Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: ciemniak, czerwone wierchy, dolina, kasprowy, kasprowy wierch, kondracka kopa, koscieliska, malolaczniak

Czerwone Wierchy z Doliny Kościeliskiej
Autor Wiadomo
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-05-05, 16:49   Czerwone Wierchy z Doliny Kościeliskiej

Nie znalazłam pasującego tematu o Czerwonych Wierchach, więc zapytam tu ;-)

Wybieramy się w Tatry pod koniec maja i chciałabym zaatakować w końcu Czerwone Wierchy (wcześniej nie nadarzyła się okazja, a nie można przecież tylko wciąż z rozmarzeniem obserwować ich z oddali :-P ). Niestety to nasz pierwszy wyjazd w góry w tym sezonie, nie mieliśmy teraz czasu/możliwości się dobrze rozchodzić (przed rozpoczęciem sezonu tatrzańskiego lubię się rozchodzić najpierw w rodzinnych Beskidach, bo mimo, że 'na co dzień' dużo chodzimy po mieście, to jednak kilometry robione po płaskim a kilometry w górach znacznie się różnią) więc boję się, że nasza kondycja nie będzie powalać (tym bardziej, że właśnie skończyliśmy chorować...) i szukam trasy, która nie będzie bardzo ciężka.
Myślałam o trasie Kiry - Dolina Kościeliska - Ciemniak - Małołączniak - Kondracka Kopa - Kasprowy Wierch (a z Kasprowego w zależności od stopnia zmęczenia w dół przez Dolinę Gąsienicową lub prosto zielonym do Kuźnic, ewentualnie w skrajnej sytuacji w dół kolejką), tylko nie wiem który jej wariant jest lżejszy:
:arrow: teoretycznie krótszy, czerwonym z Wyżniej Kiry Miętusiej na Chudą Przełęcz i Ciemniak: http://szlaki.net.pl/sesj...]=241063&duza=1
:arrow: czy teoretycznie dłuższy, zielonym przez schronisko na Hali Ornak i Polanę Tomanową Wyżnią na Chudą Przełęcz i Ciemniak: http://szlaki.net.pl/sesj...]=241063&duza=1

A może powinniśmy zacząć odwrotnie, od Kasprowego (zielonym z Kuźnic albo kolejką) tak jak chciał mój Mąż i zejść do Doliny Kościeliskiej :?:

Byłabym wdzięczna za porady ;-)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2012-05-05, 19:17   

anna0078 napisa/a:
Proponuję wariant kolejką na Kasprowy a potem w stronę Czerwonych Wierchów i zejście do Kościeliskiej.


odradzam
chyba że rano lubisz coś takiego:


najbardziej lubię szlak z Ornaku z noclegiem w schronisku przez Dolinę Tomanową
i zejście do Dol. Kondratowej, przy wystarczającej ilości czasu
można pomaszerować na Kasprowy i zjechać kolejką
(wariant najlepszy jeśli ktoś ma problemy z kolanami
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-05-05, 20:16   

jabol napisa/a:
anna0078 napisa/a:
Proponuję wariant kolejką na Kasprowy a potem w stronę Czerwonych Wierchów i zejście do Kościeliskiej.

odradzam
chyba że rano lubisz coś takiego:

Jabol - kilka lat temu w lipcu, będąc pierwszy raz wspólnie w Tatrach (i chcąc się przejechać kolejką w ramach atrakcji turystycznej) mieliśmy okazję podziwiać tą kolejkę do kolejki - my nie czekaliśmy długo, bo chyba przyszliśmy na tyle wcześnie, że nie zdążyła się zebrać, ale zanim kupiliśmy bilety był już za nami tłum ludzi. Dlatego też się trochę boję tej opcji, bo nic nie gwarantuje tego, że znów uda nam się tak wstrzelić...
W razie czego zawsze można by było pójść zielonym na Kasprowy, bo z tego co pamiętam szlak jest przyjemny, łatwy i nie idzie się bardzo długo, ale znów wolałabym sobie zostawić opcję zjechania kolejką gdyby zmęczenie nam nie pozwoliło już męczyć się ze schodzeniem, więc chyba wolałabym zacząć od drugiej strony ;-)

anna0078 napisa/a:
Podejście na Ciemniak jest bardzo męczące bo to ponad kilometr przewyższenia, chociaż i tak Wasze kolana to odczują przy schodzeniu :-)

No właśnie też to słyszałam - choć nie sądzę, że wolę schodzić w ten sposób, z dwojga złego wolę męczyć się pod górę bo ten ból nóg jest mniej dokuczliwy ;-) Dlatego cały czas się zastanawiam nad wariantem przez Polanę Tomanową...

jabol napisa/a:
najbardziej lubię szlak z Ornaku z noclegiem w schronisku przez Dolinę Tomanową
i zejście do Dol. Kondratowej, przy wystarczającej ilości czasu
można pomaszerować na Kasprowy i zjechać kolejką

No właśnie nocujemy w Zakopanym, więc jeszcze trzeba tam dojść ;-) Kościeliską idzie się szybko i przyjemnie (przynajmniej na tym fragmencie na którym ją znam), ale zastanawiam się czy damy rady dojechać busem do Kir na na tyle wcześnie żeby starczyło nam czasu na całą trasę przed zmrokiem (albo żeby o 18 jeszcze złapać ostatni wagonik na Kasprowym :-P ) ;-)
Wiesz może od której mniej więcej w maju (a to chyba jeszcze przed sezonem) jeżdżą busy z Zakopanego w tamte strony?

Oj, z innymi trasami nie miałam problemu, a tej jakoś nie umiem zaplanować, w każdej opcji mi się rodzą jakieś wątpliwości :lol:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Asia 



Wiek: 37
Doczya: 19 Wrz 2011
czyli 4574 dni temu

Posty: 221
Tematy: 7
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Rzeszów
Wysany: 2012-05-06, 09:19   

właśnie ja też planuję wycieczkę na Czerwone Wierchy i najbardziej skłaniam się ku szlakowi przez Adamicę, więc byłabym wdzięczna za jakieś uwagi dotyczące tej drogi. Porównując ją z wyjściem na Giewont (od Kuźnic) to ciężej, czy lżej się idzie? Bo chciałabym mieć jakieś odniesienie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Parys 


Wiek: 67
Doczy: 28 Kwi 2012
czyli 4353 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Skd: Zakopane-Chicago
Wysany: 2012-05-06, 13:19   

Asia napisa/a:
właśnie ja też planuję wycieczkę na Czerwone Wierchy i najbardziej skłaniam się ku szlakowi przez Adamicę, więc byłabym wdzięczna za jakieś uwagi dotyczące tej drogi. Porównując ją z wyjściem na Giewont (od Kuźnic) to ciężej, czy lżej się idzie? Bo chciałabym mieć jakieś odniesienie
Podejscie przez Adamice to najgorszy wariant jaki tylko mozesz wybrac.Jest to szlak ciezki,monotonny i malo widokowy,idziesz lasem po korzeniach,jedyny moment ze cos widac to okolice Pieca a dalej znowu stromo pod gore.Szlak bardzo meczacy i wiele osob gdy juz dojda do Chudej Przel.rezygnuja i schodza do Tomanowej.Po mojemu zawsze trzeba sie jak najszybciej dostac na gran aby miec za soba podejscia i zapas sil na dalsza trase,najlepiej oczywiscie Kolejka ale jak mowicie jest kolejka do kolejki wiec ja proponuje przez Kondratowa i Kondracka Przel,odradzam podejscie na Przel.pod Kopa Kondracka,rowniez stromo i ostre podejscie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Asia 



Wiek: 37
Doczya: 19 Wrz 2011
czyli 4574 dni temu

Posty: 221
Tematy: 7
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Rzeszów
Wysany: 2012-05-06, 14:49   

dziekuje bardzo za rady
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Gosia 


Doczya: 13 Lut 2012
czyli 4427 dni temu

Posty: 83
Tematy: 2
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Pilawa
Wysany: 2012-05-06, 17:25   

Przeszliśmy tą trasę na kilka możliwych sposobów, więc myślę, że mogę coś doradzić :-D
Ciemniak - Kasprowy Wierch. Podejście na Ciemniak rzeczywiście jest ciężkie, szczególnie jeżeli ktoś nie ma rozchodzonych mięśni. Ale przejście przez Czerwone Wierchy jest bardzo fajne. Przyjemnie się idzie i są piękne widoki. Z Przełęczy pod Kopą Kondracką radziłabym zejść do Hali Kondratowej i dalej do Kuźnic. Jeżeli zdecydujesz się iść na Kasprowy Wierch to myślę, że konieczny będzie zjazd kolejką w dół. Możliwe, że udałoby Ci się zejść, ale musiałabyś mieć dużo sił i dość szybko pokonywać całą trasę. My nigdy nie schodziliśmy, bo w naszym tempie nie starczyłoby nam czasu i sił ;-) Myślę, że przejście tego szlaku w drugą stronę tzn. wejście na Kasprowy Wierch i zejście z Ciemniaka mogłoby być nieznacznie łatwiejsze. Ale jeżeli chodzi o widoki to pierwsza opcja jest fajniejsza bo całą trasę ma się widoki na Tatry Wysokie.
Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch - Ciemniak. Nie zmęczysz się wchodzeniem, ale jak ja schodziłam z Ciemniaka to myślałam, że nie wytrzymam bólu nóg, mimo tego, że mam odpowiednie buty. Ale tak niestety mam, że jak nie rozruszam mięśni wchodząc pod górę, to niesamowicie mnie bolą przy schodzeniu. A żeby nie czekać zbyt długo w kolejce do kolejki to wystarczy jechać do Kuźnic pierwszym busikiem i być tam ok 6:15. My w sierpniu, gdy jest tłum turystów tak robimy, jeżeli już musimy wjechać kolejką i czekamy ok godziny więc jeżeli komuś zależy to chyba nie jest tak długo :-P
Kuźnice - Hala Kondratowa - Przełęcz pod Kopą Kondracką - Ciemniak. Szlak do przełączy jest dość łatwy, choć końcówka jest rzeczywiście dość męcząca, ale jeśli darujecie sobie Kasprowy Wierch i pójdziecie tylko na Czerwone Wierchy to nie będziecie mieli najmniejszych problemów z jego przejściem.
Kuźnice - Hala Kondratowa - Przełęcz pod Kopą Kondracka - Kasprowy Wierch.Do przełęczy tylko końcówka jest bardziej męcząca, a później już przyjemnie. Bez problemu zejdziecie do Kuźnic, nawet przez Dolinę Gąsienicową i Boczań, albo Dolinę Jaworzynki.
Z Kir na Ciemniak zdecydowanie radzę czerwonym szlakiem.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :-D

[ Dodano: 2012-05-06, 18:36 ]
Na zachętę zdjęcie z sierpnia ze szlaku przez Czerwone Wierchy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4414 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-05-06, 17:45   

Gosia napisa/a:
Z Kir na Ciemniak zdecydowanie radzę czerwonym szlakiem.


Hmmm... w sumie to zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś ma sporo czasu i kondycję w miarę niezłą, to polecam wariant przez Tomanową Dolinę (szlak otwarty od początku czerwca do końca listopada) - przejście długie, trochę eksponowane, raczej mały ruch turystyczny, a szlak ciekawy i fajne widoki.

Poza tym ze szlaków dojściowych na Czerwone Wierchy całkiem ciekawe jest wejście na Małołączniak przez Kobylarzowy Żleb (przejście atrakcyjne widokowo) ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Parys 


Wiek: 67
Doczy: 28 Kwi 2012
czyli 4353 dni temu

Posty: 99
Tematy: 1
Otrzyma 12 piw(a)
Skd: Zakopane-Chicago
Wysany: 2012-05-06, 17:54   

Podejscie przez Kobylarz nie za bardzo pasuje,bo gdy juz bedziemy na Malolaczniaku to mamy dylemat w ktora strone isc w prawo do Ciemniaka czy w lewo do Kopy Kondrackiej i nie przejdziemy bez powrotu calych Cz.Wierchow.Przez Kobylarz mozna schodzic awaryjnie gdyby cos poszlo nie tak. :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-05-06, 19:08   

kamiltatry napisa/a:
polecam wariant przez Tomanową Dolinę (szlak otwarty od początku czerwca do końca listopada)

Czyli szlak w maju jest zamknięty? Nie doczytałam nigdzie, że ten fragment jest zamykany na zimę...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4414 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-05-06, 23:12   

Tak, wejście na Ciemniak przez Tomanową Dolinę to jeden z nielicznych szlaków (po polskiej stronie Tatr), które są zamykane na sezon zimowy (chyba ze względu na zagrożenie lawinowe - są tam trawersy stromych żlebów), informacje o tym można znaleźć m.in. na stronie TPN.

Parys napisa/a:
Podejscie przez Kobylarz nie za bardzo pasuje,bo gdy juz bedziemy na Malolaczniaku to mamy dylemat w ktora strone isc w prawo do Ciemniaka czy w lewo do Kopy Kondrackiej


2 wyprawy i można poznać obie opcje ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-06-02, 14:35   

Ostatecznie wyszliśmy na Ciemniak czerwonym z Wyżniej Kiry Miętusiej (pierwsze 30minut było mocno męczące, ale potem szło się już fajnie, jedynie jeszcze dwa małe fragmenty podejścia sprawiły że się trochę zsapaliśmy, ale jak na pierwsze wyjście w góry od jesieni to i tak szło się nam świetnie ;-) ) a zeszliśmy do Kuźnic przez Halę Kondratową ;-)
Oczywiście podczas wędrówki jak zwykle wspaniałe przeżycia - i kolejne marzenie spełnione :-D Kilka zdjęć tu - dzień drugi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Asia 



Wiek: 37
Doczya: 19 Wrz 2011
czyli 4574 dni temu

Posty: 221
Tematy: 7
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Rzeszów
Wysany: 2012-08-10, 14:06   

Szłam czerwonym szlakiem z Wyżniej Kiry Miętusiej i rzeczywiście, tak jak mówił Parys, szlak jest bardzo męczący. Ja w okolicach Chudej Przełęczy miałam dość, ale po chwilowym odpoczynku ruszyłam dalej. I w końcu udalo się zdobyć Ciemniak :-) a potem, to juz trasa prosta. Zejscie z Małołączniaka troszkę cięższe, ale w porównaniu z tym, co czeka czlowieka jak schodzi z Przełęczy pod Kopą Kondracką to można by rzec - Pikuś, Pan Pikuś :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Furi 


Wiek: 42
Doczy: 17 Cze 2011
czyli 4668 dni temu

Posty: 218
Tematy: 8
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Łeba
Wysany: 2012-08-22, 21:09   

Ja chyba też taką trasę zrobię od Miętusiej do Cieminiaka potem na Kopę i z Kondrackiej Przełęczy zejdziemy żółtym do Doliny Malej Łąki bo tu jeszcze nie byłem a z Giewontu schodziłem czerwonym do Grzybowca i Strążyńskiej a nie chcę ponownie taka sama trasa wracać.

[ Dodano: 2013-09-01, 16:08 ]
Ostatecznie zrobiłem trasę Kiry - Cieminiak czerwonym następnie do Małołącznika a stamtąd niebieskim do Przysłop Mietusi i do końca niebieskim do Doliny Malej Łąki. Trasa daje lekko w kość ale bardzo malownicza i widoki przepiękne. Chociaż na Czerwonych Wierchach spotkała nas mgła a szkoda. Pomimo tego super. Tylko pamiętać należy ze schodząc z Małolacznika są tam chwilowo łańcuchy na Kobylażowym Źlebie - to przestroga dla tych co się ich boją. Chociaż to naprawdę nic strasznego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Skoczek87 


Wiek: 38
Doczy: 14 Maj 2014
czyli 3606 dni temu

Posty: 3
Tematy: 0
Skd: Lubin
Wysany: 2014-05-14, 14:00   

Fajny ten szlak jest :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum