Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: gorach, ksiazki, nie, tatrach, tylko

Książki o górach (nie tylko Tatrach)
Autor Wiadomo
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-09, 09:42   

I jakie wrażenia?
Ja czekam na przesyłkę i już nie mogę się doczekać :-)
 
 
PIWO
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-10, 09:28   

Viola napisa/a:
Czytał może ktoś "Zew ciszy" Joe Simpsona?


Czytałem dobra ale wg mnie Dotknięcie pustki lepsze
 
 
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-10, 14:27   

Nie nieczytałam "Dotknięcie pustki", ale pewnie jak przeczytam "Zew ciszy" to wezmę się za szukanie jej :)
 
 
Paolo 



Doczy: 23 Sty 2012
czyli 4476 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Skd: Lublin
Wysany: 2012-03-10, 21:32   

Po przeczytaniu tego tematu stwierdzam, że brak jest tytułu "Wierchy", czyli rocznika tatrzańskiego, który ukazuje się od 1923 roku, kiedy to jeszcze (do 1929 roku) był wydawany we Lwowie. Ukazuje się do dziś...gorąco polecam. Oczywiście niektóre roczniki, zwłaszcza te najstarsze to wręcz białe kruki, ale dla miłośników Tatr, niesamowite doświadczenie, kiedy zgłębia się literaturę, a historię wręcz czuć pod ręką. Polecam jeszcze raz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Doczya: 28 Pa 2011
czyli 4563 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Skd: z pięknego Śląska
Wysany: 2012-04-02, 20:01   

A propos dzisiejszej rocznicy: chciałam Wam polecić jeszcze jedną książką, właściwie album z unikatowymi, górskimi zdjęciami Jana Pawła II.
Kupiłam ją jakiś czas temu w... kiosku Ruchu... :shock:

"Jan Paweł II. Papież, który kochał góry"

- więcej o albumie: http://ekai.pl/wydarzenia...ry-kochal-gory/
- a tu można go kupić: http://www.sklep.gildia.p...ory-kochal-gory



Cytat:
Na rynku pojawił się album „Jan Paweł II. Papież, który kochał góry” zawierający kilkadziesiąt niepublikowanych dotąd fotografii Papieża. Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum kardynała Stanisława Dziwisza.

Zdjęcia aż do dzisiaj spoczywały jako osobista pamiątka chwil przeżytych z Ojcem Świętym. Nie ma ich w wydanych dotąd albumach, na pocztówkach i w licznych biografiach. Nie ma ich również w zbiorach profesjonalnych papieskich fotografów.

To amatorski, prywatny zapis trzech wycieczek w góry, jakie Jan Paweł II odbył w gronie przyjaciół w lipcu roku 1987, kiedy to odwiedził Dolinę Aosty, Lorenzago di Cadore i lodowiec Mont Blanc.

Z unikatowych fotografi i bije niezwykły nastrój – radości i wolności, jakie niesie spotkanie z górami, ale też zadumy, medytacji i pokoju. Zamiast rozbudowanych opisów zdjęciom towarzyszą teksty poetyckie Karola Wojtyły – Jana Pawła II i fragmenty jego wypowiedzi. Całość wieńczy osobista refleksja kardynała Stanisława Dziwisza na temat świętości Jana Pawła II.

Oglądamy Jana Pawła II w sytuacjach, w jakich mogły go widzieć jedynie osoby bliskie i zaufane – bez watykańskiej świty i pontyfikalnych szat, za to w spodniach, sportowej kurtce i ciemnych okularach. Na górskim kamieniu lub ławce ustawionej przy ścianie schroniska. Widzimy samotnego pielgrzyma stającego w milczeniu wobec majestatu Stwórcy, zasłuchanego w powiew wiatru, szum strumienia
albo po prostu w ciszę..

Ten unikatowy album pt. „Jan Paweł II. Papież, który kochał góry” wydali: wydawnictwo PWN i Katolicka Agencja Informacyjna. Polecamy i zachęcamy do zakupu. Warto zdążyć przed wyczerpaniem nakładu. Album jest dostępny w kioskach w cenie 24.99 zł.



Szczególnie polecam (czytany akurat przeze mnie) cudowny zbiorek Zofii Radwańskiej-Paryskiej "Mozaika tatrzańska".
Świetne, krótkie opowiadania-wspomnienia pani Zofii z jej tatrzańskich wypraw.
Książka stara, bo wydana chyba tylko raz w 1956 roku, ale na Allegro łatwo ją zdobyć. Warto!
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DalliKK 



Wiek: 36
Doczy: 18 Lut 2012
czyli 4451 dni temu

Posty: 191
Tematy: 8
Otrzyma 19 piw(a)
Skd: Kezmarok/Kiezmark SK
Wysany: 2012-04-15, 22:37   

No ja poleczam ksiazku. Jest w formacie pdf. na stronce euroregionu Tatry taze mozna ju pooglondacz. Ksiazka jest w jezyku slowackim i tez w polskym. troche o ksiazke z internetowej stronky euroregionu:
W dniu 16 lutego 2011 r. w Domu Spotkań Słowacko-Polskich Euroregionu „Tatry” w Kieżmarku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Ikonografia Tatr. Została ona zorganizowana przez Združenie Region „Tatry” w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego „Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Polscy i słowaccy eksperci wygłosili 10 referatów, których problematyka w różnorodny sposób odnosiła się do tematu konferencji. W prezentowanym tomie materiałów z konferencji pomieszczone zostały teksty wszystkich referatów w tłumaczeniu na jezyk polski, słowacki i angielski.



no i link :
http://www.euroregion-tat...ncji,139,p.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-04-21, 22:19   

Skończyłam właśnie czytać książkę Anki Czerwińskiej "GórFanka - powraca w Karakorum" Polecam bardzo ciekawa lektura, którą uzupełnia relacja Darka Załuskiego z wyprawy na K2 (którą zdobył w 2011roku) ;-)

 
 
Lucy 



Wiek: 48
Doczya: 28 Pa 2011
czyli 4563 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Skd: z pięknego Śląska
Wysany: 2012-04-29, 19:08   

Dla ambitniejszych, czy bardziej wymagających, polecam gorąco "Zwierzęta i rośliny. Przewodnik po Tatrach Polskich", autorstwa Tomasza Skrzydłowskiego z TPN.

Ten przewodnik przyrodniczy, poza wiedzą ogólną, opisuje szczegółowo ok. 30 tras, skupiając się szczególnie na roślinności i poznawczych walorach danej wycieczki.
Ogromna ilość ważnych informacji, kolorowe zdjęcia, ryciny.
Warto czasem spojrzeć trochę inaczej, głębiej na szlak, którym pewnie dreptaliśmy nie raz...
Wielkim atutem książki jest dodatek - kolorowy atlas roślin tatrzańskich.

Książka nie jest zbyt tania, a swoją wagą może trochę obciążyć plecak ( :mrgreen: ), ale myślę, że jest warta poświęcenia :-)

Przewodnik można kupić w budkach kasowych, przy wejściu do parku, i na stronie TPN:
http://tpn.pl/pl/ksiegarn...atrach-Polskich
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wasio 



Wiek: 38
Doczy: 23 Lip 2014
czyli 3564 dni temu

Posty: 114
Tematy: 14
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Lublin
Wysany: 2014-07-24, 20:16   

Lucy napisa/a:
O klasyce w formie "Wołania w górach" Michała Jagiełły nie wspomnę, bo to bezdyskusyjnie lektura obowiązkowa każdego szanującego się tatromaniaka.

Nie znałem dotąd tej pozycji, ale z opisu jest niezwykle ciekawa. Ktoś jeszcze ją czytał? Jakie opinie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zakrun 


Wiek: 38
Doczy: 04 Sie 2014
czyli 3552 dni temu

Posty: 30
Tematy: 0
Skd: Lublin
Ostrzee:
 3/3/4
Wysany: 2014-08-04, 16:16   

Właśnie szukałem czegoś dla kumpla, który interesuje się Tatrami i chyba właśnie w to zainwestuję:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aga 



Wiek: 50
Doczya: 03 Kwi 2011
czyli 4771 dni temu

Posty: 166
Tematy: 5
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: lubelszczyzna
Wysany: 2014-10-31, 09:06   

Moją pierwszą książką była Księga Tatr, świetna, przeczytałam kilka razy. Moja "tatrzańsko-zakopiańska" biblioteczka systematycznie wzbogaca się o kolejne pozycje, ostatnio Macieja Pinkwarta Przewodnik historyczny i Kronika dawnego zakopanego, ale lista oczekujących na zakup tytułów się wydłuża i pomimo tego że niektóre są dostępne w bibliotece to ja wolę mieć swoje i zaglądać do nich w każdej chwili :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
turi 


Wiek: 42
Doczya: 01 Lis 2014
czyli 3464 dni temu

Posty: 5
Tematy: 0
Skd: Wa-Wa
Wysany: 2014-11-01, 09:15   

Ja mogę polecić książkę Joe Simpsona "Dotknięcie pustki". Interesująca lektora, jeżeli oczywiście ktoś lubi takie książki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Olsen 


Wiek: 44
Doczy: 29 Sty 2015
czyli 3375 dni temu

Posty: 1
Tematy: 0
Skd: Kraków
Wysany: 2015-01-29, 06:55   

fajnie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum