Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: nieznana, piekna, polnocnowschodnia, slowacja

Północno-wschodnia Słowacja, piekna i nieznana
Autor Wiadomo
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-01-29, 08:10   Północno-wschodnia Słowacja, piekna i nieznana

Ścieżka edukacyjna im. Mirosława Poliszczuka wiedzie wokół miejscowości Ulicz przez południową część pasma Nartaz będącego częścią Bukovskich vrchów. Ta ścieżka to jedyny szlak wiodący przez to pasmo położone zarówno po stronie słowackiej jak i ukraińskiej. Ma kształt pętli, zaczyna się i kończy przy budynku UG, czas przejścia to ponad 4 godziny, trasa dla początkujących turystów średniotrudna, suma przewyższeń 277 m. Liczy sobie 10 przystanków, posiada dobrą infrastrukturę szlakową w postaci mostku na Uliczce, wiat, platformy widokowej na na Holicy na wysokości 538 m n.p.m., tablic informacyjnych.
Ścieżka jest poświęcona Mirosławowi Poliszczukowi (1909-1997) leśnikowi,wielkiemu miłośnikowi Karpat Wschodnich, założycielowi pierwszej we wschodniej Słowacji organizacji, której celem była ochrona przyrody, pracownikowi CHKO Vychodne Karpaty. To on przyczynił się do skutecznej ochrony pralasów w rezerwatach Stuźica, Rabia Skala, Plasza i Rożok. Urodził się 27.5. 1909 r na dzisiejszej Ukrainie, studia skończył we Lwowie. w 1945 r. przeniósł się wraz ze swoją rodziną na Słowację, od 1950 r. pracował jako główny inżynier leśnictwa w Uliczu, tu w 1965 r. założył stowarzyszenie "obrońców przyrody" działające przy Muzeum Narodowym w Pradze, został pochowany w Uliczu. W tej miejscowości znajduje się jego pomnik - duży głaz z tablicą pamiątkową. Wędrując tą trasą możemy poznać nie tylko przyrodę PN Połoniny ale także zapoznać się z historią okolicy. Ścieżka bowiem wiedzie obok murowanej, neobarokowej cerkwi z 1867 r., polichromie z 1887 r., cmentarza z I wojny św. na którym pochowano 71 żołnierzy, w tym gen. Mikołaja Mikołajewicza Murbucha, upamiętnienia Rudolfa Winera (1907-1942), organizatora strajku pracowników leśnych w 1934 r. (został zamordowany przez węgierskich faszystów w Użgorodzie), w pałacyku z XVIII w. prowadzi tzw, drogą hrabiowską przez park dworski - ładna aleja dębowa w pasmo Nartazu.
Ładne panoramy są z Wysokiego Nartazu (545 m n.p.m.) i z Holicy (538 m.n.p.m.) - widok na Wyhrolat, Bukovskie vrchy, ukraiński Użański Park Narodowy, zahacza też i na polska stronę - Kińczyk Bukowski, Przełęcz Użocka.
Pasmo Nastazu było miejscem ukrywania się 50 osobowej drużyny przesłynnego herszta zbójnickiego Fedora Hlavatego, Rusina urodzonego w Ruskiej Woli - Nasti. Jest on zaliczany do grona najsłynniejszych zbójników, jego sława przewyższała sławę Janosika i Oleksy Dobosza razem wziętych. Działał on na terenie przygranicznym, rabował na obszarze dzisiejszej Słowacji i Polski w XV w. , w skład drużyny wchodzili poddani "humenskiego państwa". Szczególnie aktywnie działał w latach 1492-1495, wsławił się pogróżkami skierowanymi do rajców Bardejowa, za powiedzenie jego dwóch kamratów Timka i Vlaska zażądał okupu w wysokości 400 złotych, grodził w razie nie wpłacenia okupu spaleniem miasta . W muzeum w Bardejowie (kopia w muzeum ukraińskim w Świdniku) zachował się ten list z 12 lipca 1493 r. nazywany pierwszym karpackim komiksem - ?Vy zly a nespravedlivy lude Bardiowcy, vy ste naszych bratow daly zveszaty, ludy dobrich a nevinnich, jako mordere necnotlyvy, ktory any vam, ani zadnomu nicz nebili vinni. A pretos, gestli nam priatelom a rodovi ich za nich nepolozite czeteri sta zolotich ve zoloce do troch nedeli v klastore v Mogili v Cracova alebo v cartysov v Lechniczi, tedi na vaszych hordlech y na vaszym ymaniv y na vaszich podanich se bvd dvlvho, bvd cratko takto se mstiti budemy pocvd naszeho rodv stava. Tot list pysan s hor dzen svateho Jacvba? Poniżej były rysunki przedstawiające pożar miasta, szubienicę, rusznicę,szabli i nazwy złupionych przez bandę miast: Orawy, Murania, Dunagesz, Sanoka, Rymanowa i Przemyśla. Działalność tołhaji na szlakach handlowych zahamowała handel na szlakach wiodących do Polski dlatego też mieszczanie Koszyc wynajęli 400 zbrojnych za sumę 1600 denarów aby pojmali zbójników. Tylko w legendach zbójnicy rabują bogatych aby obdarowywać biednych, w rzeczywistości wszyscy ci, którzy mieli jakikolwiek dobytek obawiali się napadów. Drużyna przeważnie po większym rabunku i na okres zimowy chroniła się w Polsce. Fedot Hlavaty został pojmany w w 1495 r. i stracony w Trebieszowie. Pozostała legenda o jego skarbach schowanych gdzieś na stokach Nastazu, a być może tam gdzie przeważnie chronił się czyli w okolicach Stakcina, Ruskiej Wolovej, Viekiej Polany. Pod wzgórzem Kopyto przy studni znajduje się jest bałwan z hieroglifami? (nie potrafię tego przetłumaczyć, a nie byłam tam i nie widziałam), ponoć tu znajduje się zbójnicki skarb.
Opracowałam na podstawie wykładu pracownika PN Połoniny pani Ivety Buralowej, przewodnika "Naucny chodnik Miroslava Poliscuka" i informatora dla nauczycieli " Żijem pod Poloninami żijem tu sad". Niestety, nie mam słowackich czcionek, przepraszam za błędy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-01-30, 12:53   

Wstyd się przyznać, tylko częściowo. W tym roku tam wrócę. Byliśmy na szkoleniu przewodnickim, duch przygody w Kolegach już padł więc nie przeszłam całości. Bukovske vrchy (słowackie Bieszczady), Vyhorlat i Pogórza to teren przepiękny, można całymi dniami wędrować nikogo nie spotykając. Kilka słów o geografii tego regionu.

Słowackie Karpaty Wschodnie dzielą się na: pasmo Busova, Pogórze Ondawskie i Laboreckie, Bukowskie Wierchy, Vyhorlat oraz Przedgórze Beskidzkie. Busov i oba pogórza czasami w naszym kraju nazywa się słowackim Beskidem Niskim. Bukowskie Wierchy (Góry Bukowskie) to słowackie Bieszczady.
Osobnym i wyraźnie odcinającym się od wymienionych przeze mnie jednostek jest pasmo Wyhorlatu. Należy ono do Wewnętrznych Karpat Wschodnich, swoją budową zdecydowanie różni się od sąsiadów. Wyhorlat ma kształt nieregularnego łuku wygiętego w kierunku północnym. Ten łuk ma 53 km długości i szerokości od 2 do 11 km. Pasmo to położone jest na terenie dwóch państw: Słowacji i częściowo na Ukrainie. Na północy poprzez Przedgórze Beskidzkie graniczy z Bukowskimi Wierchami, na południu graniczy z Niziną Wschodniosłowacką, na zachodzie poprzez dolinę Laboreca z Pogórzem Laboreckim, a na wschodzie z doliną środkowego Użu (Ukraina Zakaracka).
Pasmo Wyhorlatu dzieli się na mniejsze jednostki: Humeńskie Wierchy, Wyhorlat, Poprzeczny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-01-31, 08:32   

Są dobrze wytyczone. Sieć szlaków jak na region mało odwiedzany jest gęsta. Są szlaki piesze, rowerowe, ścieżki edukacyjne, trasy kulturowe. Największy problem jest z tym iż na polskim rynku jest niewiele dobrych przewodników po Słowacji. Większość z tych istniejących poświęcona jest popularnej wśród turystów północno-zachodniej Słowacji, przede wszystkim Tatrom i okolicy. Części wschodniej prawie nikt nie zna, także autorzy przewodników. Pozostają mapy np. Hermanec lub nieliczne przewodniki słowackie wydane także w języku polskim. Plus przewodnik

Wczoraj wyciągnęłam z czeluści półki przewodnik Tomasza Darmochwała "Bieszczady Bukovske vrchy". Przejrzałam go i prawdę powiedziawszy dość długo dumałam nad zagadnieniem: który przewodnik powinnam polecać naszym Kolegom, którzy rzadko bywają w Bieszczadach lub po raz pierwszy wybierają się tu, a którzy chcieliby uzyskać rzetelną wiedzę na temat szlaków i ścieżek spacerowych. Wynik przemyślunku zaskoczył mnie samą. Właśnie ten. Gdybym miała wybrać najbardziej niedocenianą, bardzo obszerną publikację dotyczącą turystyki pieszej to wskazałabym na to III rozszerzone wydanie tej książki. Dlaczego? Niech na to pytanie odpowie spis treści tej publikacji:
Wiadomości ogólne
Znakowane szlaki piesze - Polska
Znakowane szlaki piesze - Słowacja
Ścieżki dydaktyczne i spacerowe
Trasy piesze nieoznakowane
Trasy drogowe - Polska
Trasy drogowe - Słowacja
Bieszczady aktywnie
Wiadomości praktyczne
Bibliografia
Indeks nazw geograficznych
Panoramy
Nie ma na rynku obszerniejszego opracowania, w każdym bądź razie ja z takim nie spotkałam się. To jest swoiste kompendium wiedzy, gdyż obok opisu przebiegu szlaków i tras drogowych mamy dużo informacji o poszczególnych miejscowościach, atrakcjach, rezerwatach itd. Właśnie bogactwo i dokładność opracowania informacji krajoznawczych jest to największy walor tego przewodnika. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z książką wydaną w 2005 r, aktualizację zakończono w maju tegoż roku. Od tego czasu wydano kilka znakomitych przewodników, przede wszystkim napisanych przez tubylców ale mimo to praca pana Darmochwała wyróżnia się z ogółu. Część najobszerniejsza to opis sieci szlaków pieszych wytyczonych przez PTTK. Autor w sposób szczegółowy przedstawia daną trasę, mówi o jej dokładnym przebiegu, skali trudności, przekazuje dość dokładne informacje o mijanych miejscowościach, szczytach, przetacza informacje z drogowskazów, zwraca uwagę na walory przyrodnicze i historyczne mijanych miejsc. Czy Autor nie popełnił drobnych błędów? Ponoć sporo, kiedyś ów przewodnik szczegółowo analizowali kandydaci na przewodników. Dużym plusem publikacji jest część poświęcona Bukovskim vrchom, przebiegowi szlaków i dróg. Choćby dla tej części przewodnik warto kupić.
Przeglądając po raz któryś tam przewodnik odkryłam na nowo. Moim zdaniem powinien znaleźć swoje honorowe miejsce w rzędzie polecanych przez nas publikacji.
Minusem tej publikacji jest brzydka szata edytorska, szczególnie drażnią mnie niechlujne, małe, czarnobiałe, zamazane zdjęcia. Na szczęście są dwie wkładki z fotografiami kolorowymi pokazujące piękno bieszczadzkiej przyrody i niektóre walory turystyczne Bukovskich vchów.
Szczególnie interesujące są zdjęcia portrety zwierzaków np. rysia, jelenia w ekotypie karpackim autorstwa Macieja Grzegorzeka.
Spojrzałam na drugą stronę kartki tytułowej, a tu ... Ale numer. "Żadna część ani całość tej publikacji nie może być bez pisemnej zgody Wydawcy powielana, reprodukowana, przenoszona na inne nośniki bądź przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych i udostępniona w internecie".
No i narobiłam bigosu

Autor: Tomasz Darmochwał
Tytuł: "Bieszczady Bukovske vrchy Przewodnik"
Wydanie III rozszerzone
Stron: 336
ISBN: 83-88859-22-6
Wydawnictwo: Agencja "TD"
Warszawa 2005
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-02-01, 19:00   

Moim zdaniem warto. Na pierwszy ogień wzięłabym jednak Wyhorlat, przede wszystkim Sniński Kamień. Sądząc po avatarze wspinasz się, może Cię zaciekawić. Piękna panorama 360 stopni, naprawdę miejsce niezwykłe. No i mamy tam też Morskie Oko. :)
Najlepiej wyjść z Zemplińskich Hamrów

Zemplinske Hamre to wieś malowniczo położona w dolinie Bornovho potoka u stóp Wyhorlatu na wysokości 425 m n.p.m. Jej dzieje są stosunkowo krótkie, gdyż powstała w 1954 r. poprzez wyłączenia jej z granic Sniny. W 1809 r. powstała tu osada Hutta w większości zamieszkała przez Niemców, z czasem przekształca się centrum hutnicze. W 1819 r. w czasie poszukiwań cennych kruszców odkryto na zboczach Snińskiego Kamienia rudę żelaza. W latach 1841- 1873 r. działała w Jozefovej Dolinie odlewnia żelaza Herkules, pamiątką po niej jest forma do odlewania żelaza. Do wytopu wykorzystywano węgiel drzewny pozyskiwany w okolicznych lasach. Na stokach Wyhorlatu zbudowano kolejkę wąskotorową. Hamernia specjalizowała się w produkcji narzędzi rolniczych i wytopie surówki. W odlewni powstała słynna 6 metrowa rzeźba Herkulesa znajdująca się obok zniszczonego pałacu w Sninie i lwy zdobiące wejście do pałacu w Humennem.
Miejscowość zasłynęła w Słowacji i w ościennych krajach z działań swojego burmistrza emerytowanego generała Jozefa Gajdosa. Ten działacz społeczny zapisał się złotymi głoskami w dziejach Zemplinskich Hamer, dbał o rozwój miejscowości, doprowadził tu prąd, wybudował kanalizację, zadbał o drogi. Przeszedł także do historii kina dokumentalnego za sprawą bardzo ciekawego filmu "Miejski Serwis Randkowy" Eriki Hnikowej. Burmistrz zaniepokojony spadkiem urodzeń zadbał o stworzenie odpowiedniej atmosfery do zawierania znajomości i nie tylko. Były pogawędki przez radiowęzeł, organizowane spotkania, konkursy, nagrody dla każdej kobiety, która urodziła dziecko. Miałam okazję oglądać ten film, moim zdaniem perełka.
W Zmeplińskich Hamrach rozpoczyna się szlak zielony Zemplinske Hamre-Sninsky kameń-Sninske rybniky-Snina wiodący przez północną część pasma wulkanicznego Wyhorlat. Podejście na Sniński Kamień dość strome (róznica wzniesień 785 m), zejście na Równieńki trudne typu z górki na pazurki ale za to widoki z Snińskiego rewelacyjne - panorama 360 stopni. Równieńki to węzeł szlaków, dochodzi tu zielony edukacyjny "Morskie Oko-Sniński Kamień-Snińskie Rybniki" oraz niebieski szlak turystyczny Snina-Sniński Kamień. W Zemplinskich Hamrach kończy się szlak czerwony Remetske Hamre-Lysak-Sninsky Kamien-Zeplinske Hamre. Trasa wiodąca szczytową, centralna częścią Wyhorlatu. Podchodząc z Zemplińskich spotykamy jeszcze oznakowania żółte ale są zdewastowane i chyba nieaktualne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PIWO
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-02-01, 19:38   

Ooo lucyna tylko czekałem aż tutaj się zarejestrujesz :mrgreen:
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-02-01, 19:51   

Ulka,
Cieszę się, że spodobała Ci się okolica.
PIWO,
Nie przypominam sobie abym z Piwem zawierała znajomość. Hmmm
Mam ostrzyć siekierę i wyjąć sztylet z rękawa? :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PIWO
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-02-01, 19:52   

Cytat:
Mam ostrzyć siekierę i wyjąć sztylet z rękawa?

Nie ja z tobą dymu nie miałem :D
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-02-01, 20:00   

PIWO napisa/a:
Cytat:
Mam ostrzyć siekierę i wyjąć sztylet z rękawa?

Nie ja z tobą dymu nie miałem :D


:mrgreen:
A już myślałam, że jakąś znajomą Myszkę spotkałam na swoim wirtualnym szlaku. :lol:
Turystyka gorska? Prawdę powiedziawszy trochę cni mi się, na forach naukowych wszystko jest takie poukładane, merytoryczne, bardzo fajne ale czasami tęsknię za starymi dobrymi czasami.
Aby zbytnio nie zaśmiecać tematu to wrzucę coś o północno-wschodniej Słowacji.
O, informację o ciekawym szlaku.

Jedna z ciekawszych publikacji wydanych przez słowackie rozwojowe agentury. Na mapę turystyczną w skali 1:75 000 n - podkład "Mapa Slovakia s.r.o. 1998 naniesiono szlaki rowerowe oraz małe rysunki przedstawiające drewniane cerkwie. Nigdy nie korzystałam z tej mapy więc nie jestem w stanie jej ocenić. Część informacyjna zawiera podstawowe informacje o powiecie, świątyniach, szlakach oznakowanych rowerowych i pieszych, dane teleadresowe bazy noclegowej, muzeów, instytucji służby publicznej. Szlaki rowerowe są wytyczane przez tę agenturę więc nie podejrzewam, żeby były jakieś pomyłki w oznakowaniu. Jest to mapa trójjęzyczna słowacko-angielko-polska.

Tytuł: "Drevene kostoliky v okoli Svidnika"
Mapa turystyczna w skali 1:75 000
Autor: Kolektyw pracownicy RRA Svidnik
Wydanie: I
Wydawnictwo: Regionalna rozvojova agentura Svidnik
Svidnik

Powiat Svidnik znajduje się w północnej części Preszowskiego Kraja na obszarze 550 km2 w północno-wschodniej części Słowacji. Graniczy z powiatami Bardejov, Presov i Stropkov. Północną granicą o długości 42 km jest granica państwowa z Polską. Przebiega się w Bieszczadach Niskich, gdzie są szerokie możliwości uprawiania turystyki i sportu. Powiat ma dużo zabytków kulturalno-historycznych. w pobliżu znajduje się zbiornik Domasa i Kurorty Bardejowskie. Powiat oferuje mnóstwo bogactw naturalnych. Na jego terytorium znajduje się park krajobrazowy Wschodnie Karpaty, 4 rezerwaty przyrodnicze, zabytki naturalne i chronione terytoria. Charakter górzysty dostarcza możliwości dla turystyki pieszej z różnym stopniem wymagania w naturalnym środowisku. Tutaj jest raj dla grzybiarzy i świetne możliwości do polowania."

"Prikra
Cerkiew drewniana pod wezwaniem świętego Michała Archanioła wybudowana w 1777 roku. samonośna wieża oraz trzystopniowe czterokątne kopuły nad świątynią i nad nawą zakończone są w kształcie cebuli z kutymi krzyżami. Ikonostas i ołtarz to drewniane, polichromowane konstrukcje z czterema rzędami ikon i carskimi wrotami. Pochodzą one z II połowy XVIII."

"Trasy rowerowe i dla turystów

Szlak zielony
Svidnik-Kapisova-Dobroslava-Niźna Pisana-Medvedie-Korejovice-Hunkovce-Krajne Cierno-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 37 km

Szlak niebieski
Svidnik-Strocin-Potoky-Duplin-Tisinec-Stropkov-Chotca-Vislava-Semetkovce-Vagrinec-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 45 km

Szlak żółty
Svidnik-Ladomirova-Hunkovce-Krajna Polana-Nizny Komarnik-Vysny Komarnik-Nizny Komarnik-Bodrużal-Prikra-Bodrużal-Mirola-Kożuchovce-Krajne Cierno-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 54 km

Szlak czerwony
Svidnik-Kapisova-Dobroslava-Niżna Pisana-Medvedie-Korejovce-Hunkovce-Krajna Polana-Niżny Komarnik-Vyżny Komarnik-Niżny Komarnik-Bodruzal-Prikra-Bodrużal-Mirola-Pstrina-Staskovce-Bukovce-Chotca-Vyskovce-Vislava-Semetkovce-Vagrinec-Ladomirova-Svidnik
Długość trasy 81 km"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-02-10, 13:37   

Niestety, nie fotografuję. W sieci jet multum zdjęć, gdybyś był bardzo zainteresowany to mam w domu taką składankę ze zdjęciami, mogę Ci wysłać pocztą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lucyna 


Doczya: 29 Sty 2012
czyli 4443 dni temu

Posty: 33
Tematy: 4
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Bieszczady
Wysany: 2012-02-11, 06:49   

Dziękuję :oops: i zapraszam.
Mam problem z wysyłaniem odpowiedzi, na Forum wchodzę normalnie ale nie jestem w stanie połączyć się z serwerem aby wysłać post. Przepraszam, że odpowiadam z opóźnieniem.

Chcę pokazać Wam piękno południowo-wchodniej Słowacji, wiem jednak, że tak naprawdę jesteście zainteresowani Tatrami więc postaram się dziś to jakoś połączyć. Chciałabym przedstawić Wam świetny przewodnik, obejmuje teren całej Słowacji i zarazem bardzo fajne ruiny położone w lesie, na szlaku. Wiosną jest tam cud, miód i malina.

Nad kupnem tego przewodnika dość długo zastanawiałam się w ubiegłym roku. Jest stosunkowo drogi, usiłowałam zaciągnąć rady u bibliofilów ale nikt nie był w stanie mi odpowiedzieć na pytanie: czy warto go nabyć? Późną jesienią pojechaliśmy na szkolenie na Słowację i "zaliczyliśmy" pierwszy zamek na szlaku winnym. Winiański hrad tak nam spodobał się, że postanowiliśmy w kilkoro pozwiedzać zamczyska w północno-wschodniej części tego kraju (dział relacje). Przygotowując się do napisania sprawozdania szukałam informacji i w internecie znalazłam fragmenty tego przewodnika Rewasza. Spodobał mi się do tego stopnia, że dopisałam go na pierwszym miejscu do listy wydawniczych zakupów. Książkę kupiłam w centrum ekumenicznym w Myczkowcach za 50 zł (polecam tę księgarenkę, tanio tam można nabyć ciekawe książki). Pan sprzedający powiedział tylko tyle: tę cegłę? :D
"Zamki i zamczyska Słowacji Przewodnik" Arkadiusza Wasilewskiego warto nabyć. To bardzo ciekawa publikacja przybliżająca nam warownie Górnych Węgier (tak niegdyś nazywano Słowację). Nie jestem w ocenić merytorycznie tej publikacji, nie ten zasób wiedzy (wyłapałam kilka drobnych błędów m.in. Autor widzi andezyt tam, gdzie go nie ma ale powiela pomyłki innych) ale mimo to ten przewodnik oceniam wysoko. Chyba jest pionierski w przedstawieniu tematu, widziałam tylko albumy o zamkach polskich i słowackich (też je sobie kupię). Mi najbardziej podobała się część wprowadzająca, bardzo interesująco napisana geneza powstawania tych warowni. Moim zdaniem też niezmiernie ciekawy jest rozdział "Hrady i zamky, czyli zawiłości językowe", rozsupływanie węzła znaczeniowego określeń: hrad, zamok, kastel. W przewodniku przestawiono 130 słowackich zamków. Warownie pogrupowane są według komitatów (węgierskich "województw") co według mnie ułatwia posługiwanie się tym przewodnikiem. Plusem na pewno jest kilka słów wstępu o historii każdego z komitatów. W publikacji występują nazwy danego zamku słowackie i polskie lub spolszczone. Każda budowla jest oceniona pod względem atrakcyjności turystycznej, skala od 1 gwiazdki do 5. Przy opisie zamków będących muzeami podano godziny otwarcia.

Spis treści
Tytułem wstępu
Układ przewodnika
Hrady i zamky, czyli zawiłości językowe
Historia z zamkami w tle
Spisz
Liptów
Orawa
Turec
Trenczyn
Nitra
Bratysława
Komarno
Teków
Hont
Zwoleń
Nowohrad
Gemer i Małohont
Turnia
Abów
Zemplin
Uh
Szarysz
Zamki przeciwtureckie
Bibliografia
Indeks alfabetyczny

Tytuł: "Zamki i zamczyska Słowacji"
Autor: Arkadiusz Wasilewski
Wydanie: I
Stron: 351
ISBN: 978-83-89188-72-4
Wydawca: Oficyna Wydawnicza "Rewasz"
Pruszków 2008

"Zamki i zamczyska Słowacji" Arkadiusz Wasilewski Oficyna Wydawnicza Rewasz str. 321

"** Jasenow (Jasenovsky hrad, Jasenov)
Zarośnięte lasem ruiny znajdują się na wzgórzu (392 m), 2 km na południe Jasenova i ok. 4 km na południe od Humennego. Dojście z południowego krańca wsi stromo wznoszącym się niebieskim szlakiem zajmuje 30 min., z centrum - o 10 min. dłużej.
Historia Jasenowa jest mocno spleciona z historią pobliskiego Brekowa: zbudowany został na przełomie XIII i XIV przez tego samego Piotra Petenyiego i również odebrano mu go za nielojalność wobec króla Karola Roberta. Obydwa zamki strzegły szlaku do Polski, stojąc po obu jego stronach. Po 1321 r. otrzymała je rodzina Drugethów, która władała nimi aż do czasów zniszczenia. Początkowo trójkątny zamek składał się z zewnętrznego muru, czworokątnej wieży w jednym z rogów, okrągłej w drugim, i mieszkalnego budynku w trzecim rogu. Na przełomie XV i XVI w . znacznie go rozbudowano, opasując go długim pierścieniem murów z dwiema basztami armatnimi po zachodniej, najłatwiej dostępnej stronie. Większa z nich znajdowała się poniżej narożnej kwadratowej wieży, mniejszą postawiono poniżej starszej, okrągłej baszty, którą również przystosowano do ognia artylerii. Obok baszt znajdowała się zamkowa brama. Zewnętrzne mury zostały wyposażone w system otworów strzelniczych.
Rozwój zamku dobiegł końca w początkach XVII w. kiedy wzmocniono go pięcioma nowoczesnymi bastionami wysuniętymi poza obręb murów. Zamek pełnił funkcję rodzinnego skarbca, a w razie konieczności również schronienia dla Drugethów, którzy mieszkali w pałacu w pobliskim Humennem. Po raz drugi pełnił tę funkcję w 1644 r. kiedy wiernego Habsburgom Drugetha obległo w nim wojsko Jerzego Rakoczego. Został zdobyty i podobnie jak Breków zniszczony, lecz e odróżnieniu od tego drugiego już go nie odbudowano. W końcu XIX w. przystąpiono do częściowej rekonstrukcji stosunkowo dobrze zachowanych ruin. Część murów zakonserwowano, niektóre obiekty zostały zadaszone. Prace przerwał wybuch I wojny św.
XVII -wieczne fortyfikacje bastionowe zostały prawdopodobnie zniszczone w czasie ostatniego oblężenia w 1644 r. Otaczają cały zamek, ale są zarośnięte i słabo widoczne. Najłatwiej odnaleźć pozostałości północno-zachodniego bastionu, położonego kilkanaście metrów od wejścia do zamku. Z tego miejsca warto przejść się wzdłuż zachodniego muru i obejrzeć obydwie baszty obronne: mniejszą przy wejściu i znacznie większą na drugim końcu. Jest to jedyne miejsce, gdzie zamek można oglądać z zewnątrz, bo z pozostałych stron jest przesłonięty lasem. Chociaż generalnie ruiny są w dość dobrym stanie, wnętrze zwiedza się źle z powodu zieleni utrudniającej dostęp do pomieszczeń. Do lepiej zachowanych elementów należą wszystkie trzy baszty armatnie oraz kwadratowa wieża w najstarszej części zamku. W wewnętrznych murach zachowały się liczne otwory okienne i strzelnicze, portale bram i przejść pomiędzy pomieszczeniami, niewielkie fragmenty tynków. Dobrze zachowane są również obwodowe mury obronne."
W szarej ramce jest umieszczony tekst:
"Koniec fałszerza Pod koniec istnienia zamku Gabriel Drugeth założył w zamku dobrze prosperującą mennicę, w której bił fałszywe monety.proceder ten przepłacił życiem, został osądzony i stracony na preszowskim rynku".
Przewodnik jest częściowo udostępniony w sieci

http://books.google.pl/bo...epage&q&f=false
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum