Zarejestruj sie! | Has硂 ?
     

Poprzedni temat «» Nast阷ny temat

Tagi tematu: dolina, dolina, pieciu, polskich, roztoki, stawow

Dolina Pi臋ciu Staw贸w Polskich i Dolina Roztoki
Autor Wiadomo舵
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-14, 17:26   

Jakie zbocze???? :mrgreen: wszystkie doliny sa otoczone szczytami,inaczej nie bylyby dolinami.A gdzie sie znajduja takie miejsca jak:Dobra Woda,Dudniaca Ziem,bacowa Skala.czy Rzezuchy{chyba tak sie to pisze??}??????
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Do潮czy砤: 28 Pa 2011
czyli 4562 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Sk眃: z pi臋knego 艢l膮ska
Wys砤ny: 2012-07-14, 17:29   

A gdzie spotka艂am tego "Ducha G贸r" ? ;-)



Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-14, 17:33   

W Dolinie Roztoki tak samo jak te nazwy ktore wymienilem i miejsca.I tak powinny wygladac Wasze posty o Tatrach,wymieniac sie wiedza,doswiadczeniem,nie pytac jak dlugo sie idzie tylko przez co sie idzie?? co moge zobaczyc?? na co musze zwrocic uwage??itp. a nie tylko o psach,kwaterach,najlepiej darmowych,i co zabrac do jedzenia i picia??? :mrgreen: :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Do潮czy砤: 06 Gru 2011
czyli 4524 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Sk眃: Beskid S膮d./Krak贸w
Wys砤ny: 2012-07-14, 22:02   

Parys napisa/a:
Rzezuchy

Zawsze podoba艂a mi si臋 ta nazwa :-) Rze偶uchy to miejsce w Dolinie Roztoki gdzie czarny szlak odchodzi od szlaku zielonego - pi臋kny stamt膮d widok na Wo艂oszyn, a jarz臋biny rosn膮ce licznie mi臋dzy kosodrzewin膮 jesieni膮 tworz膮 tam pi臋kne kolory :-D

Lucy napisa/a:
Stella napisa/a:
chyba ka偶dy swoj膮 przygod臋 z Tatrami zaczyna od 'zaliczenia' jakiego艣 miejsca kt贸re jest popularne

Nie ka偶dy :-D Ja np. wci膮偶 jeszcze nie by艂am na Giewoncie i szczerze m贸wi膮c wcale mnie tam nie ci膮gnie.

Ja te偶 na Giewoncie jeszcze nie by艂am (cho膰 mnie akurat ci膮gnie 偶eby kiedy艣 zobaczy膰 panoram臋 z niego ;-) ), ale np moja mi艂o艣膰 do tatr zacz臋艂a si臋 kiedy w dzieci艅stwie tata zabra艂 mnie nad Morskie Oko. Mo偶e i miejsce oklepane i takie typowo turystyczne, ale ogromne wra偶enie zrobi艂 na mnie ten wielki, niesamowicie b艂臋kitny staw, otoczony przepi臋knymi szczytami :-D
Teraz chc臋 zabra膰 w Tatry brata, zobaczy膰 czy nie uda mi si臋 go moj膮 mi艂o艣ci膮 zarazi膰, ale co艣 kurde pogoda mi nie sprzyja, bo jak on akurat jest u nas to w Tatrach burze i ulewy. A licz臋, 偶e jak mu poka偶臋 jakie艣 pi臋kne jezioro otoczone szczytami to zrozumie czemu mnie tam tak ci膮gnie tyle razy w roku i czemu wol臋 Tatry od rodzimych Beskid贸w ;-) Tylko nie wiem czy jego kondycja jest w tej chwili bardziej pod Morskie Oko i ew. Czarny Staw pod Rysami czy Czarny b膮d藕 Zielony Staw G膮sienicowy - bo na Dolin臋 Pi臋ciu Staw贸w na pewno jeszcze nie jest got贸w ;-)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-15, 00:09   

I bardzo dobrze,Rzezuchy to miejsce gdzie jest dolna stacja wyciagu do Schroniska,a moze wiesz gdzie sa dalsze miejsca??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Asia 



Wiek: 37
Do潮czy砤: 19 Wrz 2011
czyli 4601 dni temu

Posty: 221
Tematy: 7
Otrzyma 13 piw(a)
Sk眃: Rzesz贸w
Wys砤ny: 2012-07-16, 10:01   

to ja troszke poszperalam w przewodniku i znalazlam, ze Bacowa Skala znajduje sie jakies 5 km od Polany Roztoka i jest to glaz, przy ktorym ponoc bacowie rozliczali sie z gazdami
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Stella 



Do潮czy砤: 06 Gru 2011
czyli 4524 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Sk眃: Beskid S膮d./Krak贸w
Wys砤ny: 2012-07-16, 10:34   

Dobra Woda to potok przecinaj膮cy szlak w Dolinie Roztoki.
A co do Dudni膮cej Ziemi poczyta艂am w internecie, 偶e to zalesiona r贸wienka mi臋dzy Dobr膮 Wod膮 a Now膮 Roztok膮 - czy to to miejsce gdzie id膮c szlakiem wchodzi si臋 w taki smutny, rzadki las pe艂en po艂amanych 艣wierk贸w/jode艂?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Caudilio 



Wiek: 47
Do潮czy: 04 Lip 2012
czyli 4313 dni temu

Posty: 43
Tematy: 1
Otrzyma 8 piw(a)
Sk眃: 艁od藕
Wys砤ny: 2012-07-16, 11:07   

No i dyskusja wreszcie zesz艂a na w艂a艣ciwe tory... brawo Parys - to mi si臋 podoba.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-16, 15:58   

Tak Dobra Woda to pierwszy potok ktory napotykamy idac przez Roztoke,i zaraz dalej jest Dudniaca Ziem,pod ziemia przeplywa odnoga Roztockiego Potoku i jak sie tam na rowience stanie to faktycznie dudni pod nogami,idac dalej na wysokosci Czuby Roztockiej przy szlaku znajduje sie duzy glaz zwany "Dziadula"o zmroku przypomina siedzaca Babe z chusta na glowie.Bacowa Skala to duzy plaski Glaz przy szlaku po lewej stronie na wysokosci Litworowego Zlebu idac w strone Siklawy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Do潮czy砤: 28 Pa 2011
czyli 4562 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Sk眃: z pi臋knego 艢l膮ska
Wys砤ny: 2012-07-16, 16:44   

Parys napisa/a:
No i dyskusja wreszcie zesz艂a na w艂a艣ciwe tory.

A ja bym prosi艂a moda, 偶eby wydzieli艂 temat Roztoki od Pi臋ciu Staw贸w.
My艣l臋, 偶e co jak co, ale Dolina roztoki zas艂u偶y艂a chyba na osobny temat?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-16, 16:53   

Ale Dolina Roztoki wchodzi w sklad Dol.Pieci Stawow,wspolnie razem tworza jedna z Walnych dolin Tatrzanskich,oddziela je Stawiarski Prog z wodospadem Siklawa. :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Do潮czy: 06 Cze 2010
czyli 5072 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Sk眃: Katowice
Wys砤ny: 2012-07-16, 21:40   

Lucy napisa/a:
A ja bym prosi艂a moda, 偶eby wydzieli艂 temat Roztoki od Pi臋ciu Staw贸w.
My艣l臋, 偶e co jak co, ale Dolina roztoki zas艂u偶y艂a chyba na osobny temat?


a w艂a艣ciwie to mo偶na by podzieli膰 bo nie tworz膮 one doliny walnej ale obawiam si臋
偶e zrobi si臋 rozgardiasz w temacie
(zmieni艂em tytu艂 tematu tak aby Parys by艂 syty a Lucy ca艂a :-D )
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-16, 21:44   

jabol napisa/a:
Lucy napisa/a:
A ja bym prosi艂a moda, 偶eby wydzieli艂 temat Roztoki od Pi臋ciu Staw贸w.
My艣l臋, 偶e co jak co, ale Dolina roztoki zas艂u偶y艂a chyba na osobny temat?


a w艂a艣ciwie to mo偶na by podzieli膰 bo nie tworz膮 one doliny walnej ale obawiam si臋
偶e zrobi si臋 rozgardiasz w temacie
Ejze???? co Ty mowisz kolego??? Dolina Roztoki nie jest wraz z gornym pietrem czyli Stawami Walna Dolina????
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Do潮czy: 06 Cze 2010
czyli 5072 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Sk眃: Katowice
Wys砤ny: 2012-07-16, 21:49   

Dolina walna – dolina g贸rska, biegn膮ca od grani g艂贸wnej a偶 do podn贸偶a g贸r.

Przyk艂adami dolin walnych w Tatrach s膮: Dolina Chocho艂owska, Dolina Ko艣cieliska, Dolina Ma艂ej 艁膮ki, Dolina Bystrej, Dolina Suchej Wody G膮sienicowej, Dolina Mi臋guszowiecka, Dolina Bia艂ki, Dolina Jaworowa

Doliny walne maj膮 cz臋sto odga艂臋zienia w postaci dolin bocznych. Nie nale偶y myli膰 dolin walnych z dolinami g艂贸wnymi, kt贸re nie musz膮 podchodzi膰 pod g艂贸wny grzbiet pasma.

Bibliografia: Zofia Radwa艅ska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrza艅ska. Poronin: Wydawnictwo G贸rskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Do潮czy: 28 Kwi 2012
czyli 4380 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Sk眃: Zakopane-Chicago
Wys砤ny: 2012-07-16, 21:54   

To ze tutaj nie jest wymieniona Dol.Roztoki nie znaczy ze nia nie jest,podobnie jak i nie zostaly wymienione wszystkie Walne lub Glowne doliny po Slowackiej stronie.Dol.Roztoki ze Stawami spelnia wszystkie wymogi dol.Walnej i jest jedna z Szesciu po Polskiej stronie Tatr.Sprawdzaj dalej a zobaczysz ze tak jest.

[ Dodano: 2012-07-16, 22:18 ]
Nareszcie szykuje sie fajna polemika o Tatrach,postaram sie wyjasnic jak jest z tymi dolinami. Aby dolina miala miano dol.Walnej musi brac poczatek od Glownej grani Tatr i zbiegac jednym ciegiem do granicy Tatr i Krainy etnograficznej otaczajacej Tatry,tych Krain mamy trzy po Polskiej i trzy po Slowackiej stronie.Po naszej stronie granica biegnie Droga pod Reglami,przechodzi w droge Oswalda Balzera,nastepnie od Lysej Polany wchodzi w Droge Wolnosci.Dol.Roztoki wprawdzie nie dochodzi do tej umownej granicy ale Roztocki potok laczy sie z Bialka a ona przekracza te granice,mimo to zostala ona przez Tatrologow uznana za Walna.Przykladem Glownej doliny jest dol.Waksmundzka, nie siega po glowna gran,a potok po drodze nie laczy sie z innym glownym i dopiero wpada do Bialki.Boczne dol.wchodza w sklad Walnej gdy potok odwadniajacy dana dol.laczy sie z glownym plynacym przez Walna dol.przykladem jest dol.Rybiego Potoku,potok Rybi laczy sie z Biala Woda i powstaje Bialka,wiec dol.Rybiegu potoku jest boczna i wchodzi wsklad dol.Bialki.Rozumujac w ten logiczny sposob Roztoka powinna wchodzic w sklad dol.Bialki,lecz sam WHP zmieniajac to jako przyklad podal dol.Bystrej Wody,gdzie Bystra Woda wpada do Zakopianki,wiec polowa Zakopanego powinna lezec w dol.Bystrej!!!Mnie tez uczono ze mamy piec Walnych dolin,ale skoro pozmieniano i tatrolodzy ciagna w swoja strone,jeden tak a drugi inaczej pozostaje komus uwierzyc i sie okreslic.Podobny spor jest z Rybim Stawem i Wielkim Stawem,ktory ma wieksza powierzchnie,oficjalnie Rybi Staw-M.Oko-ale rowniez sie twierdzi ze wlasnie W.Staw,a to dlatego ze pomiary byly dokonane nie w jednym dniu i przy roznym stanie wody,a roznica jest minimalna,ja twierdze ze W Staw jest wiekszy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach
Nie mo縠sz za潮cza plik體 na tym forum
Mo縠sz 禼i眊a za潮czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum