Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: gesia, polana, rusinowa, szyja, wiktorowki

Rusinowa Polana, Gęsia Szyja, Wiktórówki
Autor Wiadomo
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4497 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-01-03, 14:58   Rusinowa Polana, Gęsia Szyja, Wiktórówki

Zauważyłam, że nikt nie wspominał tu jeszcze o Rusinowej Polanie, więc postanowiłam nadrobić te braki, gdyż jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Tatrach :-)

Polana jest łatwo dostępna nawet dla niewprawionego turysty. Ja pokonałam cztery drogi prowadzące do niej (pięć jeśli liczyć przejście przez Gęsią Szyję) i żadna nie sprawia większych trudności. Jest więc znakomita na pierwszą, bądź jedną z pierwszych wypraw w góry lub na rozchodzenie się :-)

Moją ulubioną drogą wejścia na polanę jest niebieski szlak z Zazadniej przez Dolinę Filipka i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktórówkach (gdzie w uroczym, drewnianym kościółku można zostawić ofiarę i uraczyć się ciepłą herbatą) - ma on w prawdzie jeden bardziej męczący moment, ale ogólnie trasa jest śliczna i łatwa. Schodzić natomiast lubię szlakiem zielonym na Wierchporoniec - ta trasa jest bardzo łatwa i wygodna, wręcz idealna dla zmęczonych nóg czy w przypadku powoli zapadającego zmroku - w dodatku niedaleko przed zejściem ze ścieżki na szosę rozciąga się przepiękny widok na Tatry słowackie :-) (niestety nie mogę tu pokazać zadnych zdjęć z tych szlaków ponieważ padliśmy ofiarą włamania i niestety utraciliśmy w nim również zdjęcia...)

Wspomnę jednak również o trasach, którymi szłam w tym roku:
Pierwsza (szlak niebieski) wyrusza z Palenicy Białczańskiej i wiedzie dosyć ostro pod górę, najpierw po dość szerokiej kamienistej ścieżce, potem po drewnianych, szerokich schodach, na których można się nieźle zdyszeć, ale z tego ostrego podejścia rozciąga się przepiękny widok na Polanę Biała Woda (Dolina Białej Wody) i ściany Młynarza ;-) Jest to chyba najszybsza droga na polanę (zajmuje ok 40min.).
Druga trasa to połączenie szlaku czerwonego oraz czarnego i finisz na Drodze Oswalda Balzera, koło Wodogrzmotów Mickiewicza - trasa ta od Rusinowej Polany biegnie łagodnie przez las, przecina Waksmundzki Potok i przechodzi przez Polanę pod Wołoszynem (na której jest wspaniałe echo), gdzie następuje zmiana koloru szlaku. Idzie się nią przyjemnie mimo, że nie cechuje się szczególnymi walorami widokowymi (choć mijany za polaną połamany las wygląda całkiem malowniczo), jedyny jej mankament to ostatnie 40min. na asfalcie.
(kilka zdjęć z obu tras na końcu)

Będąc na Rusinowej Polanie nie możnanie usiąść i nie pokontemplować piękna polany i rozciągającej się z niej cudownej panoramy Tatr :-) I nie można nie uraczyć się świeżym oscypkiem znad ogniska w bacówce. A dla miłośników zwierząt dużą atrakcją będą na pewno bardzo przyjazne owce wypasane na polanie (baca jest zawsze bardzo sympatyczny i nie ma nic przeciwko robieniu im zdjęć).

Mając natomiast odrobinę czasu, sił i chęci warto wejść na Gęsią Szyję. Wejście od strony Rusinowej Polany jest łagodne, acz dość żmudne, głównie ze względu na to, że drewniane bale wzmacniające ścieżkę tworzą szerokie, mało wygodne schody - jednak na prawdę warto. Jest to bowiem szczyt w prawdzie niewysoki, ale z malowniczymi skalnymi wypiętrzeniami na wierzchołku, z którego rozciąga się wspaniały widok na Rysy i Tatry Słowackie (tu niestety też nie mam zdjęć...).
Z Gęsiej szyi warto zejść zielonym szlakiem w kierunku Waksmundzkiej Równi a następnie czerwonym szlakiem, mijając Waksmundzki Potok, na Polanę pod Wołoszynem. Tu jednak należy przygotować się na bardziej męczącą dla niewprawionego piechura wędrówkę, ponieważ ścieżka ma sporo zakrętów, często ostro opada a następnie ostro się wznosi (teoretycznie, według przewodnika, droga z Rusinowej Polany do Polany pod Wołoszynem powinna zająć ok 1h, jednak my szliśmy trochę dłużej). Z Polany pod Wołoszynem (gdzie krzyżują się szlaki) można zejść czerwonym do Wodogrzmotów Mickiewicza lub wrócić czarnym szlakiem z powrotem na Rusinowąn Polanę.
Dla osób, które wolą uniknąć owych wzniesień między Waksmundzką Równią a Polaną pod Wołoszynem i nie przeszkadza im dłuższy spacer jest też inna opcja - można bowiem na Równi Waksmundzkiej wybrać zielony szlak prowadzący do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej (łagodniejszy, ale za to ponad 2h drogi) skąd można w ciągu ok. 1,5h wrócić do Kuźnic (lub gdzie można spędzić noc i rano rozpocząć dalszą wędrówkę).

I na koniec jedno z naszych ciekawszych doświadczeń na trasie z Rusinowej ;-) W tamtym roku mieliśmy niemałe zdziwienie (ale też niemały ubaw), kiedy tuż obok Rusinowej, w drodze do Drogi Oswalda Balzera spotkaliśmy zagubionych studentów szukających Morskiego Oka - biedni chcieli skrócić sobie drogę i przeczytali gdzieś o skrótach przez las, jednak zanim do nich dotarli, skręcili w las na czerwony szlak (nie mieli mapy). Wytłumaczyliśmy im jak mają wrócić i dotrzeć tam gdzie chcą i gdzie mogą dotrzeć idąc dalej - chyba postanowili iść na Rusinową a Morskie Oko zostawić sobie na kiedy indziej ;-)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przykładowe trasy:

Zazadnia - Wiktorówki - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja - Rówień Waksmundzka - Polana pod Wołoszynem - Rusinowa Polana - Wierchporoniec, 13 km, 4-5h

Palenica Białczańska - Rusinowa Polana - Polana pod Wołoszynem - Wodogrzmoty Mickiewicza, 6 km, 1h 45min

I kilka zdjęć:
z drogi z Palenicy Białczańskiej do Rusinowej:

z Rusinowej Polany:

z Wiktórówek:

i z drogi powrotnej z Rusinowej do Wodogrzmotów:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Joasia
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4616 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2012-01-04, 19:10   

Rusinowa Polana to piękne miejsce , szkoda tylko że tak tłumnie odwiedzane. Gęsia Szyja to jak dla mnie jedna z najpiękniejszych małych górek w Tatrach. Polecam szczególnie na zimowe wycieczki. A tutaj moja ostatnia panoramka z tego miejsca:
http://amroz.com.pl/gallery/photo/?photo=1423
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Stella
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4497 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-01-04, 22:06   

amroz napisa/a:
http://amroz.com.pl/gallery/photo/?photo=1423

Wow, piękna! :)
A Rusinową Polanę polecam wcześnie rano, zwłaszcza jesienią - wtedy polana świeci pustkami (widać to na moich zdjęciach - tego dnia spotkaliśmy na niej aż 2 osoby) ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4616 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2012-01-04, 23:00   

Stella napisa/a:

A Rusinową Polanę polecam wcześnie rano, zwłaszcza jesienią - wtedy polana świeci pustkami (widać to na moich zdjęciach - tego dnia spotkaliśmy na niej aż 2 osoby) ;-)

Masz rację, nigdy nie byłem w tym miejscu bardzo wcześnie, na pewno warto
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-01-04, 23:06   

Styczniowa Rusinowa Polana



Wiktorówki styczniowe

 
 
Ewyo 



Wiek: 39
Doczya: 03 Sie 2010
czyli 4987 dni temu

Posty: 674
Tematy: 8
Otrzyma 17 piw(a)
Skd: Poznań
Wysany: 2012-01-05, 18:42   

Przejście ostatniego dnia pobytu przez Rusinową Polanę i Wiktorówki to nowa świecka tradycja zlotów :!: :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wadera 



Wiek: 36
Doczya: 29 Gru 2011
czyli 4474 dni temu

Posty: 59
Tematy: 0
Skd: Kraków
Wysany: 2012-01-05, 22:50   

XYZ, zakochałam się w tej styczniowej odsłonie! Mmmm... bajka!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Doczya: 28 Pa 2011
czyli 4536 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Skd: z pięknego Śląska
Wysany: 2012-01-06, 19:41   

No to do kompletu, Rusinowa Polana 15 lipca 2011:
:mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VS84
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-01-06, 19:45   

Lucy napisa/a:
No to do kompletu, Rusinowa Polana 15 lipca 2011:
:mrgreen:


W sumie to można by się kłócić czy to zdjęcie to nie czasem gdzieś w Rybniku przed blokiem zrobione :lol: :lol: :lol: Ale bywa i tak... co ciekawe i w takie dni w górach może być pięknie... :mrgreen:
 
 
lapa 



Wiek: 48
Doczy: 14 Cze 2010
czyli 5037 dni temu

Posty: 32
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Sadnes/Wrocław
Wysany: 2012-01-06, 20:10   

trochę inne spojrzenie na Rusinową :) na pierwszym planie mój najmłodszy (sam się tam wdrapał) - Rusinowa z sierpnia 2011



Witkorówki - ludzi w chol......



a w drodze powrotnej jak juz opustoszała to na każdym kamieniu byli tacy mieszkańcy :) jaszczureczek było chyba z 50 grzały się na kamieniach

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Lucy
lapa 



Wiek: 48
Doczy: 14 Cze 2010
czyli 5037 dni temu

Posty: 32
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Sadnes/Wrocław
Wysany: 2012-01-06, 20:35   

Mikołaj napisa/a:
Po młodym widać, że kozak w górach :-)


oj tak tak :lol: młody dawał rade na Rusinową sam wlazł, sam też pokonał trase Dolina Strążyńska - Ścieżka pod Reglami - Sarnia Skała - Dolina Białego nieprawdopodobne ale skubany dał rade fakt faktem, że trasa ta zajeła nam prawie 6 godzin ale dał rade
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Doczya: 28 Pa 2011
czyli 4536 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Skd: z pięknego Śląska
Wysany: 2012-01-07, 14:56   

A ja jeszcze dorzucę takie mniej typowe-Rusinowe :mrgreen:

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ash 


Doczya: 08 Sty 2012
czyli 4464 dni temu

Posty: 6
Tematy: 0
Skd: Polska centralna
Wysany: 2012-01-08, 19:18   

Piękne zdjęcia Rusinowej...jedno z moich ulubionych miejsc :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ash 


Doczya: 08 Sty 2012
czyli 4464 dni temu

Posty: 6
Tematy: 0
Skd: Polska centralna
Wysany: 2012-01-08, 19:40   

Dzięki Anno :-) ja też się nie mogę doczekać wyjazdu i zobaczenia po raz kolejny Rusinowej...jeszcze miesiąc :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ola's 



Wiek: 28
Doczya: 19 Maj 2010
czyli 5063 dni temu

Posty: 1762
Tematy: 4
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Głubczyce
Wysany: 2012-01-10, 16:21   

Do Palenicy to ja schodziłam.. fajny szlak :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum