Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: poronin

Poronin
Autor Wiadomo
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5168 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-03-04, 22:37   Poronin

Ja nigdy nie byłam, ale słyszałam dobre opinie o tej miejscowości, niech może napisze ktoś kto tam był o atrakcjach jakie są w tej miejscowości, jak tam z kwaterami - może jakieś polecacie i ogólnie czym ta miejscowość przyciąga?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5170 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-03-05, 01:32   

Poronin jako miejscowość czy jako gmina?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5168 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-03-07, 18:31   

Mi chodziło jako miejscowość. Będę wdzięczna za wszelkie info. Weszłam na stronę http://www.poronin.info.pl/ ale mało informacji merytorycznych jest na niej zawarte :-|
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2010-03-09, 17:33   

dla mnie ta miejscowość jest wielką tajemnicą, a nazwa kojarzy się dość negatywnie
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5170 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-03-09, 23:56   

Poronin wiąże się nierozłącznie z postacią Lenina, dokładniej na placu obecnego ośrodka kultury stał jego pomnik. Pomnik usunięto, ale można spotkać opowieści o tym, że Lenin mieszkał w Poroninie :P albo też twórcy ludowi do tego nawiązują ("Hej Leninie, Leninie" z jednej z piosenek).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5152 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-03-12, 18:49   

XYZ napisa/a:
dla mnie ta miejscowość jest wielką tajemnicą, a nazwa kojarzy się dość negatywnie

ee. bez przesady...to Austria kojarzy sie z Hitlerem.? bo tam sie urodził ? czy Berlinem bo tam rządził..?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poronin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2010-03-12, 20:07   

no może masz rację, ale pierwszy raz jak usłyszałam nazwę Poronin to myślałam że tam wiele poronień jest :lol: - dodam że miałam wtedy z 8 lat jak tak myślałam :lol:
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5152 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-03-13, 09:49   

Verseau85 napisa/a:
no tak ale tu przyznam rację skierce co do wcześniejszej wypowiedzi o skojarzeniach...... bo jak sie słyszy Poronin to rzeczywiście łatwo kojarzy się sama nazwa ze słowem " poronienia" jak się słyszy Austria to raczej nazwa fonetycznie nie kojarzy się z Hitlerem jak już to własnie że tam się urodził...



no tak ..właśnie według legendy.? miało miejsce "poronienie"..
http://www.staypoland.com...aspx?TownId=839
http://www.poronin.pl/?st...storia,ant.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5168 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-03-18, 22:16   

Poszept bardzo ciekawe info nt. Poronina i to pod wieloma względami temat ujęty.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
belldandy 



Doczya: 10 Maj 2010
czyli 5093 dni temu

Posty: 36
Tematy: 0
Skd: Bielsk podlaski
Wysany: 2010-05-18, 10:45   

napisze tak: byłam, fakt kilka lat temu, najgorzej że nie pamiętam nazwy pensjonatu :(
ale spodobała mi się ta wieś, spokojnie, mili ludzie, wrażenie po pobycie zostało pozytywne :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2011-04-17, 16:34   

O tak!! pamietam,ale jest jeszcze inny: W poroninie na dziedzinie wisza gacie po Leninie,Wiatr je chusta w lewo w prawo,Komunisci bija brawo!!!! :mrgreen: :mrgreen:
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5170 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2011-04-19, 22:48   

Młodsze pokolenie nie zna wierszyków o Leninie, jedyne co to kojarzy piosnkę "hej Leninie, Leninie...". Natomiast jakbym miała wybierać :P to wolę ten Parysa ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Joasia 



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 42
Doczya: 09 Pa 2010
czyli 4941 dni temu

Posty: 2129
Tematy: 9
Otrzyma 12 piw(a)
Skd: Bukowice / Wrocław
Wysany: 2011-04-19, 22:49   

zdecydowanie :-P :-P :-P :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
akm990 



Wiek: 44
Doczy: 21 Sie 2010
czyli 4990 dni temu

Posty: 514
Tematy: 14
Otrzyma 11 piw(a)
Skd: zakopane /dublin
Wysany: 2011-06-10, 15:10   

a tak przy okazji Lenina

Kod:
LENIN w PORONINIE

Dzisiejszy Poronin niczym nie przypomina tego opisanego z XIX wieku: spokojnego, z pierwotnym krajobrazem i czystym powietrzem, pięknym budownictwem, zdrową wodą i wspaniałymi lasami. Dzięki tym walorom przyjeżdżali pod Tatry urzeczeni podróżnicy, naukowcy, malarze, muzycy, poeci i pisarze. Tu szukali odpoczynku i natchnienia. Dzięki malarzom i zapisom dziś możemy oglądać obrazy, czytać o różnych miejscowościach, a wśród nich o Poroninie. Do tych najbardziej urzeczonych Tatrami i Podhalem należeli: Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Jerzy Żuławski, Tadeusz Stryjeński, rodzina Uznańskich.
Najciekawszym zagadnieniem jest pobyt Lenina w Poroninie. Mieszkańcy podchodzą do sprawy z uśmiechem na ustach. Prawda dziejowa jest jednak zgodna co do pobytu Lenina na Podhalu. Lenin po rewolucji w 1905r został zmuszony do opuszczenia carskiej Rosji ponieważ był tam poszukiwany. Pod Tatry po raz pierwszy przybył w sierpniu 1913 roku i zamieszkał w Białym Dunajcu, w odległości dwóch kilometrów od stacji kolejowej w Poroninie. Mieszkali tu do października 1913r. Pobyt w Białym Dunajcu bardzo przypadł do gustu i Leninowi i jego żonie Nadii Krupskiej. Lenin polubił piesze spacery do poroniańskiego urzędu pocztowego. W czerwcu 1914r ponownie przyjechali pod Tatry. Wybuch I wojny światowej zastał Lenina na Podhalu. Histeria wojenna opanowała wszystkie polskie wsie i miasteczka. Księża katoliccy głosili z ambon, że mieszkający w okolicy Rosjanie zatruwają studnie. Lenin znany był do tej pory jako weteran walki z caratem i emigrant polityczny, przestało to mieć jednak jakiekolwiek znaczenie dla miejscowej ludności. 7 sierpnia przysłano do Białego Dunajca policjanta z Nowego Targu. Policjant uważał za swój święty obowiązek widzieć wszystko w jak najgorszym świetle. Krótkie przeszukanie w domu Ulianów potwierdzało jak Najbardziej ponure przeczucia policjanta. Oficer chciał zabrać Lenina do Nowego targu, jednak uzyskując słowo honoru od Lenina ustąpił od swego zamiaru. Po wyjściu policjanta Lenin wyruszył do Poronina poszukiwać Siergieja Bagockiego i Jakuba Haneckiego. Ci dwaj mieli załatwić dla Lenina zeznania, że Ulianow nie jest szpiegiem rosyjskim. Lenin dotrzymał danego słowa i 8 sierpnia stawił się w Nowym Targu, gdzie natychmiast osadzono go w więzieniu. Na wolność został wypuszczony 19 sierpnia. 3 września 1914r Ulianowie na zawsze opuścili Biały Dunajec.
W 1947r. w Poroninie w budynku „Wańkówka” zostało otwarte Muzeum Lenina, upamiętniając tym samym pobyt wielkiego rewolucjonisty na Podhalu. Powstał budynek kina, a obok pierwszy na Podhalu pomnik Lenina, ważący 3 tony, wykonany z brązu. Z powodu otwarcia Muzeum Lenina do Poronina zaczęły masowo zjeżdżać wycieczki z zakładów przemysłowych, kopalń, hut z całej Polski, a także z państw sąsiednich: Czechosłowacji, Jugosławii, Wschodnich Niemiec i Rumunii. Po zmianach ustrojowych zachodzących w Polsce w dniu 30 stycznia 1990r o godz. 6:00 rano z cokołu pomnik Lenina sięgnął bruku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2011-06-24, 20:26   

Joanna69, co to za reklamowanie się :?: :-P dział reklam jest w innym miejscu
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum