Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: bylam, czy, zakopanem, zakopanym

byłam w Zakopanem czy w Zakopanym ??
Autor Wiadomo
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5171 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-05-17, 20:19   

Co nie znaczy, że ludzie nie mówią "byłem w Małym Cichym" :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paweł 



Zaproszone osoby: 12
Doczy: 05 Kwi 2010
czyli 5130 dni temu

Posty: 42
Tematy: 2
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Pomerania
Wysany: 2010-05-17, 23:37   

Zastanawiałem się ostatnio poważnie nad tym bo rzeczywiście ludzie są podzieleni w tej kwestii:p
krótki i ciekawy artykuł o tym sporze:
http://www.wiadomosci24.p...anym_13130.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
poszept
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5170 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-05-21, 12:58   

Michał napisa/a:
Z Zakopanem jeszcze nie jest źle, ale kto wymyślił odmianę, skądinąd urokliwej wsi - Małe Ciche??

Prawidłowa odmiana to Małem Cichem.
'

ależ to jest jak najbardziej logiczne! :-) według zasad odmiany w języku polskim
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
makserwus 


Doczy: 22 Kwi 2010
czyli 5112 dni temu

Posty: 73
Tematy: 0
Otrzyma 3 piw(a)
Skd: Z Daleka
Wysany: 2010-05-21, 19:38   

Ja to różnie mówię i piszę. Raz tak i raz tak.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poszept 



Doczy: 12 Mar 2010
czyli 5154 dni temu

Posty: 192
Tematy: 6
Otrzyma 6 piw(a)
Wysany: 2010-06-04, 13:08   

makserwus napisa/a:
Ja to różnie mówię i piszę. Raz tak i raz tak.


My, Polacy, pewnie nie zwracamy na to uwagi, bowiem dla nas język polski jest językiem ojczystym. Ale postawmy się na miejscu cudzoziemca, który uczy się naszego, jakże trudnego, języka.



Polskiem Morzem, Puck, 10 lutego 1920" title="Nad Polskiem Morzem, Puck, 10 lutego 1920" class="ilustracjaLewa" />Mamy przymiotniki - "zielony, zielona, zielone" (to ostatnie także w liczbie mnogiej). I piszemy - "z zielonym jabłkiem, z zieloną sałatą, z zielonym runem, z zielonymi ogórkami". My tego nie zauważymy, bo "w naturalny sposób mówimy po polsku", ale dla cudzoziemca, który szuka pewnych analogii ułatwiających naukę, widocznym jest, że w liczbie pojedynczej rodzaju nijakiego i w liczbie mnogiej, jest niekonsekwencja - "zieloNE" przechodzi "w zieloNYM" i "w zieloNYMI", choć logiczniej by się wydawało, gdyby było "w zieloNEM i w zieloNEMI".

I tak kiedyś było! Jeszcze przed wojną. Dlaczego "w zielonym" jest dla rodzaju męskiego i nijakiego? Dlaczego poloniści zmienili sposób pisania? Co im się nie podobało? Kto wpadł na ten pomysł? Trudno orzec.

No i pamiątki mamy po dziś - "w Zakopanem", choć "w zakopanym (dawniej "zakopanem") rowie"; "w województwie pomorskim" (RJP powinna przyjąć zmianę w kierunku pisowni wielkoliterowej - "Województwo Pomorskie" podobnie jak "Zatoka Pomorska"), ale "w Pomorskiem". Są to sympatyczne pozostałości jezyka przodków, ale wielu ludzi popełnia nagminnie błędy w tym zakresie.



przykłady: "Fakty" (13 ma fot. R.Wyrobek - Studnia Neptuna przed Dworem Artusa z orłami polskiemirca 2002) - omawiano kłopoty widzów i organizatorów, którzy niemile wspominają niedawną zimową imprezę (skoki narciarskie) w Zakopanem, ale w felietonie wszyscy (także dziennikarze) wymawiali w Zakopanym. Nazajutrz, w "Wiadomościach", pokazano Michalczewskiego na tle tablicy z napisem - "Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem". Komentujący dziennikarz oznajmił, że jesteśmy... "w Zakopanym", a my widzimy przecież napis... "w Zakopanem". Ciężko pozbyć się wieloletnich nawyków...

Na załączonym znaczku widzimy stempel - "Nad Polskiem Morzem Puck 10 II 1920" (wówczas odbyły się w tym mieście słynne zaślubiny Polski z morzem z udziałem generała Hallera). Natomiast na widokówce jest napis "Studnia Neptuna przed Dworem Artusa z orłami polskiemi". Boga morza sfotografowano od strony okolic dzisiejszej restauracji "Latający Holender", w której spotkało się kilkunastu trójmiejskich korespondentów W24 (22 listopada 2006).

Cytat:
Która z form jest poprawna: w Zakopanem czy w Zakopanym?
W Zakopanem. Nazwy miejscowe rodzaju nijakiego, zakończone w mianowniku na -e i mające odmianę przymiotnikową, zachowują w narzędniku i miejscowniku starą końcówkę -em. To samo dotyczy nazw dwuczłonowych, których oba człony mają odmianę przymiotnikową, np. w Wysokiem Mazowieckiem. To samo dotyczy wreszcie nazwisk na -e, np. z Lindem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
magda-lena 



Doczya: 06 Lip 2010
czyli 5037 dni temu

Posty: 52
Tematy: 0
Skd: Warszawa
Wysany: 2010-07-09, 16:55   

ja tez kiedys dziwilam się czemu mówi sie w zakopanEm i dalej się dziwie ale już mi tak zostało i nie powiem więcej zakopanYm tylko zakopanEm :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
fafalus 



Wiek: 43
Doczy: 06 Lip 2010
czyli 5037 dni temu

Posty: 50
Tematy: 0
Skd: Poznań
Wysany: 2010-07-09, 17:12   

no przynajmniej tu się wkońcu dowiedziałem dlaczego sie pisze w ZakopanEm a nie YM :) niby forum o górach a i troche gramatyki jezyka polskiego można zażyć :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Iv. 


Doczya: 30 Wrz 2010
czyli 4952 dni temu

Posty: 5
Tematy: 0
Skd: aktualnie Kraków
Wysany: 2010-10-04, 19:20   

jako osoba, która ukończyła polonistykę 'powiem' tak:
język polski jest bardzo elastyczny i jeśli chodzi o odmianę nazw miejscowości, odmiana zgodna z ogólnie przyjętymi regułami to nie wszystko, ważne jest również jak mówią osoby zamieszkałe na danym terenie (zamieszkałe od lat!) - czyli, jeśli ludność Zakopanego odmieniałaby nazwę swojej miejscowości w sposób niezgodny z gramatyką języka polskiego, to ich forma też byłaby poprawna!
Jednym słowem trzeba pytać górali jak mówią:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Poronion 


Wiek: 47
Doczy: 27 Pa 2010
czyli 4925 dni temu

Posty: 5
Tematy: 0
Skd: Poronin
Wysany: 2010-11-04, 08:01   

oczywiście że skoro Zakopane to w Zakopanem...
Ja sam używając polskiego literackiego mówię "w Zakopanem", kiedy jednak mówię gwarą mówię: "w Zokopanym"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
akm990 



Wiek: 44
Doczy: 21 Sie 2010
czyli 4991 dni temu

Posty: 514
Tematy: 14
Otrzyma 11 piw(a)
Skd: zakopane /dublin
Wysany: 2010-11-04, 12:53   

a tak przy okazji młodzież czasem mówi o zakopanym w wersji skróconej zakopiec
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ewka302 


Doczya: 20 Gru 2010
czyli 4870 dni temu

Posty: 8
Tematy: 0
Skd: Wielkopolska
Wysany: 2010-12-20, 21:57   

Ja wolę wersję w Zakopanym ;]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
daga402 


Doczya: 26 Gru 2010
czyli 4865 dni temu

Posty: 29
Tematy: 2
Skd: Wielkopolska
Wysany: 2010-12-26, 15:50   

Wydaje mi się że w Zakopanem ;>
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Domiśś 


Doczya: 03 Sty 2011
czyli 4857 dni temu

Posty: 2
Tematy: 0
Skd: Kielce
Wysany: 2011-01-03, 15:51   

Hej, ja od dziecka jestem uczulana przez babcię polonistkę, aby wyrażać się poprawną polszczyzną. Wszak nasi dziadkowie i ojcowie walczyli przeciw germanizacji i rusyfikacji nie po to, byśmy sami swój język kalali.
Zatem absolutnie zawsze mówię i piszę w Zakopanem. Skoro tak jest poprawnie, nie widzę żadnego powodu, aby wyrażać się inaczej. ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
ola's 



Wiek: 28
Doczya: 19 Maj 2010
czyli 5085 dni temu

Posty: 1762
Tematy: 4
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Głubczyce
Wysany: 2011-02-07, 15:23   

W Zakopanem :-D
Pytałam się w szkole kiedyś pani z Polskiego :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Ewyo 



Wiek: 39
Doczya: 03 Sie 2010
czyli 5010 dni temu

Posty: 674
Tematy: 8
Otrzyma 17 piw(a)
Skd: Poznań
Wysany: 2011-02-08, 10:16   

Iva napisa/a:
Zdecydowanie Zakopanem! Jestem polonistką :-D


O serio - jesteś polonistką :?: Ja też :mrgreen: (przynajmniej jestem po polonistyce...bo w szkole nie pracuję :mrgreen: )
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum