Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: tradycje, weselne

Tradycje weselne
Autor Wiadomo
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-04-06, 18:16   

Edward Teach napisa/a:
A jak ten, no, nie-góral, uwiedzie i zamierzy poślubić góralkę, to w tradycyjnych ceremoniałach następują jakieś zmiany, czy do tradycyjnych ceremoniałów w ogóle nie dochodzi, bo na przykład, gość dostaje ciupagę w plecy?


Nie do końca ;)
W takim przypadku to już zależy od podejścia osoby spoza góralskiego środowiska. W skrajnych przypadkach normalnie przebiera się w strój góralski i przebieg wesela się nie zmienia. Raczej skrajnych bo zwykle ludzie nie chcą przybierać czyjejś tradycji ot tak za swoją. Normalnie to po prostu strój jest zwyczajny, brak tradycyjnych oczepin, ale tańce, przyśpiewki jak najbardziej mają miejsce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward Teach 


Wiek: 34
Doczy: 27 Mar 2010
czyli 5116 dni temu

Posty: 80
Tematy: 3
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-06, 20:27   

martiana: Bo są takie mikrospołeczności, jakieś swoiste środowiska, które właściwie wykluczają takie, "mieszane" związki.
I jest jeszcze taka sprawa, czy przeciętna ładna młoda góralka jest bardzo przywiązana do tradycji; znaczy czy można ją, np. wywiezc na drugi koniec polski, czy to raczej z zasady nie wchodzi w grę... :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-04-06, 21:46   

Dawno nie czytałam tego wątku a poszedł w bardzo ciekawą stronę a mianowicie w związki tzw. mieszane...mam pytanie czy małżeństwa góralka i nie-góral albo odwrotnie są traktowane jako powiedzmy góralski mezalians czy już nie ma czegoś takiego?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward Teach 


Wiek: 34
Doczy: 27 Mar 2010
czyli 5116 dni temu

Posty: 80
Tematy: 3
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-09, 20:53   

Kamila: Ale Janosik to było ho, ho, dawno temu; nie ma co za intensywnie się interesować góralami; gdzie indziej też są fajni faceci... ;-)
Mnie to bardziej w sumie interesuje, nie jak to jest teraz, bo to się w sumie można domyślić, tylko jak z tymi mieszanymi związkami było kiedyś...
Czy jest, na przykład, gdzieś w górach jakiś specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-04-09, 21:02   

Edward Teach napisa/a:

Czy jest, na przykład, gdzieś w górach jakiś specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...


samobójstwa ..nie tylko z miłości http://www.tatromaniak.fr...smierci,1385255
http://www.dziennik.krako...amobojstwa.html
http://wiadomosci.onet.pl...ie_lokalne.html

cmentarz samobójców: http://beskid-makowski.pl...mp_bsa0020.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
iwona 



Doczya: 06 Mar 2010
czyli 5138 dni temu

Posty: 6
Tematy: 0
Skd: Kielce
Wysany: 2010-04-10, 07:02   

Dwa lata temu całkiem przypadkiem (serio serio :lol: ) znalazłam się z moimi koleżankami na weselu góralskim w Zębie. Przyjęto nas bardzo gościnnie (zwłaszcza męska część weselników ;-) ). Wrażenia z wesela niezapomniane... Tylko rano trochę głowa bolała.... od tańca oczywiście :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-04-11, 22:59   

Edward Teach napisa/a:
Kamila: Ale Janosik to było ho, ho, dawno temu; nie ma co za intensywnie się interesować góralami; gdzie indziej też są fajni faceci... ;-)
Mnie to bardziej w sumie interesuje, nie jak to jest teraz, bo to się w sumie można domyślić, tylko jak z tymi mieszanymi związkami było kiedyś...
Czy jest, na przykład, gdzieś w górach jakiś specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...


Nieco ponad 30 lat temu ślub górala z Murzasichla z dziewczyną z okolic Mszany Dolnej to był niesamowity skandal, do tego stopnia że rodzice górala nie byli na ślubie. Teraz się zmieniło i pary mieszane są już akceptowane przez społeczeństwo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Kamila
rafiozo 


Wiek: 33
Doczy: 03 Kwi 2010
czyli 5109 dni temu

Posty: 70
Tematy: 0
Otrzyma 4 piw(a)
Wysany: 2010-04-13, 18:25   

martiana napisa/a:
Edward Teach napisa/a:
Kamila: Ale Janosik to było ho, ho, dawno temu; nie ma co za intensywnie się interesować góralami; gdzie indziej też są fajni faceci... ;-)
Mnie to bardziej w sumie interesuje, nie jak to jest teraz, bo to się w sumie można domyślić, tylko jak z tymi mieszanymi związkami było kiedyś...
Czy jest, na przykład, gdzieś w górach jakiś specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...


Nieco ponad 30 lat temu ślub górala z Murzasichla z dziewczyną z okolic Mszany Dolnej to był niesamowity skandal, do tego stopnia że rodzice górala nie byli na ślubie. Teraz się zmieniło i pary mieszane są już akceptowane przez społeczeństwo.

I bardzo dobrze, że są akceptowane. Wszyscy jesteśmy tacy sami, a lepiej mieć się na baczności, bo być może jakaś góralka mi się spodoba :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-04-20, 13:31   

Edward Teach napisa/a:
Kamila: Ale Janosik to było ho, ho, dawno temu; nie ma co za intensywnie się interesować góralami; gdzie indziej też są fajni faceci... ;-)
Mnie to bardziej w sumie interesuje, nie jak to jest teraz, bo to się w sumie można domyślić, tylko jak z tymi mieszanymi związkami było kiedyś...
Czy jest, na przykład, gdzieś w górach jakiś specjalny cmentarz dla niefortunnie zakochanych...


ja już zajęta :-) to było pytanie czysto teoretyczne z moje strony :-)
o Iwonka opowiedz jak tam na weselu było? no i oczywiście jak tam się znalazłaś? :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gracja 



Wiek: 65
Doczya: 12 Mar 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 7
Tematy: 1
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: 2010-04-20, 18:33   

Kilka lat temu(lipiec 2000) idąc ul.Kościeliską trafiliśmy na wesele (na foto jest uchwycony dom weselny Pokoje Gościnne 39).Coś pięknego.Jak na filmie. Wszyscy ubrani na ludowo,dzieci i starsi i Para młoda.Mówili że dużo gości przyjechało z USA i chyba Pan młody też.Kolorowo ,bajecznie.Pytace na koniach,zaprzęgi,matka chyba młodej chodziła i częstowała ciastem i czymś jeszcze w butelce gości( szkoda że nie turystów).Staliśmy jak za uroczeni.Pierwszy raz widziałam takie wesele na żywo.Cykały tylko aparaty fotograficzne turystów.Ciekawe czy ta para jest jeszcze małżeństwem?.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Kamila
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-04-20, 19:51   

gracja napisa/a:
Wszyscy ubrani na ludowo,dzieci i starsi i Para młoda.


podczas wyprawy w Kościeliską w kościele na Krzeptówkach trafiliśmy na ślub ... niżej kilka zdjęć...



Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Kamila
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-04-25, 11:36   

zdjęcia super i zazdroszczę Wam, że widzieliście taki ślub na żywo... ja to jestem strasznie zauroczona kulturą góralską i uwielbiam o tym czytać :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
poszept
eta 



Wiek: 37
Doczya: 05 Lis 2010
czyli 4893 dni temu

Posty: 10
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: kraków
Wysany: 2010-11-05, 13:32   

no jak się robi ślub w zakopanym to myślę że trzeba wejść w te klimaty :)
zaproszenia pisałam po góralsku hehe.. ale jest ubaw jak go ludzie czytają...
my nie będziemy ubrani w strojach góralskich bo góralami nie jesteśmy...
orkiestra będzie góralska
do ślubu saniami będziemy jechać
w kościelisku będzie ślub
a wesele będzie w gościniec góralski dwór http://goralskidwor.pl/
do zdjęć będę mieć chustę góralska

nie wiem co chcecie jeszcze wiedzieć?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eta 



Wiek: 37
Doczya: 05 Lis 2010
czyli 4893 dni temu

Posty: 10
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: kraków
Wysany: 2010-11-05, 13:51   

my na 70 osób robimy i tak pewnie 32 tys trzeba mieć :)
w Krakowie by brakło kasy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eta 



Wiek: 37
Doczya: 05 Lis 2010
czyli 4893 dni temu

Posty: 10
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: kraków
Wysany: 2010-11-05, 14:18   

transport tzn z Tenczyna będzie autokar bądź bus 29 osobowy
a z Krakowa chciałam ale wszyscy chcą zostać na noc, wiec sami płaca
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum