Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: bez, przewodnika, tatry

W Tatry bez przewodnika?
Autor Wiadomo
tvtatry 


Doczy: 20 Sie 2011
czyli 4605 dni temu

Posty: 2
Tematy: 1
Skd: stryn
Wysany: 2011-09-12, 09:35   W Tatry bez przewodnika?

www.tvtatry.pl

Posłowie zaś coś przeoczyli? Ja jestem zdania że grupy bez przewodników wchodzić na szlaki nie powinny. Raz dla bezpieczeństwa dwa że bez przewodnika wiele się nie dowiedzą. Jasne, powiedzieć można, że przepis był by przewodnikom kiese nabijać... Ale to chyba było raczej podyktowane zdrowym rozsądkiem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ewyo 



Wiek: 39
Doczya: 03 Sie 2010
czyli 4987 dni temu

Posty: 674
Tematy: 8
Otrzyma 17 piw(a)
Skd: Poznań
Wysany: 2011-09-12, 17:17   

Nie do końca się zgodzę. Uważam, że po niższych szlakach grupy bez przewodników spokojnie mogą się poruszać, dwa wystarczy odpowiednio zorientowana osoba w grupie i nie trzeba wydawać pieniędzy na przewodnika
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2011-09-13, 14:30   

Ewyo napisa/a:
Nie do końca się zgodzę. Uważam, że po niższych szlakach grupy bez przewodników spokojnie mogą się poruszać, dwa wystarczy odpowiednio zorientowana osoba w grupie i nie trzeba wydawać pieniędzy na przewodnika


już to widzę :mrgreen:
grupy szkolne pod opieką pani od geografii
uważającej się za przewodnika
miejmy nadzieję że do przyszłego sezonu
wycieczkowego ktoś to poprawi
bo jak nie to kolejna katastrofa jakby zaprogramowana
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2011-09-13, 19:11   

Marco napisa/a:
Jeśli pani od geografii ma duże doświadczenie w turystyce górskiej i zna dobrze Tatry, a jej grupa uczniów jest zdyscyplinowana i niezbyt liczna, to nie widzę w tym nic złego. Sam znam taką "panią od geografii", której śmiało powierzyłbym własne dziecko.

już byli tacy co powierzyli
cyt:
"Marcin Pietraszewski 2006-04-18
Dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery oraz zakaz organizowania i prowadzenia wycieczek oraz obozów młodzieżowych wymierzył we wtorek katowicki sąd Mirosławowi Szumnemu, nauczycielowi geografii. 28 stycznia 2003 r. poprowadził on na Rysy jedenastoosobową grupę licealistów. Kilkaset metrów od szczytu ośmiu z nich porwała lawina, wszyscy zginęli pod zwałami śniegu
51-letni Mirosław Szumny to doświadczony alpinista i nauczyciel geografii w tyskim Liceum im. Kruczkowskiego. 28 stycznia 2003 roku poprowadził na Rysy jedenastu licealistów. Kiedy byli kilkaset metrów od szczytu, lawina porwała ośmiu uczestników wyprawy. Wszyscy zginęli pod zwałami śniegu. Ratownicy TOPR-u szukali ich ciał aż do wiosny. To był najtragiczniejszy wypadek w polskich Tatrach.

Wczoraj przed katowickim sądem zakończył się proces w tej sprawie. Sędziowie nie mieli wątpliwości, że Szumny, zabierając młodzież w góry, dopuścił się wielu zaniedbań, czym nieumyślnie sprowadził niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia uczestników wyprawy.

- Nie posiadał uprawnień, aby prowadzić tak dużą grupę, zlekceważył pogarszającą się pogodę i miał świadomość, że członkowie wyprawy są niedostatecznie przeszkoleni w poruszaniu się w po górach w trudnych warunkach - wyliczała wczoraj sędzia Urszula Kasperek-Jajszczok, wymierzając nauczycielowi karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery. Dodatkowo przez ten czas nie będzie on mógł organizować ani prowadzić wycieczek, obozów i wypraw z udziałem młodzieży.

Sąd nie wykluczył, że trzy lata temu Szumny uległ presji młodzieży, która koniecznie chciała zdobyć Rysy. - Jednak to na nim spoczywał obowiązek zapewnienia uczniom bezpiecznego powrotu do domu - podkreślała sędzia Kasperek-Jajszczok.

Ubrany w koszulę, krawat i marynarkę nauczyciel, który przez wiele miesięcy po tragedii leczył się psychiatrycznie, wysłuchał wyroku z opuszczoną głową. Potem bez słowa komentarza, z turystycznym plecakiem na ramieniu, wyszedł z sądu. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. - O wszystko pytajcie mojego adwokata - powiedział.

Żaden z obserwatorów procesu nie ma jednak wątpliwości, że przełomowe w tej sprawie były dramatyczne wyjaśnienia, jakie tydzień temu Szumny złożył w sądzie. Nieoczekiwanie przyznał wtedy, że wychodząc w góry z młodzieżą, miał świadomość, iż może zejść lawina. Wcześniej twierdził, że nie popełnił żadnych błędów.

- Teraz wiem, że nie powinienem ich wtedy prowadzić w góry - mówił skruszony nauczyciel. - Nie było pogody, która dawałaby poczucie bezpieczeństwa - dodał.

Adam Matyśkiewicz, który w lawinie stracił dwóch synów, nie ukrywał zadowolenia z tego, że nauczyciel w końcu przyznał się on do winy. - Nie pytajcie mnie jednak o wybaczenie. Niech mu sumienie wybaczy - stwierdził.

Zadowolony był także mecenas Marek Lesiak, obrońca geografa. - Ten proces miał odpowiedzieć na pytanie, jak karać ludzi za wypadki w górach. Na szczęście udało się nam wykazać, że to nie mój klient spowodował lawinę - podkreślał adwokat. Dodał jednak, że ta tragedia nie była wyłącznie wynikiem błędów jednego człowieka. Jego zdaniem winę ponoszą też osoby odpowiedzialne w górach za bezpieczeństwo. Chodzi mu przede wszystkim o ratowników TOPR-u, którzy błędnie mieli ocenić zagrożenie lawinowe. - Mam nadzieję, że oni też wyciągną z tej sprawy odpowiednie wnioski - dodał mecenas Lesiak. "


koniec cytatu, a jeśli pani od geografii tak dobrze zna Tatry to zawsze może przystąpić do egzaminu przewodnickiego

I aby była jasność - nie reprezentuję tutaj lobby przewodnickiego
ale kilka lat temu pomagałem właśnie takiej grupe z panią nauczycielką
w gęstej mgle zejść z Czerwonych Wierchów i mogę powiedzieć że mieli
wtedy naprawdę dużo szczęścia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PIWO
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2011-09-13, 19:14   

Cytat:
Jeśli pani od geografii ma duże doświadczenie w turystyce górskiej i zna dobrze Tatry,

A jak to sprawdzisz ? Będziesz każdemu nauczycielowi robił test pisemny z topografii Tatr ?

Podobno Nauczyciel który prowadził licealistów na Rysy tez się znał i co ?
  
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2011-09-13, 19:22   

annawidera5 napisa/a:
Doliny Kościeliskiej, trzeba było mieć przewodnika - głupota - jak dla mnie :!:

naturalnie że głupota, już był taki przypadek że grupa młodzieży polazła
do Jaskini Mylnej, bez latarek ale podobno mieli ze sobą kilka zapalniczek :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2011-09-14, 08:39   

Marco napisa/a:

Nie przekonałeś mnie Janusz, nadal podtrzymuję to co napisałem w moim wcześniejszym poście !

nie było moim zamiarem przekonywanie kogokolwiek,
gdybym jednak miał dziecko w wieku szkolnym
jadące na wycieczkę w Tatry tylko pod wodzą nauczycielki lub nauczyciela
to prawdopodobnie nie wyraziłbym zgody na taki wyjazd
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ewyo 



Wiek: 39
Doczya: 03 Sie 2010
czyli 4987 dni temu

Posty: 674
Tematy: 8
Otrzyma 17 piw(a)
Skd: Poznań
Wysany: 2011-09-14, 18:39   

rozpisujemy się na temat wycieczek szkolnych - ale o ile się nie mylę przepis dotyczył każdej grupy (chyba, że się mylę - wyprostujcie mnie) - więc grup złożonych z grupy dorosłych znajomych róweż
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2011-09-15, 12:01   

annawidera5 napisa/a:
już grupa 10-cio osobowa musi mieć przewodnika.

niekoniecznie,
przepis dotyczy grup zorganizowanych
przykładowo przez:
- buiro podróży
- zakład pracy
- jednostkę oświatową itp.

np. zlot forumowy nie musi mieć przewodnika
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Start.Zakopane 



Doczy: 01 Cze 2011
czyli 4686 dni temu

Posty: 230
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2011-09-29, 09:48   

Wszystko zależy od szlaku jaki wybierzemy oraz poziomu doświadczenia danej grupy. Nie wszystkie muszą mieć przewodnika,a niektóre nawet nie chcą. Mówimy utaj o "luźnej grupie" nie tej zorganizowanej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przems 



Wiek: 111
Doczy: 11 Wrz 2011
czyli 4583 dni temu

Posty: 65
Tematy: 3
Otrzyma 4 piw(a)
Skd: warszawa
Wysany: 2011-10-15, 12:21   

http://polskalokalna.pl/w...ach,1708717,220

nieodległe ułatwienia dla wędrowników, z czasem wszyscy załapią się na nowy "update" na szlakach ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ewyo 



Wiek: 39
Doczya: 03 Sie 2010
czyli 4987 dni temu

Posty: 674
Tematy: 8
Otrzyma 17 piw(a)
Skd: Poznań
Wysany: 2011-10-15, 13:15   

Fajna inicjatywa. Nie wiem, czy np. dla mnie takie informacje są potrzebne, bo i tak po prostu korzystam z mapy, ale dla kogoś kto jej nie ma - ciekawy pomysł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przems 



Wiek: 111
Doczy: 11 Wrz 2011
czyli 4583 dni temu

Posty: 65
Tematy: 3
Otrzyma 4 piw(a)
Skd: warszawa
Wysany: 2011-10-15, 13:31   

3. jeszcze lepsza alternatywa zapytać o drogę koleżanki z owymi mapami :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum