Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: gorach., najniebezpieczniejszy, orla, perc, polskich, szlak

Orla Perć - najniebezpieczniejszy szlak w polskich górach.
Autor Wiadomo
diego 


Doczy: 12 Sie 2012
czyli 4269 dni temu

Posty: 4
Tematy: 1
Skd: pomorze
Wysany: 2012-08-12, 14:33   

Witam.

Mam pytanie, wybieramy się z kolegą w połowie września na Orlą Perć. Czy przeszedł ktoś z was trasę z Kuźnic na Zawrat, potem całą Orlą Perć aż do Krzyżne, a potem powrót do Kuźnic? Zastanawiam się, czy jest to logistycznie możliwe, w razie komplikacji zawsze można zostać do rana w Murowańcu. Obliczając, że ok. 4 rano bylibyśmy w Kuźnicach, po 18 powinniśmy być już w niskich partiach gór. Nocleg mamy w Zakopanem, a chcielibyśmy wybrać się jednego dnia bez naszych Pań na Orlą Perć. Co sądzicie o takiej wyprawie? Macie jakieś doświadczenia z takiej trasy?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Caudilio 



Wiek: 47
Doczy: 04 Lip 2012
czyli 4308 dni temu

Posty: 43
Tematy: 1
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Łodź
Wysany: 2012-08-12, 17:59   

We wrześniu to jest raczej nieodpowiedzialne - dzień jest w górach bardzo krótki, do tego bez aklimatyzacji taka długa trasa powyżej 2000 m może się bardzo źle skończyć. Na waszym miejscu podzieliłbym tą trasę conajmniej na dwa. Chyba że lubicie biegać po górach i narażać się na jakiś wypadek. Tylko numer do Topru wbijcie sobie w komórki - oni uwielbiają się nabijać z takich turystów, i napiszcie przed wyjściem testament :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 2 piw(a):
Małgo, diego
Majkel 



Wiek: 35
Doczy: 22 Lip 2012
czyli 4290 dni temu

Posty: 26
Tematy: 0
Skd: Chojnice
Wysany: 2012-08-13, 09:06   

Po pierwsze nie napisałeś nic kolego o Twoim doświadczeniu na szlakach tatrzańskich. Jeśli jesteś nowicjuszem to zdecydowanie odradzam. Jeśli nie to powiem tyle:
Robiłem identyczną trasę 2 lata temu ale w lipcu. Na spokojnie z podziwianiem widoków i robieniem zdjęć wyszło 16 godzin , ale dzień był dłuższy. Pamiętajcie, że mając 12-13 godzin w nogach czas przejścia może się wydłużyć z powodu zmęczenia. W połowie września dzień jest już krótszy i może być problem wrócić przed zmrokiem. Osobiście bym odradzał o tej porze roku startować na taką trasę. Ale jak chcecie spróbować to ruszcie jak najszybciej z Kuźnic, dojdźcie do Skrajnego Granata i tam oceńcie jak ze zmęczeniem i czasem. Dalej na odcinku do Krzyżnego nie ma już gdzie zejść a przy zmęczeniu może się zrobić niebezpiecznie bo ta część szlaku do łatwych nie należy. Nr. TOPR i latarki obowiązkowo :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
diego 


Doczy: 12 Sie 2012
czyli 4269 dni temu

Posty: 4
Tematy: 1
Skd: pomorze
Wysany: 2012-08-13, 09:36   

Dzięki Majkel.

Doświadczenie górskie mam takie, że nowicjuszem bym się nie nazwał. Analizując sobie tę trasę jeszcze raz, pomyślałem o tym co Ty. Jak dojdziemy do Skrajnego Granata, to można wtedy podjąć decyzję o zejściu (co wydaje się bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę termin).

Myślę, że trasę od Skrajnego Granata do Krzyżne można zrobić wtedy w innym terminie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Furi 


Wiek: 43
Doczy: 17 Cze 2011
czyli 4690 dni temu

Posty: 218
Tematy: 8
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Łeba
Wysany: 2012-08-22, 14:29   

Pytanie dla znawców Orlej czy dam radę we wrześniu przejść taką trasę:

wjazd kolejka na Kasprowy (zaraz pierwszym wjazdem bodajże o godz 7)następnie Świnica Zawrat Kozi Wierch zejście czarnym do Doliny Pieciu Stawów a następnie dojść do Lysej Polany
A druga która planuje to Kuźnice - Boczań - Murowaniec - czarnym na Świnicę i Zawrat i powrót do murowańca i Kuźnic
nowicjuszem nie jestem ale na Orlej niestety nie byłem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
szpila 


Wiek: 55
Doczy: 11 Lip 2010
czyli 5032 dni temu

Posty: 118
Tematy: 1
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2012-08-22, 15:02   

Ja jestem tego zdania;
Zawsze da sie rade...Tylko tu wchodzi rozwaga i rąsadek! Musisz brać pod uwage warunki pogodowe oraz w jakim stanie są Twoi kompani wycieczki-by móc powiedzieć w najgorszym momencie ZAWRACAMY...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Furi 


Wiek: 43
Doczy: 17 Cze 2011
czyli 4690 dni temu

Posty: 218
Tematy: 8
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Łeba
Wysany: 2012-08-22, 15:54   

Akurat z tym nie ma problemu. Jak już ktoś nie daje rady zawracamy wszyscy. No i nie ma u mnie wyrywnych osób. Mamy swoje rodziny wiec rozwaga przede wszystkim
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4436 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-08-22, 17:38   

Furi napisa/a:
wjazd kolejka na Kasprowy (zaraz pierwszym wjazdem bodajże o godz 7)następnie Świnica Zawrat Kozi Wierch zejście czarnym do Doliny Pieciu Stawów a następnie dojść do Lysej Polany


ta opcja trudniejsza, sama Świnica średnio wymagająca (chociaż odcinek Zawrat - Świnica odrobinę Orlą może przypominać), tylko we wrześniowe weekendy można nadziać się na zatory na szlaku w rejonie Świnicy, w dni powszednie powinno być lepiej... Za to Orla Perć od Zawratu do Koziego Wierchu to już bardziej wymagający szlak, zwłaszcza odcinek od Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu...

trasa nie jest krótka, ale gdyby trafiły się korzystne warunki, to przy początku na Kasprowym Wierchu ok. 7 rano i w miarę dobrym tempie powinno się udać zdążyć przed zmrokiem bez większych problemów (tak wczesny początek daje jeszcze nadzieję na przejście przez Świnicę bez dodatkowej straty czasu)...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Majkel 



Wiek: 35
Doczy: 22 Lip 2012
czyli 4290 dni temu

Posty: 26
Tematy: 0
Skd: Chojnice
Wysany: 2012-08-22, 22:19   

Wjeżdżając pierwszym wagonem na Kasprowy nie powinno być problemu z tłokiem na Świnicę. Pierwsza trasa którą planujesz świetna widokowo i nie wykańczająca aż tak fizycznie, a w razie załamania pogody zawsze można zejść np. z Zawratu do Piątki czy z Koziej P. do Murowańca. Co do drugiej trasy to proponowałbym coś innego niż znowu Zawrat i Świnica np. Kuźnice-Skrajny Granat-Krzyżne-Kuźnice chyba, że źle zrozumiałem Twój post i w grę wchodzi jedynie jedna z wymienionych tras to w takim układem startowałem bym na trasę nr.1 :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Furi 


Wiek: 43
Doczy: 17 Cze 2011
czyli 4690 dni temu

Posty: 218
Tematy: 8
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Łeba
Wysany: 2012-08-23, 10:11   

Majkel napisa/a:
Wjeżdżając pierwszym wagonem na Kasprowy nie powinno być problemu z tłokiem na Świnicę. Pierwsza trasa którą planujesz świetna widokowo i nie wykańczająca aż tak fizycznie, a w razie załamania pogody zawsze można zejść np. z Zawratu do Piątki czy z Koziej P. do Murowańca. Co do drugiej trasy to proponowałbym coś innego niż znowu Zawrat i Świnica np. Kuźnice-Skrajny Granat-Krzyżne-Kuźnice chyba, że źle zrozumiałem Twój post i w grę wchodzi jedynie jedna z wymienionych tras to w takim układem startowałem bym na trasę nr.1 :-P


Chodzi mi o jedna lub drugą ale nie do końca wyraźnie to napisałem.

Chyba się skuszę wjechać na Kasprowy następnie Świnica Zawrat i zejście Kozia przełęczą do Murowańca lub jak będą siły zejście Źlebem Kulczyńskiego do Murowańca (wtedy zaliczyłbym jeszcze kozi Wierch)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Majkel 



Wiek: 35
Doczy: 22 Lip 2012
czyli 4290 dni temu

Posty: 26
Tematy: 0
Skd: Chojnice
Wysany: 2012-08-23, 13:44   

Bardzo dobry pomysł z wydłużeniem do Żlebu Kulczyńskiego. Sił powinno Ci wystarczyć ;-)
Tylko trzeba uważać bo szlak do łatwych nie należy szczególnie jeśli na Orlej jeszcze nie byłeś, ale przy dobrej pogodzie nie powinieneś mieć większych problemów :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
anika261 


Wiek: 35
Doczya: 21 Wrz 2011
czyli 4595 dni temu

Posty: 50
Tematy: 3
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bochnia
Wysany: 2012-09-16, 14:15   

W opisach osób, które miały przyjemność przejść Orla Perć często powtarzają sie narzekania na zły stan techniczny drabinki na koziej przełęczy. Piszą, że niby zardzewiała, że ledwo się trzyma skał, że stopnie poluzowane. Z opisów tych wynika, że już niedługo drabinka rozpadnie się samoistnie i należy się modlić, żeby akurat w tym momencie żaden biedak sie na niej nie znajdował. Więc się pytam jak to mozliwe, że do tej pory nikt nie zadbał o bezpieczeństwo turystów i nie wymienił owej drabinki na ciut młodszą? Czy rzeczywiście trzeba czekać aż jakiś nieszczęśnik odpadnie od skały razem z drabinka? Jakie jest zdanie na ten temat osób, które miały okazję "spacerować" po orlej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4436 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-09-16, 23:20   

Tak łatwo się nie rozpadnie, ale faktycznie sprawia wrażenie niezbyt pewnej, także wymiana na nową i bardziej bezpieczną drabinkę nie jest złym pomysłem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PIWO 


Wiek: 32
Doczy: 15 Wrz 2012
czyli 4235 dni temu

Posty: 2
Tematy: 0
Skd: 50mnpm
Wysany: 2012-09-20, 14:32   

Jak to w Polsce ... wymienią dopiero jak ktoś zleci razem z drabinką :mrgreen: , ale spokojnie wytrzyma jeszcze trochę :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
czarna269 



Wiek: 43
Doczya: 26 Lip 2012
czyli 4286 dni temu

Posty: 37
Tematy: 1
Otrzyma 4 piw(a)
Skd: Poznań
Wysany: 2013-05-24, 20:52   

mój mąż właśnie oznajmił mi, ze w tym roku w sierpniu idziemy na orlą... w wysokich górach byłam raz...strach mnie obleciał trochę...jak myślicie, iść czy nie iść???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum