Zarejestruj sie! | Hasło ?

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: powitanie na szlaku

Powitanie na szlaku
Autor Wiadomość
skierka187
[Usunięty]

Tematy: 221
Wysłany: 2010-02-22, 13:29   Powitanie na szlaku

Ka?dy, kto wybiera si? po raz pierwszy w góry, nie tylko w góry w pobli?u Zakopanego, powinien mie? ?wiadomo??, ?e na szlakach górskich obowi?zuje pewna niepisana umowa, zwyczaj i przyjemny element górskich spacerów, który bardzo cz?sto dziwi osoby pierwszy raz wybieraj?ce si? w góry.
Otó? id?c górskim szlakiem wiele osób mówi mijaj?c osoby id?ce z przeciwnej strony "dzie? dobry" czy "cze??". Jest to bardzo przyjemny i kulturalny zwyczaj, który obecny w górach jest ju? od wielu wielu lat.
Sama mam takie do?wiadczenia, ?e id?c w góry z kim? kto jeszcze w górach nie by?, spotyka?am si? ze zdziwieniem, ?e praktycznie wi?kszo?? osób wita si? na szlaku. Niektóre osoby z moich znajomych my?la?y nawet, ?e po prostu tyle ludzi zna si? i ?e to znajomi mówi? sobie "cze??". Nie raz s?ysza?am "a sk?d znasz tego ch?opaka?", "a co to za pani by?a?".

Warto wi?c wiedzie?, ?e id?c w góry przyjemnie jest powita? osoby id?ce z przeciwnej strony i ?e takie powitanie nie tylko jest wyrazem dobrego wychowania i znajomo?ci zwyczajów, ale równie? przyjemnym elementem, który mo?e umili? drog? i wywo?a? u?miech na twarzy. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy znów na szlaku drogi mog? si? po??czy? :)

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? A mo?e macie jakie? ciekawe do?wiadczenia zwi?zane z powitaniem na szlaku?

matt3991 

czyli 4561 dni temu

Tematy: 6
Wysłany: 2010-02-22, 14:13   

Oczywi?cie, powitania na szlakach s? kwesti? kulturaln? i przyjemn?...
Ale sam osobi?cie nie zawsze mówi? "cze??" do ka?dej napotkanej osoby, chocia?by wtedy, kiedy idzie kilkadziesi?t osób i jest ogromny ruch na szlaku.
Z turystami witam si? na szlakach rzadziej ucz?szczanych b?d? zim? kiedy to podczas ca?ej wycieczki spotykam maksymalnie kilka osób.
W zimie na szlakach jest ca?kowicie inaczej. Zwykle na standardowym "cze??" si? nie ko?czy... w wi?kszo?ci przypadków sporo rozmawia?em z turystami, wspólnie zastanawiali?my si? któr?dy kontynuowa? wycieczk?.. :-)
Postaw piwo autorowi tego posta

skierka187
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-22, 15:30   

no tak, nie zawsze da si? ka?demu powiedzie? "cze??" czy "dzie? dobry" bo buzia by si? nie zamyka?a, ale na pewno wa?ne jest by chocia? od czasu do czasu odezwa? si? do kogo? i odpowiada? na powitania a nie patrze? na witaj?cego jak na dziwol?ga (takie reakcje równie? widzia?am)

matt3991 

czyli 4561 dni temu

Wysłany: 2010-02-22, 15:56   

XYZ napisał/a:
ale na pewno wa?ne jest by chocia? od czasu do czasu odezwa? si? do kogo? i odpowiada? na powitania a nie patrze? na witaj?cego jak na dziwol?ga (takie reakcje równie? widzia?am)

a to tak, je?li kto? powie to wiadome - ?adnie odpowiedzie? :-D

matt3991 

czyli 4561 dni temu

Wysłany: 2010-02-22, 17:18   

Ch?tnych mo?na znale?? letni? por? pod Giewontem, gdzie trzeba dwie godziny w kolejce sta? :-P

matt3991 

czyli 4561 dni temu

Wysłany: 2010-02-22, 18:06   

akurat przypomnia?o si? jak k?óci?em si? z pewnym panem pod Giewontem :-D
omin??em ca?kowicie kolejk? podchodz?c na kopu?? kamieniami i us?ysza?em za sob? krzyki pana "jak tak mog?" ;-)

matt3991 

czyli 4561 dni temu

Wysłany: 2010-02-22, 18:34   

Ogólnie najwi?kszy "hamulec" przy giewontowych ?a?cuchach to w?a?nie ludzie z dzie?mi, które same nie maj? tam szans na przej?cie..

skierka187
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-24, 13:33   

to fakt, mnóstwo osób porywa si? na Giewont z dzieciakami

ja sama we wrze?niu próbowa?am wej?? na Giewont mimo do?? du?ego ci??aru do niesienia, ale stara?am si? by? jak najmniej uci??liwa dla innych i jak stwierdzi?am przy ?a?cuchach ?e nie jestem na chwil? obecn? w stanie pokona? tej ?liskiej ska?y i ?e b?d? tamowa? ruch to postanowi?am si? cofn??, by inne osoby mog?y swobodnie przej??. Kolejne podej?cie jak wyrobi? sobie silniejsze ramiona, by si? tam jako? wdrapa? :)

'Magda' 

Zaproszone osoby: 3
czyli 4555 dni temu

Tematy: 5
Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2010-02-25, 21:03   

Pozdrowienie id?cych z przeciwnej strony to dla mnie pi?kna sprawa, o któr? uwa?am, ?e nale?y dba?, bo mimo wszystko mam wra?enie, ?e to kolejny zwyczaj, który jako? zanika...

I zgadzam si? - na szlakach mniej ucz?szczanych b?d? poza sezonem najcz??ciej na samym "cze??", "dzie? dobry" czy "Szcz??? Bo?e" si? nie ko?czy - wspólna chwila odetchnienia, wymiana zda?, do?wiadcze?, podzielenie si? uczuciami z widoków... A przy okazji mo?na pozna? ciekawych ludzi, z którymi zdarza si? jeszcze spotka? nie raz :)

quadro.ql 

czyli 4556 dni temu

Tematy: 1
Wysłany: 2010-02-26, 23:52   

I tutaj si? zgodz?, ?e cz?sto mo?na zetkn?? si? z lud?mi poznanymi na szlaku w innych sytuacjach, pozostawa?bym jednak przy "cze??" i "dzie? dobry" krótka rozmowa, bo czasami mo?na trafi? na osob?, która potrafi opowiada? godzinami gdzie to nie by?a, co robi?a i jak to by?o dawno temu ;) tak?e jako? ja zostaje przy uprzejmo?ci i chwilowej wymianie pogl?dów bez zb?dnych opowiada? ;)

skierka187
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-27, 12:54   

takie nowe znajomo?ci ze szlaków procentuj? chocia?by w schroniskach, gdzie zwykle pe?no jest ludzi i ci??ko znale?? wolne miejsce, a zdarza si? ?e osoby poznane na szlaku zaproponuj? miejsce obok siebie :)

'Magda' 

czyli 4555 dni temu

Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2010-02-27, 13:30   

Ja zawsze mówi?am, ?e znajomo?ci si? wsz?dzie przydaj?, nawet w górach :-D

Lubi? ten zwyczaj pozdrawiania te? ze wzgl?du na to, ?e to te? jaki? znak rozpoznawczy takich prawdziwych górskich ludzików - tury?ci w japonkach / pantoflach czy spódniczkach mini raczej nie praktykuj? tego zwyczaju ;-)

skierka187
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-27, 13:41   

turystki w japonkach czy w mini s? boskie zw?aszcza gdy id? ze swoim m??czyzn? i jaka? kobieta mówi mu cze?? czy dzie? dobry, a one mierz? wzrokiem jakby chcia?y skoczy? i wydrapa? oczy a druga kwestia... id? w góry w mini albo w japonkach a potem narzekaj? ?e je nogi bol? i oczekuj? ?e facet b?dzie je na r?kach nosi?... masakra... a inni musz? s?ucha? tego marudzenia :-/

'Magda' 

czyli 4555 dni temu

Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2010-02-27, 15:14   

A, jeszcze jedno, czego nie robi? - nie schodzi? ze szlaków, nie wychyla? si?, by spojrze? w przepa?? (po?lizgni?cie mo?e wiele kosztowa?). NIE ?MIECI?.

sarapo 

czyli 4564 dni temu

Tematy: 1
Wysłany: 2010-03-01, 13:12   

XYZ, ja to w pewnym sensie podziwiam wszystkie te panny biegaj?ce po górach w klapkach, japonkach, czy innym tego typu obuwiu. Chyba nie ka?dy potrafi?by ?azi? po kamulcach prawie ?e na boso, nie wspominaj?c ju? o wyprawie na Zawrat (sama widzia?am kobitki podchodz?ce pod ?a?cuchy w klapesiach)! Wielki szacun z mojej strony :lol:
A czego nie znosz? na szlaku? Pyta? w stylu: "przepraszam, daleko jeszcze?"
Ludzie wybieracie si? w góry to zerknijcie na mapk?, zorientujcie si? jakie czasy doj?? podaje i jak macie i?? to id?cie. W górach nie ma niczego za darmo, nic nie jest pod nosem, no chyba, ?e jaka? dolinka za bramk? :-P . a jak komu? za daleko to wraca? do zakopca i zdobywa? gra? Krupówek ;-)

Odpowiedz do tematu