Zarejestruj sie! | Hasło ?

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: gorach, ksiazki, nie, tatrach, tylko

Ksi??ki o górach (nie tylko Tatrach)
Autor Wiadomość
Troy 

czyli 3830 dni temu

Tematy: 0
Wysłany: 2011-07-27, 17:34   

Pragn? doda?, ?e w karczmie u ratowników, troch? spod lady, mo?na kupi? wydruk ksi?gi wypraw ratunkowych - opisane s? wypadki od pocz?tku topru. Oczywi?cie tych wspó?czesnych nie ma, ale i tak warto mie?. Cena nie by?a a? tak du?a - nieca?e 30 z?.
Postaw piwo autorowi tego posta

Troy 

czyli 3830 dni temu

Wysłany: 2011-07-29, 10:19   

Wystarczy zapyta? pa?, które pracuj? tam przy barze. W zesz?ym roku troch? szuka?y, bo ksi??ka nieco ju? zapomniana od czasu, gdy rozbi? si? ?mig?owiec z ratownikami (a w?a?nie na ich cze?? zosta?a wydana), ale w ko?cu znalaz?y i z pewno?ci? by?o wi?cej egzemplarzy.

Ma?go 

czyli 3896 dni temu

Tematy: 5
Otrzymał 6 piw(a)
Wysłany: 2011-08-03, 23:22   

Joasia napisał/a:
idzie poczt? :mrgreen: dopiero dwa dni temu mi wys?ali

ja te? zakupi?am "Tatry polskie " Nyki i ju? si? nie mog? ich doczeka?.

Kozaczek 

czyli 3812 dni temu

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2011-08-12, 14:44   

Józef Nyka
Polskie Tatry
przewodnik

cena w Zakopanem to 33 z? a w internecie mo?na zakupic za 23z? wiec nie op?aca sie przep?acac:)

Joasia 

Zaproszone osoby: 1
czyli 4120 dni temu

Tematy: 9
Otrzymał 12 piw(a)
Wysłany: 2011-10-16, 22:42   

a ja ostatnio wpad?am na wiersze Jerzego Taw?owicza "Serce z widokiem na Giewont"
co? pi?knego :-P :-P :-P :-P
a poniewa? kto? mi czyta?, to nie mog? zacytowa?, ale jak tylko zakupi? wreszcie to na pewno wrzuc? tu co nieco :-P :-P :-P

http://z-ne.pl/k,wydarzen...2011,10,18.html

jania 

czyli 3758 dni temu

Tematy: 1
Wysłany: 2011-10-31, 17:23   

‎"?yj? wi?c na do?ach, udaj? zwyk?ych, normalnych ludzi, spe?niaj? swoje obowi?zki w ?wiecie nizin i tam umieraj?. Lecz w g??bi ich dusz tkwi zadzior, wieczna ci?gota ku tej mie?cinie, najbardziej umi?owanej i wyklinanej zarazem. Sun? ku niej raz po raz, ukryci w t?umie normalnych go?ci, symuluj?c przygodnych wycieczkowiczów. Lecz id? w?a?ciwie na nap?dzie tajemniczego przymusu, hipnozy wiecznotrwa?ej, maniakalni krypto-zakopianie, urzeczeni zespo?em zjawisk jedynych na ?wiecie, jakie produkuje ten podtatrza?ski potworek."
/Rafa? Malczewski "Od cepra do wariata"/

hmmm... wiecie o czym albo raczej o kim pisze Malczewski? :)

Lucy 

czyli 3735 dni temu

Tematy: 8
Otrzymał 28 piw(a)
Wysłany: 2011-10-31, 19:21   

Wszystkim, którzy kochaj? cudowny klimat "W stron? Pysznej", polecam lektur? uzupe?niaj?c?, w postaci ksi??ek Konstantego Steckiego: "Ludzie spod niebieskiego znaku", "Gaw?dy o przewodnikach tatrza?skich" czy "Tatry na co dzie?" - pe?en nostalgii klimat przedwojennych Tatr - powstania i pierwszych wypraw TOPR, pierwsze wyprawy z beznadziejnymi ceprami.... O ile wiem, wznowie? Steckiego nie by?o od lat, ale wujek Allegro czuwa :-D - warto pogrzeba?.

Ja w tej chwili przenios?am si? ju? kilkadziesi?t lat dalej, i tkwi? w "Kominie pokutników" - absolutnie genialnym zbiorze opowiada? Jana D?ugosza, legendy polskiego taternictwa lat .50/.60.

O klasyce w formie "Wo?ania w górach" Micha?a Jagie??y nie wspomn?, bo to bezdyskusyjnie lektura obowi?zkowa ka?dego szanuj?cego si? tatromaniaka.

Polecam te? proz? jak najbardziej wspó?czesn?: "Zostaj? góry" Piotra Morawskiego i momentami bardzo wzruszaj?ce "Od pocz?tku do ko?ca" Olgi i Piotra Morawskich.

Pozostaj?c w klimacie gór dalekich i wysokich: "Przesun?? horyzont" Maryny Wojciechowskiej, a tak?e cykl "GórFanka" Anny Czerwi?skiej - czyta?am na razie ostatni? cz??? "Na szczytach Himalajów" ale na pewno wróc? do wcze?niejszych.

Joasia 

Zaproszone osoby: 1
czyli 4120 dni temu

Tematy: 9
Otrzymał 12 piw(a)
Wysłany: 2012-02-10, 14:26   

czyta?am i wrzuci?am recenzj? na nasz portal

http://www.zakopaneportal.pl/ucieczka-na-szczyt/

lucyna 

czyli 3643 dni temu

Tematy: 4
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2012-02-11, 08:26   

Mam bzika na punkcie ksi??ek i niez?? bibliotek? po?wi?con? przede wszystkim Bieszczadom, Karpatom. Tatrza?skich publikacji jest niezmiernie ma?o w moich zasobach. Cz??? tych ksi??ek mo?na przeczyta? w pdf, cz??? jest udost?pnionych na stronach, w tym komercyjnych. Oto jedna z nich.

Siekierezada w Cisnej - to temat rzeka. Kultowa knajpa, siedlisko zakapioryzmu, g?ówny punkt wielu programów turystycznych, miejsce opowie?ci i koncertów bieszczadników, galeria-mordownia itd., itd. Tam nawet czasami dobrze karmi?, ostatnio pojawi?o si? piwo "Siekierezada" pono? dobre, posmak miodu. Niewiele osób wie, ?e za Siekier? jest co? w rodzaju muzeum czyli "Gara?", gdzie znajduje si? niez?a kolekcja samochodów i to nie byle jakich. Znawcy tematu s? zachwyceni. Jeszcze mniej osób wie, ?e Rafa? Dominik (autor dwóch tomików bieszczadzkich opowiada?) wyda? broszurk? "Baza ludzi z mg?y" w której przedstawia w zabawny sposób swoje skarby. Nie przepadam za Jego twórczo?ci?, to nie moje klimaty ale opowie?ci o samochodach przeczyta?am od deski do deski w ci?gu jednego powrotu z pracy do domu. Cz??ciowo w autokarze i to rechocz?c do mikrofonu. Go?ciom (to by?a z tego co pami?tam ?wietna grupa "wykszta?ciuchów" chorych na Bieszczady) opowie?ci niezmiernie podoba?y si?. Wi?kszo?? z nich jest prezentowana na stronie Siekiery, link poni?ej. Moim zdaniem to skarbnica wiedzy o Bieszczadach, takiej prezentowanej spod stolika w barze, przy ognisku. Bieszczadzkie ?ycie, to prawdziwe, nie komercyjne wylewa si? z kart broszury. Warto zapozna? si? z nim, te opowie?ci s? autentyczne.
Broszur? otrzyma?am od Agnieszki S?owik-Kwiatkowskiej w Jej galerii znajduj?cej si? nad Siekierezad?. W czasie mojego ostatniego pobytu w owej galerii (wysz?am z obrazem na który nie by?o mnie sta?, p?aci?am w ratach, przepi?kny ko? wisi na ?cianie obok ksi??ek) widzia?am jeszcze kilka egzemplarzy tej ksi??eczki, w innych miejscach raczej jest niespotykana. Ka?demu opowiadaniu towarzyszy czarno-bia?e zdj?cie pojazdu.
Zapraszam do lektury!

http://siekierezada.pl/pod/garaz.html

Spis tre?ci
Dodge WC-51
Dodge WC-53 Carryalls
Dodge Ambulans WC-54
Dodge Command Car WC-56
Dodge WC-63
Chevrolet C-60 Canada
Ford Burma GTB
Gaz 67 "Czapajew" Katalog cz??ci
GMC 353 Airborn
International m-2-4
Studebaker US-6

Tytu?: "Baza ludzi z mg?y"
Autor: Rafa? Dominik
Wydanie: I
Strona: 35
ISBN:
Wydawca: Rafa? Dominik?
Cisna 2011

"Dodge WC-51"
"Je?li s? nie?miertelne pojazdy, prawie perpetum mobile, to "doczka" mo?e ?mia?o stawa? w szranki do tego tytu?u, pierwsze informacje historyczne o tym typie samochodu w Bieszczadach pochodz? z nieudanej wycieczki genera?a ?wierczewskiego z Baligrodu do Cisnej, telepali si? ?wirówk? dwoma dodgeami i studebakerem. Nie dojechali, nie dla tego, ?e z?apali kapcia, ale dlatego, ?e genera? z?apa? kul? i pad? w Jab?onkach. Nast?pne ?lady tych pi?knych, charakterystycznych opon pojawi?y si? w pi??dziesi?tych latach, "doczki" zaprz?gni?to do roboty w pa?stwowych przedsi?biorstwach. Nie by?o szofera, który psioczy?by na ten cud techniki, nie by?o osobnika, który ?mia?by krytykowa? co?, co si? nie psu?o, je?li by?o dobrze naoliwione i zadbane, pojazdy te wyt?uk?y si? na pa?stwowym garnuszku i w ko?cu lat sze??dziesi?tych ?askawie posz?y w r?ce ludu. W Cisnej "prywaciarze" u?ywali "doczki" przy zwózce drewna z lasu, tak? "doczk?" zakupi? mój ojciec, tak? te? je?d?? ja i pewnie poje?dzi jeszcze nast?pne pokolenie. 3/4-ówka s?u?y?a w ci?nia?skiej stra?y po?arnej (pierwszy mechaniczny, bojowy wóz tej szacownej instytucji)-w czerwonym te? jej do twarzy. Udokumentowane ?lady opon "military" dodgeów w Cisnej odci?ni?te w bieszczadzkiej glinie króluj? ju? ponad 60 lat, o t? szczytn? tradycj? dbam dzisiaj osobi?cie, w Cisnej ma by? "doczka" i ju?! Jak mnie zabraknie - pami?tajcie, za wszelk? cen? utrzymajcie 3/4-ówk? we wsi, bo to ju? nieod??czny element naszej historii!

Po wojnie Poczta Polska dowozi?a z Leska listy i paczki dodgem WC-51, s?u?ba zdrowia w Lesku u?ytkowa?a ambulans, czy? to nie pi?kne? (Ludzie, dajcie mi tak? posad? szofera dodgea, a sumiennie b?d? j? wykonywa? przez wiek ca?y). Pami?taj?cy ten improwizowany, pocztowy wóz mi?o sobie wspominaj? te czasy, razem z listami i paczkami je?dzili ludzie z Cisnej i do Cisnej (na pak? mo?na upcha? dziesi?tk? osób , je?dzi?y barany i kozy, bo "doczka" to taki pojazd, na który je?li tylko co? zdo?asz upcha? to na pewno pojedzie i ten g?uchy pomruk szóstki - dolniaka, czysta poezja, nap?dzana etylin?. Na dodgu WC-51 bawi?em si? jako kilkuletni bachor, ojciec zakupi? go z ci?nia?skiej stodo?y i w?asnymi si?ami przywróci? do stanu jezdnego. W zim? stulecia dowozi? mnie i siostr? do szko?y (bo wszystko zaniemog?o, ale nie dodge). Mog? ?mia?o powiedzie?, ?e "doczka" to moja najbli?sza rodzina, wozi?a pustaki na budow? i siano dla krowy, deski na szop?, drewno na opa? z lasu, jecha?o si? ni? na grzyby i nad rzek? po kamie? i ?wir. Ludzie! k....a ma?, bez dodga ?ycie by?oby niemo?liwe.... moje ?ycie...."

Lucy 

czyli 3735 dni temu

Tematy: 8
Otrzymał 28 piw(a)
Wysłany: 2012-02-11, 13:43   

lucyna napisał/a:
Mam bzika na punkcie ksi??ek i niez?? bibliotek? po?wi?con? przede wszystkim Bieszczadom,

A czyta?a? "Wo?anie z Po?onin - opowie?ci bieszczadzkich goprowców"?
Kupi?am niedawno, ale nie mia?am jeszcze czasu do niej zajrze?.
Je?li ksi??ka jest cho? w po?owie tak dobra jak"Wo?anie w górach" Jagie??y, to na pewno warto do niej zajrze? :)

skierka187
[Usunięty]

Tematy: 221
Wysłany: 2012-02-11, 15:03   

Joasia, zach?cona Twoj? recenzj? dzi? namówi?am mam? by kupi?a mi t? ksi??k? na urodziny :-) mam j? ju? w domu i powoli zaczn? czyta?

Viola
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-11, 15:38   

Ja polecam "Góry na opak - rozmowy o czekaniu, mi?o?ci i pasji" Olgi Morawskiej.
Rewelacja ;)

lucyna 

czyli 3643 dni temu

Tematy: 4
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2012-02-11, 18:47   

Lucy napisał/a:
lucyna napisał/a:
Mam bzika na punkcie ksi??ek i niez?? bibliotek? po?wi?con? przede wszystkim Bieszczadom,

A czyta?a? "Wo?anie z Po?onin - opowie?ci bieszczadzkich goprowców"?

Mia?am i to trzy. Ksi??ka nie do upilnowania, trzykrotnie mi j? kto? zwin??. S?dz?c po ilo?ci kradzie?y jest to najbardziej interesuj?ca ksi??ka o naszym regionie. ;-)
Podoba?a mi si?. S? to opowie?ci o akcjach, ka?dy ze znanych i uznanych Ratowników omawia akcj?, która mu najbardziej utkwi?a w pami?ci. Mnie najbardziej rozbawi?a opowiastka pani Ratownik Lekarki o skutkach noszenia ?mij w kieszeni. :lol: Bardzo fajna z tego co pami?tam jest opowie?? Lutka Pi?czuka, polecam.

Uwielbiam ksi??ki Edka Marsza?ka, to nasz Kolega Przewodnik, mam chyba wszystkie. Oczywi?cie z wyj?tkiem "Wo?ania z po?onin". Wszystkie s? fantastyczne, cudne opowie?ci.
Mo?e wrzuc? kilka s?ów o jednej z nich.

Jedn? z pierwszych ksi??ek Edwarda Marsza?ka by?a "Z karpackich lasów" wydana z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Le?nego i Stowarzyszenia In?ynierów i Techników Le?nictwa i Drzewiarstwa w 2003 r. Jak wszystkie ksi??ki Kolegi Przewodnika jest bardzo ciekawa, napisana ze swad?, wida? po przeczytaniu kilku pierwszych kart lekko?? pióra i niepowtarzalny styl Autora. "Z karpackich lasów" jest to zbiór gaw?d pogrupowanych tematycznie. Wszystkie opowie?ci dotycz? Karpat, przede wszystkim Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy, historii, przyrody, etnografii regionu. Wi?kszo?? z nich z biegiem lat przerodzi?a si? w osobne publikacje, w wi?kszo?ci ksi??ki. Dla mnie to przede wszystkim skarbnica wiedzy l?ejszego gatunku, ciekawostek zwi?zanych z lasem, z lud?mi, z niepowtarzaln? karpack? przyrod?. Ksi??ka jak wszystkie publikacje Edwarda Marsza?ka nas?czona jest cytatami, fragmentami pami?tników, wierszami. Przeczyta?am j? jednym tchem i to wielokrotnie.
"Z karpackich lasów" znikn??a ju? z pó?ek ksi?garni, mo?na j? by?o jeszcze w ubieg?ym roku naby? w kasach Magurskiego Parku Narodowego. Jest ?adnie wydana, twarda ok?adka, szyta, dobry papier, bogato ilustrowana, zawiera wiele czarno-bia?ych zdj?? i wk?adk? z kolorowymi fotografiami. Na wewn?trznej cz??ci ok?adki i na kartach obok opublikowano stare mapy: Galicyi i Bukowiny (Mapa gór i rzek) w podzia?ce 1:1,500 000 i Galicyi i Bukowiny Przegl?d Polityczny w podzia?ce 1:1,500 000. Ksi??ka ze wszech miar godna polecenia wszystkim mi?o?nikom Karpat i dobrej krajoznawczej literatury.

Spis tre?ci
Wst?p - z karpackich lasów
W lesie b?d?my ostro?ni
Podziemne ?ycie lasu
Zapomniane mielerze
Spór o retorty
Kresowa stanica w Bieszczadach
Cisy w Karpatach
Le?nicy w Bieszczadzkim GOPR
Na szlaku bieszczadzkiej ciuchci
Huculscy drwale
Z nurtem karpackich rzek
Hucu?y - konie z Karat wschodnich
Karpackie kapliczki
Po?oniny
Le?ne mogi?y
?emko w lesie
Stare drzewa Karpat
Akcja Carpatica
Le?ny Kompleks Promocyjny "Lasy Bircza?skie"
Nad górnym Sanem
Osuwiska w Karpatach
Wielcy drapie?nicy karpackiej puszczy
Bieszczadzkie ?ubry
Literatura

Tytu?: "Z karpackich lasów"
Autor: Edward Marsza?ek
Wydanie: I
Stron: 155 plus wk?adka ze zdj?ciami
ISBN: 83-89123-40-1
Wydawca: Apla
Krosno 2003

Rozdzia? "Podziemne ?ycie lasu" sk?ada si? z kilku gaw?d:jaskinie na górze Cergowej, sztolnie na Pogórzu, jaskinie siedlisko zbójców, ?lady zaginionej grupy etnicznej, sztolnie - ?ród?o zarobku i siedlisko legend, ostoja ró?norodno?ci biologicznej.
Fragment "Sztolnie - ?ród?o zarobku i siedlisko legend" str. 22-23
"Podziemne korytarze kopane niegdy? przez ludzi, s? dla wspó?czesnych zagadk?. ?lady po fredrowskich sztolniach widoczne s? w okolicach Lisznej i Majdanu w formie zapadliskowych rowów. W przekroju geologicznym potoków mo?na znale?? warstwy ?upków wydobywanych dawniej jako ubog? rud?. Na niektórych wychodniach skalnych wida? rdzawe naloty, b?d?ce kumulacj? tlenków ?elaza. Przez kilkadziesi?t lat wydobywano tu syderyt - ubog? rud? wyst?puj?c? w formie soczewek. Po wyczerpaniu si? ci?nia?skich z?ó? przeniesiono si? w okolice Rabego i Nowosió?ek. Jedyna zachowana sztolnia pozosta?a w?a?nie w Rabem. Jednak znalezienie czynnej sztolni w okolicach Cisnej jest ma?o prawdopodobne. Wprawdzie zdarzy?o si? w ko?cu lat dziewi??dziesi?tych, ?e kopi?cy rów na przewód elektryczny trafili na nisko sklepion? powa?? dawnej sztolni w Majdanie. Wyci?gn?li nawet resztki starych stempli. Jednak wej?cie do wn?trza pokaza?o si? niemo?liwe ze wzgl?du na osypuj?cy si? powoli ?upek. Wiele wej?? do starych sztolni zosta?o wysadzonych przez Wojsko Polskie w okresie walk z UPA, by uniemo?liwi? ich wykorzystanie jako kryjówek. Podobno wysadzono te? wej?cie do pot??nej sztolni na stokach Matragony. Miejscowi twierdz?, ?e "tam nawet autobusem mo?na by?o zawraca?."
Na pocz?tku XIX wieku wydobywano tu oko?o 700q surowca rocznie. W roku 1868 produkcja ?elaza wynosi?a 15 000 cetnarów. Przy takiej eksploatacji z?o?a szybko si? wyczerpa?y. St?d tylko legendy kr??? o fredrowskich kopalniach w okolicy Cisnej.
Ciekawostk? jest, ?e do o?wietlenia ich stosowano tzw. fakle bukowe, czyli strugane wióry z drewna bukowego, które d?ugo po likwidacji sztolni s?u?y?y miejscowym ludziom. Pisze o tym Ignacy So?draczy?ski: "...ludzie, którzy dawniej tak czynn? i weso?? robili t? maj?tno?? rozeszli si?. Zosta?a po nich pami?tka osobna, ma?a, ale po?yteczna dla górali - fakle bukowe. (...)które zapalane pojedynczo daj? bardzo dobre ?wiat?o. Mo?na przy ich przebiera? zbo?e, szy?, prasowa?, czyta? nawet i dym wcale si? nie uprzykrza w kurnych chatach górskich. (...) Fakli tych u?ywano w Cisnej w sztolniach, gdzie rud? ?elazist? wydobywano i przenios?y si? stamt?d do dworów, plebanij i mi?dzy ludem rozpowszechni?y." [...]"

Doris 

czyli 3629 dni temu

Wysłany: 2012-02-19, 23:43   

Ja dorzucam "Komin Pokutników" - ksi??ka super , a? ci??ko si? oderwa?!!Polecam :)

Viola
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-08, 21:59   

Czyta? mo?e kto? "Zew ciszy" Joe Simpsona?

Odpowiedz do tematu