Wysany: 2011-10-05, 17:34 Wędrówki po tatrach zimą dla początkujących
Witam od kilku lat góry a przede wszystkim tatry są moją pasją....
Mam już małe doświadczenie w chodzeniu po górach ale maży mi się sprubowanie czegoś nowego a mianowicie tatr w zimowej oprawie...
I tu pojawia się kilka pytań do ludzi którzy takie wędrówki mają już za sobą może ktoś ma przed sobą i także ma ten problem i szuka partnerów na 1 wedrowke.
Moje pytania to:
-od czego zacząć zimowa przygode (od czego wy zaczynaliście) nie chodzi mi o przejście do morskiego oka albo do jakiegoś schroniska lecz o coś ciekawszego wyższego...
-czy muszę mieć raki,
-czy trzeba jakoś się do tego zabezpieczać,
-ogólnie jak pierwszy raz wyjść w Tatry zimą
http://www.gopr.com.pl/ tu masz wszystko co o zimie (o lecie też jest) w górach turysta wiedzieć powinien. trzeba tylko sie zalogowac (zarejestrować) zimą jest trochę trudniej ale nie wystarczy mieć sprzęt :) jeszcze trzeba się umieć nim posługiwać.
rastaman95:
Raki w zimie musisz mieć bo nigdy nie wiadomo co zastaniesz w górze.
Sprawdzaj przed wyjściem wszelkie możliwe prognozy pogody i idź tylko wtedy kiedy będzie duże prawdopodobieństwo na piękną aurę.
Zacznij od czegoś takiego jak gęsia szyja, sarnia skała, grześ, ewentualnie wołowiec.
Ubranie na cebulę
Posty: 118 Tematy: 48 Otrzyma 27 piw(a) Skd: Kraków
Wysany: 2011-10-10, 19:01
amroz napisa/a:
Zacznij od czegoś takiego jak gęsia szyja, sarnia skała, grześ, ewentualnie wołowiec.
Dodałbym do tego Nosal, Jaskinie, wąwozy itp.
Raki i raki, ja po kilku latach chodzenia nie dorobiłem się raków i po ostatniej wyprawie na Giewonciaka możliwe że w tym sezonie coś pomyśle a tym szpejstwie
amroz Ubranie na Cebulkę nie jest do końca dobrym wyborem
Dodałbym do tego Nosal, Jaskinie, wąwozy itp.
amroz Ubranie na Cebulkę nie jest do końca dobrym wyborem
Można też jaskinie i wąwozy ale myślałem o czymś bardziej widokowym. Szkoda zimy na jaskinie.
Co do ubrania na "cebulkę" to nie sądzę ze to takie głupie Zawsze lepiej mieć co ściągnąć lub założyć. Różne mogą być warunki na górze. Mi zazwyczaj wystarcza termoaktywna koszulka i polar a jeśli wieje lub sypie to na to jakaś lekka, wiatroszczelna kurtka. Ale w plecaku zawsze dodatkowo bluza musi awaryjnie być. Dbam o to żeby ubranie dopasować tak żeby nie zagrzać się zbytnio i nie spocić bo wtedy dopiero zaczyna się dyskomfort. Warto też wspomnieć o jakiejś dobrej, termoaktywnej kominiarce, nie zajmuje dużo miejsca i warto nosić w jakiejś małej kieszonce. Miałem już odmrożoną skórę na twarzy więc tym bardziej polecam Tak samo lekkie gogle gdzieś w plecaku. Oby nie musiały być potrzebne.
rastaman95
Wiek: 29 Doczy: 05 Pa 2011 czyli 4751 dni temu
dzięki za odpowiedzi zwłaszcza za ten ostatni post...
Jednak gdyby ktoś dołożył jeszcze pare propozycji to byłbym wdzięczny
I jeszcze jedno kiedy najlepiej wybrać się na tą trasę:
- Polana Palenica - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja - Polana Waksmundzka - Olczysko - Wielki Kopieniec - Nosal - Murowanica??????????????????????????
Nie wiem czy Ci się przyda ale tu masz zimowe trasy polecane przez TPN na pierwszy raz:
- Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia. Piękne widoki, wędrówka przez ośnieżony las, a na Wiktorówkach można zwiedzić Kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr – opiekunki wszystkich wędrujących po Tatrach. Zawsze możemy tam liczyć na kubek gorącej herbaty.
- Brzeziny – Psia Trawka – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Wierch Poroniec. Wspaniałe widoki na Tatry. Trasa dla bardziej wprawnych, ale bezpieczna, choć nieco dłuższa.
- Dojścia do tatrzańskich schronisk. Do Morskiego Oka z Włosienicy należy iść wytyczonym zimowym obejściem. Przejście drogą na tym odcinku zagrożone lawinami. Do schroniska w Pięciu Stawach Polskich niepolecane przy wyższych stopniach zagrożenia lawinowego, istnieje tam bowiem możliwość zejścia lawin. Dojście na Halę Gąsienicową – tylko z Kuźnic przez Boczań, a przy wyższym stopniu zagrożenia lawinowego bezpiecznie tylko z Brzezin.
- Jaszczurówka – Dolina Olczyska – Kopieniec – Cyrhla. Trasa w większości poprowadzona lasem, choć niepozbawiona widoków. Jej wariantem może być przejście z Doliny Olczyskiej do Kuźnic.
- Polana Chochołowska (schronisko) – Grześ. Można się tam wybrać przy dobrej widoczności, gdyż powyżej górnej granicy lasu mogą wystąpić trudności orientacyjne.
A co do chodzenia zimowego, to trochę tu już zostało powiedziane. Dodałbym jeszcze to, że bez przejścia chociaż paru powyższych tras, wyżej się nie ma co wybierać. Wyżej często nie widać oznaczeń szlaku, bo są przysypane, więc jesteśmy zdani tylko na siebie, a sugerowanie się śladami innych może czasem wiele skomplikować. Więc teren wypadałoby znać. W dodatku zimą szlaki nie do końca pokrywają się z tym, jak się idzie tam latem. Czasem trzeba pójść trochę inaczej, bo tak jak wiedzie szlak latem, zimą miejscami staje się nie możliwy do przejścia. I dla bezpieczeństwa trzeba to jakoś ominąć, a bez wiedzy i doświadczenia może się to różnie skończyć. Więc lepiej do tego podejść poważnie i zacząć od tych najłatwiejszych zupełnie tras
Eh dziewczyny czepiacie się, zamiast dokładnie przeczytać co tam jest napisane W trzecim myślniku wyraźnie pisze "dojścia do tatrzańskich schronisk" więc i Hala Kondratowa i Kalatówki w tym się właśnie zawierają, bo na Hali jest schronisko, na które idzie się przez Kalatówki Po za tym, dużo osób też traktuje Kalatówki, jako schronisko
Tak czy inaczej zimą w Tatrach należy bardzo uważać i nie zapuszczać sie zbyt daleko ( zależy od stopnia zagrożenia lawinowego) ale jeżeli ktoś jest początkujący,to lepiej zachować ostrożność.
Witam, pisze tutaj z wieloma pytaniami jako, że 30 stycznia do 2 lutego bede mial przyjemnosc pierwszy raz być w Zakopanym i to odrazu zimą :)
W mojej podrozy bedzie towarzyszyła mi moja partnerka :)
Chciałbym żeby przed samym wyjazdem już miał wstępnie plan naszej 4 dniowej wycieczki co warto zwiedzić gdzie pójść dlatego zwracam sie do was o pomoc.
Jakie szlaki, doliny, szczyty możecie polecić dla początkującej pary która pierwszy raz jest zimą w górach. Czytałem troche o szlakach jednak nie zawsze jest informacja czy są one również dostępne zimą.
Miło będzie jak polecicie też różne inne miejsca w zakopanym do zwiedzenia bo tak jak mówiłem jesteśmy zieloni w tych sprawach i niechciałbym jechać tam nieprzygotowany :)
Czytając wasze różne posty jestem pewien ze mi pomozecie widac jak kochacie góry i Zakopane :)
z góry dziękuje i pozdrawiam
Nie moesz pisa nowych tematw Nie moesz odpowiada w tematach Nie moesz zmienia swoich postw Nie moesz usuwa swoich postw Nie moesz gosowa w ankietach Nie moesz zacza plikw na tym forum Moesz ciga zaczniki na tym forum