Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: chocholowska, dolina

Dolina Chochołowska
Autor Wiadomo
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-04-28, 17:18   

No to zapowiada się baardzo ciekawie. Najbardziej mnie interesuje ten ciuchciotraktor hehe:-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-04-28, 18:46   

Dorotea napisa/a:
. Najbardziej mnie interesuje ten ciuchciotraktor)




http://images.google.pl/i...%26tbs%3Disch:1
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-04-28, 18:50   

<lol> No dzięki wielkie:-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5148 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-05-06, 18:57   

Wyskrobałam kiedyś mały opis z wycieczki, o której mowa powyżej: http://www.sichle.pl/2010...rakon-wolowiec/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-05-08, 18:34   

Jagoda napisa/a:
a ten ciuchciotraktor to jaki koszt :?: orientuje się ktoś :?:


Kolejka kursuje od godz. 8.00 do godz. 19.00, co pół godziny. Gdy jest mniej turystów, kierowca kolejki zmienia rozkład i kończy pracę wcześniej. Pojazd nie zatrzymuje się po drodze. Jest wygodnym środkiem do skrócenia drogi na Polanę Chochołowską. Na przebycie odcinka drogi, którym jeździ kolejka (3,4 km) turysta pieszy potrzebuje średnio 1:05 h, z powrotem 55 min. W 2008 r. cena biletu w jedną stronę wynosiła 4 zł.
alternatywą jest wynajem rowerów...



wyciąg z netu: Wypożyczalnia Rowerów B. S. Tyrała, Dolina Chochołowska (na Siwej Polanie i przy leśniczówce),
tel. 206 61 53, czynne 08.00- 19.00 codziennie, 5-6zł/godz.; 8zł- przejazd od punktu do punktu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-05-09, 15:58   

Normalne wszystko jak na dłoni:-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5148 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-05-09, 23:18   

Nie do końca ;), ciuchciotraktor owszem 4 zł kosztuje, ale rower to zależy już od opcji:
- do punktu 2 kosztuje 8 zł (chyba)
- do końca 10 zł (punkt 3)
- na godzinę taniej, ale pilnuje sie caly czas roweru.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-05-10, 19:12   

No właśnie z tym pilnowaniem trochę przypał, ale ten ciuchciotraktor mnie korci:D:D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-05-18, 14:15   

Dla niektórych faktycznie może wydawać się nieco nudna,ale mi się bardzo podoba:-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-05-24, 13:20   

Dolina Chochołowska jest najdłuższą z dolin w Tatrach Polskich. Jest doliną walną, czyli biegnącą od grani głównej, aż do podnóża gór i znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nazwę zawdzięcza oddalonej o kilka kilometrów wsi Chochołów.

Jej prawym ograniczeniem oraz granią główną Tatr biegnie granica państwowa. W górnej części dzieli się na trzy odnogi: Chochołowską Wyżnią, Jarząbczą i Starej Roboty. Bogata flora i fauna, interesujące widoki, łatwy dostęp, dobra baza turystyczna, czynią tą dolinę bardzo atrakcyjną. W głąb doliny, do Polany Huciska, można dotrzeć dwoma szlakami.
* Od przystanku Kiry, idziemy drogą jezdną w kierunku Chochołowa. Po ok. 1 km wchodzimy na szlak zielony i podążamy nim, wzdłuż podnóża regli (jest to dalszy ciąg ścieżki pod Reglami), obok ujścia małej dolinki Jaroniec i skrajem polany Biały Potok. Wkrótce przecinamy wylot Doliny Lejowej z interesującą wapienną bramą i przekraczamy wypływający z niej potok, noszący taką nazwę jak dolina. Idziemy brzegiem polany i lasami dochodzimy na skraj rozległej i malowniczej Siwej Polany, leżącej już w obrębie Doliny Chochołowskiej.Po jej wschodniej stronie znajduje się pomnik upamiętniający miejsce egzekucji dokonanej przez okupantów 27.12.1939 r.

Teraz dochodzimy do drogi jezdnej wiodącej w głąb doliny. Równolegledo niej płynie Chochołowski Potok, niżej zwany Siwą Wodą. Za nim widać Siwiańskie Turnie. Stąd już niedaleko do Polany Huciska.
* Dojeżdżamy do wideł Kirowej Wody i Siwej Wody, które łączą się tutaj w rzekę Czarny Dunajec (przystanek PKS ). Stąd idziemy w lewo, boczną drogą jezdną wiodącą wzdłuż potoku Siwa Woda, przez zagospodarowane polanki do rozległej Siwej Polany i Polany Huciska.

Polana Huciska, jak sugeruje nazwa, była od XVII w. do XIX w. ośrodkiem przemysłowym. Na tzw. baniach wydobywano rudę żelaza, którą transportowano dzisiejszą Drogą pod Reglami do kuźnickich hut. Istniało tu też schronisko - spalone przez Niemców w styczniu 1945 r.

Idziemy teraz wygodną ścieżką w głąb doliny i przez jej pierwsze przewężenie zwane Niżną Bramą Chochołowską, na której z lewej strony widnieje tablica pamiątkowa z 1901 r. wystawiona ku czci przywódców powstania chochołowskiego w 1846 r. Nieco dalej po lewej stronie znajduje się Wywierzysko Chochołowskie, tworzące tzw. Stawek. Z dna Stawku wydobywa się w ciągu sekundy 500 l wody o temperaturze ok. 6 st. C.

Po przeciwnej stronie drogi leży malownicza polanka Pod Jawory. Idąc przez nią dwukrotnie przekraczamy potok i docieramy do rozszerzenia doliny. Wkraczamy w tzw. Wyżnią Bramę Chochołowską, której granie wybiegają z Bobrowca i Kominiarskiego Wierchu. Brama ta ma pokaźne rozmiary i urozmaicone pod względem rzeźby ściany, wysokie na 100 m. Po prawej stronie ukryta jest w nich znana jaskinia Szczelina Chochołowska, której łączna długość korytarzy wynosi ok. 2.5 km.

Dalej idziemy ścieżką, w poprzek wylotu bocznej Doliny Starej Roboty, która biegnie do Iwanickiej Przełęczy, grzbietowi Ornaku i głównej grani Tatr. Teraz bardziej stromo przez polanę Trzydniówka, skąd odchodzi w lewo szlak na Trzydniowiański Wierch. Następnie w dół, na skraj Polany Chochołowskiej, która należy do największych polan tatrzańskich. Idziemy wśród rzędów szałasów i szop tworzących tzw. letnią wieś, skupiającą niegdyś znaczne stada owiec i bydła. Ze ścieżki rozciąga się rozległa panorama na grań Tatr Zachodnich: Grześ, Rakoń, Wołowiec… Z tyłu potężny masyw Kominiarskiego Wierchu. Latem polana pokryta jest bujnymi trawami, a wiosną rosną tu krokusy. Z prawej strony polanę zamyka boczna grzęda Bobrowca, urozmaicona rzędem dolomitowych iglic zwanych Mnichami Chochołowskimi. Na skraju polany znajduje się największe w Tatrach schronisko. Wystawiono je w latach 1951-53.

Z prawej, na zboczu, zobaczymy drewnianą kaplicę. W 1983 roku, Papież Jan Paweł II spotkał się tu (w schronisku) z Lechem Wałęsą i jego rodziną.Górale, właściciele Wspólnoty Siedmiu Gmin do której należy Dolina Chochołowska, pragnąc upamiętnić ten pobyt Papieża Polaka, zbudowali góralską kapliczkę. Na ogromnym głazie umieszczono tablicę ze słowami papieża: Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości.
Umieszczono również dopisek: na to miejsce przybył Papież Jan Paweł II w dniu 23. V. 1983 roku.Nad krzyżem w drewnianej kapliczce wyryty jest na desce napis: Dziękujemy ci Boże, że przysłałeś tu Ojca świętego - (uprawnieni wsi Ciche).

Warto wiedzieć
Odcinek szlaku czerwonego, którym szedł Papież oznaczono paskiem koloru żółtego i nazwano "szlakiem papieskim".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
speedy 



Wiek: 37
Doczy: 19 Cze 2010
czyli 5032 dni temu

Posty: 338
Tematy: 4
Otrzyma 3 piw(a)
Skd: Morąg
Wysany: 2010-06-20, 10:19   

na spacerek idealna, ale nie przepadam za dolinami, w przeciwieństwie do mojej siostry ;]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-06-20, 16:27   

a ja tam uwielbiam właśnie doliny, dla mnie są bombowe :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
belldandy 



Doczya: 10 Maj 2010
czyli 5072 dni temu

Posty: 36
Tematy: 0
Skd: Bielsk podlaski
Wysany: 2010-06-21, 14:40   

Ja mam zamiar przemierzyć dolinę rowerem :) szybko i przyjemnie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dorotea 


Zaproszone osoby: 28
Wiek: 36
Doczya: 08 Kwi 2010
czyli 5104 dni temu

Posty: 220
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Wejherowo
Wysany: 2010-06-22, 17:41   

rowerkiem też ciekawie,ale ja osobiście wolę pospacerować:-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
belldandy 



Doczya: 10 Maj 2010
czyli 5072 dni temu

Posty: 36
Tematy: 0
Skd: Bielsk podlaski
Wysany: 2010-06-23, 09:07   

pospaceruje sobie w Dolinie Kościeliskiej :):):)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum