Zarejestruj sie! | Hasło ?

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: tradycje, weselne

Tradycje weselne
Autor Wiadomość
martiana 

czyli 4303 dni temu

Tematy: 8
Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-04-06, 18:16   

Edward Teach napisał/a:
A jak ten, no, nie-góral, uwiedzie i zamierzy po?lubi? góralk?, to w tradycyjnych ceremonia?ach nast?puj? jakie? zmiany, czy do tradycyjnych ceremonia?ów w ogóle nie dochodzi, bo na przyk?ad, go?? dostaje ciupag? w plecy?

Nie do ko?ca ;)
W takim przypadku to ju? zale?y od podej?cia osoby spoza góralskiego ?rodowiska. W skrajnych przypadkach normalnie przebiera si? w strój góralski i przebieg wesela si? nie zmienia. Raczej skrajnych bo zwykle ludzie nie chc? przybiera? czyjej? tradycji ot tak za swoj?. Normalnie to po prostu strój jest zwyczajny, brak tradycyjnych oczepin, ale ta?ce, przy?piewki jak najbardziej maj? miejsce.
Postaw piwo autorowi tego posta

Edward Teach 

czyli 4270 dni temu

Tematy: 3
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-04-06, 20:27   

martiana: Bo s? takie mikrospo?eczno?ci, jakie? swoiste ?rodowiska, które w?a?ciwie wykluczaj? takie, "mieszane" zwi?zki.
I jest jeszcze taka sprawa, czy przeci?tna ?adna m?oda góralka jest bardzo przywi?zana do tradycji; znaczy czy mo?na j?, np. wywiezc na drugi koniec polski, czy to raczej z zasady nie wchodzi w gr?... :mrgreen:

Kamila 

czyli 4301 dni temu

Tematy: 9
Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-04-06, 21:46   

Dawno nie czyta?am tego w?tku a poszed? w bardzo ciekaw? stron? a mianowicie w zwi?zki tzw. mieszane...mam pytanie czy ma??e?stwa góralka i nie-góral albo odwrotnie s? traktowane jako powiedzmy góralski mezalians czy ju? nie ma czego? takiego?

Edward Teach 

czyli 4270 dni temu

Tematy: 3
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-04-09, 20:53   

Kamila: Ale Janosik to by?o ho, ho, dawno temu; nie ma co za intensywnie si? interesowa? góralami; gdzie indziej te? s? fajni faceci... ;-)
Mnie to bardziej w sumie interesuje, nie jak to jest teraz, bo to si? w sumie mo?na domy?li?, tylko jak z tymi mieszanymi zwi?zkami by?o kiedy?...
Czy jest, na przyk?ad, gdzie? w górach jaki? specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...

poszept 

czyli 4285 dni temu

Tematy: 6
Otrzymał 6 piw(a)
Wysłany: 2010-04-09, 21:02   

Edward Teach napisał/a:

Czy jest, na przyk?ad, gdzie? w górach jaki? specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...

samobójstwa ..nie tylko z mi?o?ci http://www.tatromaniak.fr...smierci,1385255
http://www.dziennik.krako...amobojstwa.html
http://wiadomosci.onet.pl...ie_lokalne.html

cmentarz samobójców: http://beskid-makowski.pl...mp_bsa0020.html

iwona 

czyli 4292 dni temu

Tematy: 0
Wysłany: 2010-04-10, 07:02   

Dwa lata temu ca?kiem przypadkiem (serio serio :lol: ) znalaz?am si? z moimi kole?ankami na weselu góralskim w Z?bie. Przyj?to nas bardzo go?cinnie (zw?aszcza m?ska cz??? weselników ;-) ). Wra?enia z wesela niezapomniane... Tylko rano troch? g?owa bola?a.... od ta?ca oczywi?cie :mrgreen:

martiana 

czyli 4303 dni temu

Tematy: 8
Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2010-04-11, 22:59   

Edward Teach napisał/a:
Kamila: Ale Janosik to by?o ho, ho, dawno temu; nie ma co za intensywnie si? interesowa? góralami; gdzie indziej te? s? fajni faceci... ;-)
Mnie to bardziej w sumie interesuje, nie jak to jest teraz, bo to si? w sumie mo?na domy?li?, tylko jak z tymi mieszanymi zwi?zkami by?o kiedy?...

Nieco ponad 30 lat temu ?lub górala z Murzasichla z dziewczyn? z okolic Mszany Dolnej to by? niesamowity skandal, do tego stopnia ?e rodzice górala nie byli na ?lubie. Teraz si? zmieni?o i pary mieszane s? ju? akceptowane przez spo?ecze?stwo.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Kamila
rafiozo 

czyli 4263 dni temu

Otrzymał 4 piw(a)
Wysłany: 2010-04-13, 18:25   

martiana napisał/a:
Edward Teach napisał/a:

Nieco ponad 30 lat temu ?lub górala z Murzasichla z dziewczyn? z okolic Mszany Dolnej to by? niesamowity skandal, do tego stopnia ?e rodzice górala nie byli na ?lubie. Teraz si? zmieni?o i pary mieszane s? ju? akceptowane przez spo?ecze?stwo.

I bardzo dobrze, ?e s? akceptowane. Wszyscy jeste?my tacy sami, a lepiej mie? si? na baczno?ci, bo by? mo?e jaka? góralka mi si? spodoba :P

Kamila 

czyli 4301 dni temu

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-04-20, 13:31   

Edward Teach napisał/a:

ja ju? zaj?ta :-) to by?o pytanie czysto teoretyczne z moje strony :-)
o Iwonka opowiedz jak tam na weselu by?o? no i oczywi?cie jak tam si? znalaz?a?? :-D

gracja 

czyli 4285 dni temu

Tematy: 1
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-04-20, 18:33   

Kilka lat temu(lipiec 2000) id?c ul.Ko?cielisk? trafili?my na wesele (na foto jest uchwycony dom weselny Pokoje Go?cinne 39).Co? pi?knego.Jak na filmie. Wszyscy ubrani na ludowo,dzieci i starsi i Para m?oda.Mówili ?e du?o go?ci przyjecha?o z USA i chyba Pan m?ody te?.Kolorowo ,bajecznie.Pytace na koniach,zaprz?gi,matka chyba m?odej chodzi?a i cz?stowa?a ciastem i czym? jeszcze w butelce go?ci( szkoda ?e nie turystów).Stali?my jak za uroczeni.Pierwszy raz widzia?am takie wesele na ?ywo.Cyka?y tylko aparaty fotograficzne turystów.Ciekawe czy ta para jest jeszcze ma??e?stwem?.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Kamila
poszept 

czyli 4285 dni temu

Tematy: 6
Otrzymał 6 piw(a)
Wysłany: 2010-04-20, 19:51   

gracja napisał/a:
Wszyscy ubrani na ludowo,dzieci i starsi i Para m?oda.

podczas wyprawy w Ko?cielisk? w ko?ciele na Krzeptówkach trafili?my na ?lub ... ni?ej kilka zdj??...

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Kamila
Kamila 

czyli 4301 dni temu

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2010-04-25, 11:36   

zdj?cia super i zazdroszcz? Wam, ?e widzieli?cie taki ?lub na ?ywo... ja to jestem strasznie zauroczona kultur? góralsk? i uwielbiam o tym czyta? :lol:

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
poszept
eta 

czyli 4047 dni temu

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-11-05, 13:32   

no jak si? robi ?lub w zakopanym to my?l? ?e trzeba wej?? w te klimaty :)
zaproszenia pisa?am po góralsku hehe.. ale jest ubaw jak go ludzie czytaj?...
my nie b?dziemy ubrani w strojach góralskich bo góralami nie jeste?my...
orkiestra b?dzie góralska
do ?lubu saniami b?dziemy jecha?
w ko?cielisku b?dzie ?lub
a wesele b?dzie w go?ciniec góralski dwór http://goralskidwor.pl/
do zdj?? b?d? mie? chust? góralska

nie wiem co chcecie jeszcze wiedzie??

eta 

czyli 4047 dni temu

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-11-05, 13:51   

my na 70 osób robimy i tak pewnie 32 tys trzeba mie? :)
w Krakowie by brak?o kasy

eta 

czyli 4047 dni temu

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2010-11-05, 14:18   

transport tzn z Tenczyna b?dzie autokar b?d? bus 29 osobowy
a z Krakowa chcia?am ale wszyscy chc? zosta? na noc, wiec sami p?aca

Odpowiedz do tematu