Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: tradycje, weselne

Tradycje weselne
Autor Wiadomo
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-02-24, 13:06   Tradycje weselne

Niech wypowie się ktoś kto zna góralskie tradycje weselne - bardzo mnie ten temat interesuje i bardzo bym chciała kiedyś uczestniczyć w takim weselu. A może ma ktoś fotki z takiego wesela? Czym różni się góralskie wesele od takiego zwykłego? Jak wyglądają góralskie oczepiny?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-02-24, 21:34   

Łoo moja droga, to jest temat na dobrą książkę :) i całkiem dobry artykuł :P Wyskrobie coś i zamieszczę :P

Co do fotek: mam, ale jeśli już to na priv.

W skrócie: strój jest ważnym elementem oczepin, pannie młodej zakłada się chustę na znak stanu małżeńskiego, pan młody musi wykupić to co mu pani młoda i druzcki wzięły (najczęściej kapelusz, piórko), starostowie i starościny oraz goście dają pole popisu przyśpiewkami góralskimi i ogólnie się młodą obtańcowuje i obśpiewuje.

Czasami prześcigają się ludzie w tańczeniu po góralsku :)
Jakieś pytania jeszcze? :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 1 piw(a):
Agneska82
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-02-24, 23:22   

Dzięki za odpowiedź. Ja wiem, że to jest temat rzeka, ale strasznie chciałabym być na takim weselu i sama poczuć ten klimat. A jak wygląda sprawa całego wesela - ile ono trwa? czy to zależy od regionu? Gdzieś czytałam, że nie ma wesel jednodniowych, czy to prawda?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-02-25, 11:58   

W przypadku wesela góralskiego prawie zawsze jest to wesele dwudniowe. Drugi dzień to poprawiny, tyle że urządzane hucznie, nie tak jak w niektórych regionach dla najbliższej rodziny. Odnośnie panny młodej, tak mi się przypomniało, przed założeniem chusty ma przypiętą biała długą wstążkę ozdobioną czymś. No i zapomniałam jeszcze o pytacach :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-02-25, 23:07   

Czyli ten drugi dzień to jakby powtórka wesela tak? tylko pewnie bez oczepin, a może się czymś różnią? A czemu ma służyć ta biała, długa wstążka ozdobiona? Ona ma coś symbolizować czy co? I teraz coś co mnie najbardziej zastanawia :D co to są pytace ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-02-26, 00:38   

Nie za dużo pytań naraz? :D

Tak jakby powtórka :)
Wstążka miała swoją symbolike, ale w tej chwili zapomniałam :D, coś na miarę welonu ;)
Pytace - jadą na przedzie na koniach i ma za zadanie "wypytać" (wyprosić) panią młodą, a później towarzyszą aż do oczepin i ze starościnami się "przegadują" na takowych. Trochę ciężko mi to opisać, może ktoś potrafi to lepiej sformułować? :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-02-26, 09:32   

Zawsze mogę więcej jak chcesz ;-) Tych pytaców to tak średnio zrozumiałam :-/ , moja wyobraźnia szwankuje... czyli panna młoda ma chustę i do tego tą wstążkę - wstążka jest na zasadzie welonu a chusta w takim razie? trochę to skomplikowane... :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-02-26, 12:28   

Chusta dopiero po oczepinach zamiast chustki - znak kobiety zamężnej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fantasmagoria 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 65
Tematy: 6
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-02-26, 20:21   

Mi bardzo podobają się góralskie oczepiny. Znalazłam całkiem ciekawy opis jak przebiegały: " Oczepiny przeprowadzano
w osobnym pomieszczeniu bez udziału mężczyzn. Panna Młoda siadała na dzieży, matka chrzestna rozplatała jej włosy zdejmowała wianek i kładła jej na kolana. Na głowę ubierano jej czepiec, który był oznaką mężatek. Później panna młoda powracała do gości i tańczyła z mężem jeden taniec. W tym czasie starościna wychodziła z tzw. "kogutkiem". Był on zrobiony z piętki chleba lub ziemniaka czasem kwacka ozdobiony wiankiem Panny Młodej i bukiecikiem Pana Młodego. Podchodziła z nim do każdego z gości aby dali jakiś datek dla młodych. Po obejściu z kogutkiem zabawa rozpoczynała sie od nowa. Tańce, przyśpiewki i psoty trwały do białego rana." Jak dla mnie rewelacja.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2010-02-26, 20:42   

no prosze, bardzo ciekawe :-) Martiana, planujesz już może ślub? ;-) liczę na zaproszenie by móc zobaczyć na żywo co i jak ;-)
 
 
martiana 



Wiek: 36
Doczya: 22 Lut 2010
czyli 5149 dni temu

Posty: 299
Tematy: 8
Otrzyma 7 piw(a)
Skd: Murzasichle
Wysany: 2010-02-27, 13:54   

Mi jeszcze daleko do ślubu, póki co mam cepra za kandydata, więc góralskiego wesela nie będzie :P

Co do opisu powyżej, chodzę po weselach i ze strikte takim zachowaniem nie spotkałam się :) Owszem młoda tańczy z młody, starościny zbierają datki (mają talerz, co jakiś czas chowają pod fartuch kasę, daje się gotówke i pokazuje ile dało :P), goście dostają poczęstunek, no i tańce, przyśpiewki, itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamila 


Doczya: 24 Lut 2010
czyli 5147 dni temu

Posty: 253
Tematy: 9
Otrzyma 3 piw(a)
Wysany: 2010-03-09, 16:18   

Czyli może to taki opis teoretyczny i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piotrek 


Wiek: 37
Doczy: 10 Mar 2010
czyli 5133 dni temu

Posty: 87
Tematy: 3
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Warszawa
Wysany: 2010-03-16, 21:12   

Raz w życiu byłem na weselu góralskim i wówczas nie wszystko rozumiałem. Trochę mi się teraz rozjaśniło. No nie ma co porównywać takie normalne wesele różni się znacząco od wesela góralskiego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward Teach 


Wiek: 34
Doczy: 27 Mar 2010
czyli 5116 dni temu

Posty: 80
Tematy: 3
Otrzyma 1 piw(a)
Wysany: 2010-04-03, 19:15   

A jak ten, no, nie-góral, uwiedzie i zamierzy poślubić góralkę, to w tradycyjnych ceremoniałach następują jakieś zmiany, czy do tradycyjnych ceremoniałów w ogóle nie dochodzi, bo na przykład, gość dostaje ciupagę w plecy?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rafiozo 


Wiek: 33
Doczy: 03 Kwi 2010
czyli 5109 dni temu

Posty: 70
Tematy: 0
Otrzyma 4 piw(a)
Wysany: 2010-04-04, 08:44   

Nigdy nie byłem na góralskim weselu, choć jak przeczytałem ten temat to mnie to bardzo zaciekawiło i zacząłem szukać po internecie zdjęć. Chyba najłatwiej wyobrazić sobie taką imprezę ze zdjęć. Może kogoś to ciekawi i obejrzy galerię Macieja Jabłońskiego:
http://www.maciejjablonski.republika.pl/gw01.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum