrała od razu na Rysy :)

Zapraszam do dyskusji :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-02-25, 22:51   

Ja bym powiedziała, że szlak technicznie nie jest trudny, ale wymagający wysiłku i to bardzo dużego. Często można obejść się bez łańcuchów (chyba że ślisko). Niebezpieczny jest natomiast fragment przejścia nad przepaściami prawie na szczycie. Trochę mi żal było w tamtym miejscu chłopaka z lękiem wysokości, który bał się przejść.

Zimą natomiast uważam za teren bardzo, ale to bardzo niebezpieczny! o czym zresztą świadczą dwa duże wypadki w ostatnich latach. Teren wokół Morskiego Oka jest wysoce zagrożony lawinami, nawet na dojściu do samego M.Oka - Żleb Żandarmerii.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-02-26, 10:03   

Latem wg mnie wymaga kondycji, bo to jest kilka godzin dobrego marszu. Chcę w tym roku odświeżyć szlak, ale to zapewne dopiero w lipcu, sierpniu.

Zimą, pod koniec stycznia, mój kolega ledwie uszedł z życiem - o mały włas a wlazłby w poduchę nawianego śniegu w okolicach Buli...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matt3991 


Wiek: 30
Doczy: 20 Lut 2010
czyli 5151 dni temu

Posty: 59
Tematy: 6
Skd: Zakopane
Wysany: 2010-02-26, 11:24   

Najlepiej wspominam letnią wycieczkę właśnie na Rysy ;-)
szlak nie trudny, ale stromy i długi :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-02-26, 22:08   

Ale na pewno nie banalny, bo jednak trochę niebezpiecznych miejsc jest ;)
Za to od strony słowackiej wejście na Rysy to dosłownie spacer.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2010-03-01, 20:14   

no właśnie, co ze stroną słowacką? skąd można by rozpocząć wędrówkę by móc dojść na Rysy ze strony Słowacji?
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-03-02, 12:02   

Najlepiej znad Popradzkiego Plesa. My jeździliśmy samochodem, który zostawialiśmy na parkingu. A jeśli chodzi o transport publiczny, to tak, jak mówił mi znajomy: z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy. Stamtąd do Smokowców kolejką wąskotorową lub autobusem, a ze Starego Smokovca do Popradu słynną "elektriczką" ;-) (autobusy chyba też są).

Z Popradu to już droga prosta. Szlak początkowo, do Popradzkiego Plesa asfaltem, a tam schronisko (niebieski szlak na Rysy odbija w prawo 5min. przed schronem), które jest odpowiednikiem można rzec naszego MOka. Idziemy tym niebieskim szlakiem jeśli dobrze pamiętam jakieś 25 min., a następnie wchodzimy na czerwony szlak wiodący nas do Chaty pod Rysmi i na szczyt. Chatę mamy po ok. 1:30 min. Widoki przepiękne - cudowna Dolina Mięguszowiecka, Zabia Dolina ze stawami (coś a la nasza 5tka).

W Chacie pod Rysmi polecam budyń i herbatę :-) Dodam, iż jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach - 2250 m.n.p.m, a jednocześnie jest to tzw. "Swobodne Królestwo Rysy". Ahhh, każdemu, kto tam będzie polecam kibelek obok schroniska :-)

Później ze schroniska czerwonym szlakiem dostajemy się na Przełęcz Waga, z której już tylko 30 min. i tak to jesteśmy na szczycie. Zejść można albo tą samą drogą, albo na stronę polską.

I tak kocham wejście od strony polskiej, te ekspozycje, przepaścistość... To jest to! Ale strona słowacka również warta polecenia :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Małgo
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-03-02, 13:31   

Mała poprawka odnośnie transportu :)
Jeżdżę regularnie do Popradu, więc mam obcykane :P

Mianowicie:
- z Zakopanego jedzie zawsze prywatna firma Strama - http://www.strama.eu/ - dojeżdża do Aquacity Poprad przez dworzec i jedzie przez Stary Smokowiec, więc ze Smokowca już można potem elektriczką do Strbskiego Plesa (40 min, bilet zwykły 0,96 euro wg informacji znalezionej tutaj: http://www.slovakrail.sk/).

- drugi sposób uwzględnia PKS Zakopane, który jeździ tylko w sezonie do Popradu (o ile nie zlikwidowali, bo na stronie nie widze) - http://www.pks.zakopane.pl/rozklad,jazdy.html

- trzeci to sposób mieszany :D, najpierw podjeżdżamy autobusem/busem do Łysej Polany (pierwszy jedzie około 6), potem z granicy wsiadamy w słowacką komunikację do Popradu, która również jedzie przez Stary Smokowiec. Osobiście korzystam z tej wyszukiwarki i jeszcze się na niej nie naciełam: http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-03-02, 17:24   

Dzięki za poprawienie mnie, może info dla kogoś się przyda :-)

Verseau85 napisa/a:
a moje kolano, by się rozkraczyło


Moje bez więzadła krzyżowego przedniego daje radę wszędzie w Tatrach bez zarzutu :-)

A tak do tematu - szlak od strony słowackiej jest mniej wymagający, krócej się idzie, przy okazji cieplej (południowy stok), słoneczko w plecy, a i przy nabieraniu umiejętności dobra opcja treningu przed stroną polską ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-03-03, 14:27   

Ej, to może to wcale nie jest taki zły pomysł? Wniesiona na Rysy przez ukochanego... jakie to piękne :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-03-08, 10:23   

Pozazdrościć :-) może w przyszłości jakieś zdjęcia ślubne na Rysach / Kozim WierchU? (Ja bym naprawdę chciała... :-)

A co do Rysów - kto się wybiera w najbliższym czasie / w tym roku?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
'Magda' 



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 33
Doczya: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 66
Tematy: 5
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Białystok
Wysany: 2010-03-08, 15:54   

To jak coś piszcie, kiedy gdzie się wybieracie - zawsze istnieje jakieś prawdopodobieństwo spotkania na szlaku :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poop 



Zaproszone osoby: 1
Doczy: 25 Lut 2010
czyli 5146 dni temu

Posty: 84
Tematy: 9
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-03-22, 15:08   

Od strony słowackiej, to myślę, że nawet osoby słabsze dały by radę (przynajmniej do Chaty pod Rysami). Dalej trochę pod górkę, ale i tak droga porównywalna do tej na Giewont...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piotrek 


Wiek: 37
Doczy: 10 Mar 2010
czyli 5133 dni temu

Posty: 87
Tematy: 3
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Warszawa
Wysany: 2010-03-25, 12:29   

My najczęściej wchodzimy od strony słowackiej...bardzo lubię ten szlak, ,mam jakiś sentyment do niego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Małgo
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2010-03-25, 17:04   

to ja chyba w tym roku we wrześniu skuszę się na Rysy po słowacku ;-)
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum