Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: dlaczego, gorach, jest, pogoda, tak, wazna

Dlaczego pogoda w górach jest tak ważna?
Autor Wiadomo
poop 



Zaproszone osoby: 1
Doczy: 25 Lut 2010
czyli 5168 dni temu

Posty: 84
Tematy: 9
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-11, 16:19   

Uwielbiam to, gdy rano praży, że w samym t-shircie nie idzie wytrzymać, a szczycie przychodzi deszcz i silny wiatr, a gdy się schodzi już zmęczony po całym dniu do miasta, znów jest ciepło i sucho ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rafiozo 


Wiek: 33
Doczy: 03 Kwi 2010
czyli 5131 dni temu

Posty: 70
Tematy: 0
Otrzyma 4 piw(a)
Wysany: 2010-04-11, 18:17   

Pogodach w górach powinna być optymalna, nie za ciepło, nie za zimno. Mamy chodzić po wysokościach, szlakach, które tak jak Edward napisał, mogą być niebezpieczne pod wpływem deszczu, śniegu, natomiast pod wpływem zbyt mocnego słońca ludzie mogą się męczyć i nabawić problemów zdrowotnych - udary i.t.p...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
poop 



Zaproszone osoby: 1
Doczy: 25 Lut 2010
czyli 5168 dni temu

Posty: 84
Tematy: 9
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-11, 19:05   

Chyba jednak wolę, żeby było trochę zimniej niż cieplej :)
Zawsze się założy kurtkę, ale przynajmniej nie będzie się całym mokrym
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
magda-lena 



Doczya: 06 Lip 2010
czyli 5037 dni temu

Posty: 52
Tematy: 0
Skd: Warszawa
Wysany: 2010-07-09, 07:24   

ja tam już nie wierzę w zadne prognozy itp, niedawno poszłam w góry, była ładna pogoda, pare chmurek było ale nie zapowiadało się ze zacznie się ulewa w pól drogi :]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dominikaka 


Wiek: 34
Doczya: 25 Lip 2011
czyli 4654 dni temu

Posty: 1
Tematy: 0
Skd: Radom
Wysany: 2011-07-25, 09:28   

Witajcie ;-)

Mam zaplanowany urlop w Zakopanem w sierpniu jednak przerażają mnie obecne prognozy pogody i sytuacja na Podhalu. Szczerze mówiąc obawiam się, że mój wyjazd może nie dojść do skutku. Słucham, czytam i widzę jak wygląda obecnie sytuacja. Czy jest w takim razie sens pchać się w tamte rejony na wakacje? Wiem, że ulewy opanowały całą Polskę. I ciężko cokolwiek przewidzieć jak to się skończy, ale może ludzie znający się na górach troszkę mi podpowiedzą. Liczę, że w sierpniu się rozpogodzi, bo jak będzie lało to już w ogóle nie ma sensu liczyć na jakieś wyprawy. Ale czy szlaki będą po tym wszystkim nadawały się w ogóle do chodzenia? Nie zamierzam wybierać się w żadne trudne miejsca. Zaplanowałam sobie dolinki, jaskinie, nosal, czerwone wierchy, doline pieciu stawow. Chcialabym by moje plany wypalily.. Ale sama nie wiem czy turysci mimo wszystko tam zjezdzaja jeszcze? czy jest na tyle niebiezpiecznie, ze lepiej nie byc w centrum zagrozenia? moze cos doradzice.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
borsuk6x9 



Wiek: 55
Doczy: 27 Sty 2011
czyli 4832 dni temu

Posty: 573
Tematy: 6
Otrzyma 15 piw(a)
Skd: Łódź
Wysany: 2011-07-25, 12:54   

obrazek poglądowy


kawałek od kasprowego w kierunku świnicy. w prawo (na fotce) dolina cicha w lewo hala gąsienicowa. jeden fałszywy krok i jedziemy około kilometra w dół, a po drodze wystające kamienie. co prawda na dole smreki wyhamują :mrgreen: a zimą dochodza jeszcze nawisy które potrafią się oberwać , a możecie wierzyć ale w czasie mgły bardzo łatwo pójść nie w tą stronę chociaż niby zna się szlak i kilka razy się nawet nim szło.

[ Dodano: 2011-07-25, 12:59 ]
a swoją drogą śnieg w zeszłym roku pojawił się w sierpniu a w tym napadał 2 lipca :mrgreen: polecam zabrać laptopa z dostępem do neta i sprawdzać pogodę tutaj
http://new.meteo.pl/ dość dokładna tylko trzeba nauczyć się ją czytać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5171 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2011-07-27, 21:50   

Warunki pogodowe i komunikaty TOPR wiszą w sporej części przypadków przy wyjściach na szlaki, w tym przy rondzie Kuźnickim jest bardzo dużo dokładnych i aktualnych informacji. Oprócz tego powieszone są na Krupówkach, itp. Nie trzeba mieć laptopa, żeby przed wejściem na szlak zobaczyć prognozy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-23, 19:11   

bardzo fajne informacje o pogodzie są podawane na krupówkach, koło kfc.(pogodynka.pl)
podawane są różne miejsca w tatrach z przewidywaną pogodą na 2-3 dni ;-)
 
 
Noname 



Wiek: 35
Doczy: 07 Kwi 2012
czyli 4397 dni temu

Posty: 37
Tematy: 1
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Łódź
Wysany: 2012-04-22, 15:28   

Każdy powinien sobie to wziąć do serca że z pogodą nie ma żartów.. Z własnego doświadczenia wiem że jeżeli zapowiadają silny wiatr i burze to lepiej dać sobie spokój z tatrami wysokimi.. Zwłaszcza jeżeli brakuje nam odpowiedniego doświadczenia. Ja to niestety zignorowałem i na całe szczęście była obok mnie moja dziewczyna która szarpnęła mnie na ścianę bo zapewne bym troszkę leciał.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Start.Zakopane 



Doczy: 01 Cze 2011
czyli 4708 dni temu

Posty: 230
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2012-06-06, 14:58   

To samo powtarzam w większości postów: w górach nie ma żartów,szczególnie jeżeli widzimy,że pogoda nie dopisuje. Gdyby każdy z nas miał więcej wyobraźni z pewnością nie doszłoby do tylu wypadków. Zasada jest jedna: Podczas złej pogodny nie idziemy w wyższe partie gór.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ola30 



Doczya: 21 Cze 2012
czyli 4322 dni temu

Posty: 27
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Belgia
Wysany: 2012-06-24, 23:17   

Wlasnie poprzednie tygodnie pokazaly jak wazne jest dostosowanie sie do odpowiedniej pogody i warunkow w gorach. W dolinkaxch niby cieplo a w Trtach Wysokich zalegaja platy sniegu ktore w ostatnich tygodniach pochlonely zycie 3 (4?) turystow.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Start.Zakopane 



Doczy: 01 Cze 2011
czyli 4708 dni temu

Posty: 230
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2012-07-05, 15:32   

To świadczy o złym przygotowaniu i brak wiedzy. Każdy kto ma wyobraźnie wie jak jest w wyższych partiach gór i czego należy się spodziewać. Tym bardziej na przełomie wiosny i lata.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dk22 


Doczya: 11 Lip 2012
czyli 4302 dni temu

Posty: 8
Tematy: 0
Skd: Radom
Wysany: 2012-07-11, 13:25   

W góry w tym roku wybieramy się w październiku. Jesteśmy przyzwyczajeni do lata i gór latem, ale tym razem nie udało się dostać urlopu w sezonie wakacyjnym stąd urlop w październiku. Powiedzcie mi jakie panują zazwyczaj (wiem, że pogoda jest zmienna i nie da się powiedzieć dokładnie, ale mimo to), warunki w październiku w górach? czy możemy spodziewać się już śniegu? Czy swobodnie bez zimowego sprzętu mozna będzie poruszać się po górach? nie mam na myśli żadnych trudnych szlaków będziemy wybierać raczej coś z tych dla początkujących bądź średnich tras. Na pewno nie żadne trudne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Yaqp 



Wiek: 44
Doczy: 20 Cze 2012
czyli 4322 dni temu

Posty: 32
Tematy: 2
Skd: Brodnica
Wysany: 2012-07-11, 14:23   

Wrzesień i październik w górach to dla mnie najpiękniejsze dwa miesiące. Prawdopodobnie będziesz zadowolona :) Prawdopodobieństwo śniegów niewielkie. Może spaść parę centów w górnych partiach, ale jeśli nie planujecie wycieczek powyżej 2000 m. nie powinno być to specjalnym utrudnieniem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4437 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-07-11, 23:16   

dk22 napisa/a:
warunki w październiku w górach? czy możemy spodziewać się już śniegu?


zależy gdzie... październik np. w wyższych partiach Tatr bywa zdecydowanie suchy z dużą średnią ilością dni bez opadów (stabilna, słoneczna pogoda to spory plus), ale za to prawdopodobna raczej niska temperatura (na wysokich szczytach właściwie początek zimy), możliwe mrozy i śnieg też całkiem prawdopodobny, choć nie powinno być go bardzo dużo (przeważnie jeśli w ogóle jest więcej niż kilkanaście cm to nieznacznie, ale są wyjątki, np. w wyjątkowo śnieżnym październiku 2009 na Kasprowym Wierchu było max 71 cm)

także przy odrobinie szczęścia szansa na całkiem przyzwoite warunki bez śniegu, jesienne krajobrazy, suchą pogodę i nawet widoki "morza" chmur w związku z popularnymi w tym okresie inwersjami temperatury, a przy pechu można trafić na trudne, już zimowe warunki

natomiast w niższych partiach Tatr, np. w dolinach bywa raczej bardziej pochmurno, prawdopodobne mgły i niskie chmury, mrozy możliwe głównie wcześnie rano, gdy są inwersje, a ryzyko opadów śniegu znacznie mniejsze niż w wyższych partiach, ale również mogą się zdarzyć jak wystąpi jakieś konkretne ochłodzenie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum