Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: bezpieczenstwo, gorach

Bezpieczenstwo w Gorach
Autor Wiadomo
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-17, 15:57   

Racja. Należy poczekać, aby jedna osoba miała do dyspozycji jeden odcinek łańcucha. Nie mogą dwie równocześnie go szarpać, gdyż jest to nie bezpieczne i wytrąca z równowagi.
Będąc na szlaku z łańcuchami nie należy się ich bać, bo wtedy nigdzie się nie wejdzie.
To wszystko leży w psychice :-)
 
 
Paolo 



Doczy: 23 Sty 2012
czyli 4475 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Skd: Lublin
Wysany: 2012-03-19, 20:50   

Właśnie dlatego już mnie dawno nie było na Giewoncie...po kilka osób wiszących na jednym łańcuchu,a zwróć jeszcze komuś uwagę, to Cię zmiesza z błotem.
A co do psychiki, to ponoć lęk wysokości należy do tzw. lęków pierwotnych (każdy odczuwa pewien dyskomfort - lecz zdecydowana większość osób nad nim panuje). Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-19, 22:13   

Rozumiem Ciebie :) Wystarczyła jedna wycieczka, żeby się przestraszyć łańcuchów.
Nie ma to jak się wisi w dwie osoby na jednym łańcuchu i jeszcze cię popędzają. Niema chyba nic gorszego. To spowodowało, że przez dłuższy czas broniłam się przed łańcuchami na Giewoncie, 2 lata temu gdy stanęłam twarzą w twarz z łańcuchami miałam przerażenie w oczach i panikę. Po tym wyjeździe postanowiłam sobie wmawiać, że się nie boję łańcuchów, bo jeśli będę się ich bać nie osiągnę wymarzonych swoich szczytów. W moim przypadku to podziałało i lęk minął. Przezwyciężyłąm go. Pozdrawiam :-)
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Doczya: 28 Pa 2011
czyli 4562 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Skd: z pięknego Śląska
Wysany: 2012-03-20, 17:37   

Znacznie gorsze od łańcuchów są miejsca, w których ich nie ma, a dobrze by było, gdyby były - zwłaszcza po deszczu (na Kościelcu na przykład)

Chyba dla każdego pierwszy kontakt z łańcuchem jest lekko stresujący. Pamiętam swoją chwilę zawahania przed moimi pierwszymi łańcuchami pod Szpiglasową Przełęczą. A potem nagle śmignęło się w górę nawet nie wiem kiedy :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gosia 


Doczya: 13 Lut 2012
czyli 4454 dni temu

Posty: 83
Tematy: 2
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Pilawa
Wysany: 2012-03-21, 14:11   

Lucy napisa/a:
Znacznie gorsze od łańcuchów są miejsca, w których ich nie ma, a dobrze by było, gdyby były - zwłaszcza po deszczu (na Kościelcu na przykład)

Masz rację, jest kilka takich odcinków, gdzie łańcuchy bardzo ułatwiłyby wędrówkę, szczególnie przy załamaniu pogody :-D Ale dopiero niedawno to zrozumiałam. W sumie mój mąż od dawna mi to tłumaczył, ale dopóki sama nie weszłam po łańcuchach nie chciało mi się w to wierzyć. Strach zawsze brał górę nad rozsądkiem. Ale pewnego razu się przełamałam. I miałam to szczęście, że było poza sezonem i bardzo wcześnie rano, dzięki czemu szliśmy po kolei i nikt mi nie szarpał łańcuchów. Gdyby wtedy, ktoś zachował się tak jak bałwany, o których niektórzy piszą to na pewno bym się zniechęciła i w dalszym ciągu ich bała.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paolo 



Doczy: 23 Sty 2012
czyli 4475 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Skd: Lublin
Wysany: 2012-03-21, 21:04   

Pod tym Kościelcem to i ja się podpiszę; w jednym miejscu, gdzie trzeba dać naprawdę dłuuuugiego kroka ;-) wystarczyłyby nawet 2 metalowe stopnie i kawałek łańcucha.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-21, 21:31   

Dlatego chyba,że nie ma tam łańcuchów to mam obawy przed pójściem na ten szczyt ;-)
ale wszystko w swoim czasie :-)
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-22, 15:42   

czyli dla posiadaczy krótkich nóg Kościelec niedostępny :-(
 
 
Viola
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2012-03-22, 22:12   

ja schodząc ze świnicy na zawrat miałam też wrażenie, że mam za krótkie nogi ;-)
czasami nie mogłam do sięgnąć nogami ;)
 
 
Paolo 



Doczy: 23 Sty 2012
czyli 4475 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Skd: Lublin
Wysany: 2012-03-23, 13:52   

Dostępny dostępny, tylko trzeba czasem pokombinować, gdzie tu stopę postawić, czyli jak wszędzie ;-) . pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Start.Zakopane 



Doczy: 01 Cze 2011
czyli 4712 dni temu

Posty: 230
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2012-07-05, 15:34   

Fakt,lepiej poczekać i zrobić ten właściwy krok niż spieszyć się i wykonać ten zły... Szczególnie w okolicy Zawratu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5072 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2012-07-06, 09:46   

Start.Zakopane napisa/a:
właściwy krok niż spieszyć się i wykonać ten zły

tys prowda,
sporo zależy od tego co masz w kroku :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Start.Zakopane 



Doczy: 01 Cze 2011
czyli 4712 dni temu

Posty: 230
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2013-01-29, 19:00   

No pomijając szczegóły to mogę się zgodzić:) Ale na poważnie to czesto podczas zejścia jak i wejścia- szczególnie na odcinku miedzy Świnicą a Zawratem towarzyszy nam takze olbrzymi stres i adrenalina,stąd też wrażenie że brakuje nam nogi lub łańcucha.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
uHeliosa 


Doczya: 14 Lut 2013
czyli 4087 dni temu

Posty: 15
Tematy: 0
Skd: Zakopane
Wysany: 2013-02-14, 17:24   

Kilka ważny zasad jeśli chodzi o bezpieczeństwo w górach:

-przed wyjazdem w góry sprawdź swój stan zdrowia, zadbaj o kondycję,
-nie wychodź w góry w dniu przyjazdu, a na pierwszą wędrówkę zaplanuj łatwą trasę, wychodź w góry rano,
-zostaw w schronisku (na kwaterze) informację o planowanej trasie, której staraj się nie zmieniać,
-nie wyruszaj w góry samotnie,
-bądź przygotowany na deszcz, gwałtowne oziębienie (śnieg lub wichurę), zabierz odpowiednie ubranie,
-miej ze sobą niezbędny sprzęt: latarkę, zapałki, mapę, kompas (GPS). Zimą dodaj do tego zapasową czapkę i rękawiczki, termos i kaloryczny posiłek,
-przed wyjazdem na narty oprócz kondycji zadbaj o sprawny sprzęt,
-zwracaj uwagę na informację i ostrzeżenia o grożącym niebezpieczeństwie lawin.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum