Zarejestruj sie! | Hasło ?

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: tradycje, weselne

Tradycje weselne
Autor Wiadomość
Kamila 

czyli 4300 dni temu

Tematy: 9
Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-02-24, 13:06   Tradycje weselne

Niech wypowie si? kto? kto zna góralskie tradycje weselne - bardzo mnie ten temat interesuje i bardzo bym chcia?a kiedy? uczestniczy? w takim weselu. A mo?e ma kto? fotki z takiego wesela? Czym ró?ni si? góralskie wesele od takiego zwyk?ego? Jak wygl?daj? góralskie oczepiny?
Postaw piwo autorowi tego posta

martiana 

czyli 4302 dni temu

Tematy: 8
Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-02-24, 21:34   

?oo moja droga, to jest temat na dobr? ksi??k? :) i ca?kiem dobry artyku? :P Wyskrobie co? i zamieszcz? :P

Co do fotek: mam, ale je?li ju? to na priv.

W skrócie: strój jest wa?nym elementem oczepin, pannie m?odej zak?ada si? chust? na znak stanu ma??e?skiego, pan m?ody musi wykupi? to co mu pani m?oda i druzcki wzi??y (najcz??ciej kapelusz, piórko), starostowie i staro?ciny oraz go?cie daj? pole popisu przy?piewkami góralskimi i ogólnie si? m?od? obta?cowuje i ob?piewuje.

Czasami prze?cigaj? si? ludzie w ta?czeniu po góralsku :)
Jakie? pytania jeszcze? :D

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Agneska82
Kamila 

czyli 4300 dni temu

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-02-24, 23:22   

Dzi?ki za odpowied?. Ja wiem, ?e to jest temat rzeka, ale strasznie chcia?abym by? na takim weselu i sama poczu? ten klimat. A jak wygl?da sprawa ca?ego wesela - ile ono trwa? czy to zale?y od regionu? Gdzie? czyta?am, ?e nie ma wesel jednodniowych, czy to prawda?

martiana 

czyli 4302 dni temu

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-02-25, 11:58   

W przypadku wesela góralskiego prawie zawsze jest to wesele dwudniowe. Drugi dzie? to poprawiny, tyle ?e urz?dzane hucznie, nie tak jak w niektórych regionach dla najbli?szej rodziny. Odno?nie panny m?odej, tak mi si? przypomnia?o, przed za?o?eniem chusty ma przypi?t? bia?a d?ug? wst??k? ozdobion? czym?. No i zapomnia?am jeszcze o pytacach :)

Kamila 

czyli 4300 dni temu

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-02-25, 23:07   

Czyli ten drugi dzie? to jakby powtórka wesela tak? tylko pewnie bez oczepin, a mo?e si? czym? ró?ni?? A czemu ma s?u?y? ta bia?a, d?uga wst??ka ozdobiona? Ona ma co? symbolizowa? czy co? I teraz co? co mnie najbardziej zastanawia :D co to s? pytace ?

martiana 

czyli 4302 dni temu

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-02-26, 00:38   

Nie za du?o pyta? naraz? :D

Tak jakby powtórka :)
Wst??ka mia?a swoj? symbolike, ale w tej chwili zapomnia?am :D, co? na miar? welonu ;)
Pytace - jad? na przedzie na koniach i ma za zadanie "wypyta?" (wyprosi?) pani? m?od?, a pó?niej towarzysz? a? do oczepin i ze staro?cinami si? "przegaduj?" na takowych. Troch? ci??ko mi to opisa?, mo?e kto? potrafi to lepiej sformu?owa?? :D

Kamila 

czyli 4300 dni temu

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-02-26, 09:32   

Zawsze mog? wi?cej jak chcesz ;-) Tych pytaców to tak ?rednio zrozumia?am :-/ , moja wyobra?nia szwankuje... czyli panna m?oda ma chust? i do tego t? wst??k? - wst??ka jest na zasadzie welonu a chusta w takim razie? troch? to skomplikowane... :)

martiana 

czyli 4302 dni temu

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-02-26, 12:28   

Chusta dopiero po oczepinach zamiast chustki - znak kobiety zam??nej.

Fantasmagoria 

czyli 4300 dni temu

Tematy: 6
Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-02-26, 20:21   

Mi bardzo podobaj? si? góralskie oczepiny. Znalaz?am ca?kiem ciekawy opis jak przebiega?y: " Oczepiny przeprowadzano
w osobnym pomieszczeniu bez udzia?u m??czyzn. Panna M?oda siada?a na dzie?y, matka chrzestna rozplata?a jej w?osy zdejmowa?a wianek i k?ad?a jej na kolana. Na g?ow? ubierano jej czepiec, który by? oznak? m??atek. Pó?niej panna m?oda powraca?a do go?ci i ta?czy?a z m??em jeden taniec. W tym czasie staro?cina wychodzi?a z tzw. "kogutkiem". By? on zrobiony z pi?tki chleba lub ziemniaka czasem kwacka ozdobiony wiankiem Panny M?odej i bukiecikiem Pana M?odego. Podchodzi?a z nim do ka?dego z go?ci aby dali jaki? datek dla m?odych. Po obej?ciu z kogutkiem zabawa rozpoczyna?a sie od nowa. Ta?ce, przy?piewki i psoty trwa?y do bia?ego rana." Jak dla mnie rewelacja.

skierka187
[Usunięty]

Tematy: 221
Wysłany: 2010-02-26, 20:42   

no prosze, bardzo ciekawe :-) Martiana, planujesz ju? mo?e ?lub? ;-) licz? na zaproszenie by móc zobaczy? na ?ywo co i jak ;-)

martiana 

czyli 4302 dni temu

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-02-27, 13:54   

Mi jeszcze daleko do ?lubu, póki co mam cepra za kandydata, wi?c góralskiego wesela nie b?dzie :P

Co do opisu powy?ej, chodz? po weselach i ze strikte takim zachowaniem nie spotka?am si? :) Owszem m?oda ta?czy z m?ody, staro?ciny zbieraj? datki (maj? talerz, co jaki? czas chowaj? pod fartuch kas?, daje si? gotówke i pokazuje ile da?o :P), go?cie dostaj? pocz?stunek, no i ta?ce, przy?piewki, itp.

Kamila 

czyli 4300 dni temu

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-03-09, 16:18   

Czyli mo?e to taki opis teoretyczny i nie ma nic wspólnego z rzeczywisto?ci?...

Piotrek 

czyli 4286 dni temu

Tematy: 3
Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2010-03-16, 21:12   

Raz w ?yciu by?em na weselu góralskim i wówczas nie wszystko rozumia?em. Troch? mi si? teraz rozja?ni?o. No nie ma co porównywa? takie normalne wesele ró?ni si? znacz?co od wesela góralskiego.

Edward Teach 

czyli 4269 dni temu

Tematy: 3
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-04-03, 19:15   

A jak ten, no, nie-góral, uwiedzie i zamierzy po?lubi? góralk?, to w tradycyjnych ceremonia?ach nast?puj? jakie? zmiany, czy do tradycyjnych ceremonia?ów w ogóle nie dochodzi, bo na przyk?ad, go?? dostaje ciupag? w plecy?

rafiozo 

czyli 4262 dni temu

Tematy: 0
Otrzymał 4 piw(a)
Wysłany: 2010-04-04, 08:44   

Nigdy nie by?em na góralskim weselu, cho? jak przeczyta?em ten temat to mnie to bardzo zaciekawi?o i zacz??em szuka? po internecie zdj??. Chyba naj?atwiej wyobrazi? sobie tak? imprez? ze zdj??. Mo?e kogo? to ciekawi i obejrzy galeri? Macieja Jab?o?skiego:
http://www.maciejjablonski.republika.pl/gw01.html

Odpowiedz do tematu