Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: dom, pttk, turysty

PTTK Dom Turysty
Autor Wiadomo
lukaszl_86 



Wiek: 37
Doczy: 05 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 9
Tematy: 1
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Łódź
Wysany: 2010-07-25, 11:20   PTTK Dom Turysty

Właśnie takie forum o zakopanym a nigdzie informacji o tak specyficznym miejscu jak dom turysty ?

Zacznę od pytania był ktoś ? Jeśli tak jakie wrażenia ?

Ja osobiście byłem dwa razy "powiedzmy" ponieważ była to wycieczka szkolna w czasach technikum oferowano nam pokoje gdzieś na samej górze jak dobrze pamiętam tzw.
Pokoje turystyczne (bez urządzeń sanitarnych) pokoje były 7 osobowe żaden luksus , ale miejsce zapamiętałem dobrze bo budynek robi wrażenie , tak samo jak i jego zadaszenie - teraz mam zamiar wyjechać we wrześniu na pera dni i wynająć już normalny pokój , jaka wasza opinie powiedzmy spoglądając na stronę PTTK DOM TURYSTY

http://www.domturysty.z-ne.pl/pl/page.php?menu=2
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skierka187
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2010-07-25, 13:21   

no proszę, nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest
 
 
lukaszl_86 



Wiek: 37
Doczy: 05 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 9
Tematy: 1
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Łódź
Wysany: 2010-07-25, 13:31   

no to zamieszczam też krótką historie obiektu dla ciekawości

Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem – obiekt o największym dachu krytym gontem w Europie. Oprócz bazy turystycznej, przez wiele lat pełnił również rolę placówki kulturalnej.

Został wybudowany w roku 1958. Utrzymany w stylu nowozakopiańskim ma bryłę czworościanu z dziedzińcem wewnątrz. Powierzchnia gontowego dachu wynosi 6000 m² - jest to obecnie największy powierzchniowo dach gontowy w Europie.

Jako placówka kulturalna Zakopanego mieścił galerię sztuki Pegaz, kabaret Zaskroniec. Tu odbywały się Konfrontacje Kabaretowe o Złoty Róg Kozicy. Wystrój wnętrza zawdzięcza artystom związanym z Zakopanem, m.in. Antoniemu Kenarowi i Władysławowi Hasiorowi.

a do domu łatwo dotrzeć leży dosłownie kilka kroków od Krupówek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5045 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2010-07-27, 13:09   

XXX napisa/a:
..rzeczywiście śliczny obiekt..godny uwagi...trzeba odwiedzić!


zawsze miał swoistą atmosferę, zwłaszcza w pokojach 28 osobowych, ostatnio nie byłem ale mam nadzieję że się nie zmieniło :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
michal_wlkp 



Wiek: 40
Doczy: 14 Cze 2010
czyli 5036 dni temu

Posty: 78
Tematy: 0
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Pyrlandia
Wysany: 2010-07-30, 11:44   

Pokoje 28 osobowe, toż to prosi się o wynajęcie i zrobienie fajnej imprezki, tylko pewnie cisza nocna obowiązuje...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
figmar 



Doczy: 03 Maj 2010
czyli 5079 dni temu

Posty: 240
Tematy: 4
Otrzyma 4 piw(a)
Skd: Radom
Wysany: 2010-08-26, 15:08   

Tymczasem ponad dwa lata temu pojawiła się informacja która nie wiadomo na ile jest obecnie aktualna. Źródło: Gazeta Krakowska - 2008/07/19.
Dom Turysty od 50 lat służył jako baza wypadowa w góry. Teraz będzie hotelem .
Największa baza wypadowa stanie się hotelem. Budynek mają wydzierżawić na 30 lat Anglicy. Dom Turysty przy ul. Zaruskiego w Zakopanem przestanie być wielkim schroniskiem dla „plecakowców”.

Wiosną przyszłego roku angielski inwestor rozpoczyna gruntowną przebudowę obiektu, po której stanie się on luksusowym czterogwiazdkowym hotelem. Pojawiają się jednak w Zakopanem głosy, że zostanie on zburzony do kamienia. Stali goście z całej Polski mają żal, że po 50 latach wyrzuci się ich stamtąd.

Dom Turysty, zbudowany w 1958 r., to już legenda. Do tego wielkiego schroniska zjeżdżali masowo robotnicy hut, fabryk, kopalń, którzy mieszali się tu ze sławami i znakomitościami oraz naukowcami z Polski. Było to też, jak wspomina zakopiański architekt Jan Karpiel-Bułecka, centrum kulturalne Zakopanego. Jedyne miejsce, gdzie na przykład można było przeczytać zachodnią prasę i magazyny. No i te imprezy: rajd Lenina, występy kabaretów z Polski, które tu walczyły o „Złote Rogi Kozicy”, dancingi. Dom służył jednak przede wszystkim turystom jako baza wypadowa. – Boże! Kto wtedy nie przyjeżdżał do Zakopanego, by pomieszkać w Domu Turysty! – wspomina pan Jan z Wrocławia, który spędza tu wakacje od ponad 40 lat.

– Dostać się tu w sezonie letnim to było naprawdę coś!

Niestety, wielki dom z największym gontem w Europie wymaga gruntownego remontu. Nie może dłużej funkcjonować jako baza wypadowa dla turystów z plecakami. Pieniądze, które tacy goście tu zostawiają, z trudem pozwalają tylko na przetrwanie.

– Na pewno budynek nie zostanie zburzony – zaznacza Teresa Tchórzelska, kierownik Domu Turysty. – Opracowano plany jego modernizacji. Obiekt ma już 50 lat i wymaga remontu. Mamy XXI wiek i musimy przystosować go do obecnych wymogów.

Przebudowane mają być wnętrza domu, by mógł tam powstać cztero gwiazdkowy hotel. – Szkoda, że Dom Turysty nie będzie już dla ludzi z plecakiem! PTTK-owcy się w nim nie zmieszczą – przypuszcza Andrzej, turysta z Krakowa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Lucy 



Wiek: 48
Doczya: 28 Pa 2011
czyli 4535 dni temu

Posty: 381
Tematy: 8
Otrzyma 28 piw(a)
Skd: z pięknego Śląska
Wysany: 2011-12-02, 18:18   

Dwa razy byłam w tym molochu i chyba o dwa razy za dużo :-/
Ogromny, przytłaczający obiekt, niekończące się korytarze, zaułki, kąty, nocne imprezy... brrr.
Nie wiem jak w części hotelowej, ale w turystycznej jakby czas zatrzymał się 30 lat temu.
No i drogo, jak na te warunki. Zdecydowanie nie polecam.
Wolę prywatne kwatery - często taniej, a na pewno przyjemniej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cezary2x 



Doczy: 22 Lut 2012
czyli 4419 dni temu

Posty: 26
Tematy: 3
Otrzyma 1 piw(a)
Skd: Płock
Wysany: 2012-02-22, 11:56   

Temat nie pierwszej młodości ale być może nie tylko mnie interesuje nadal więc nie będę zakładał nowego skoro ten już kiedyś powstał ;-)
Na miejscu jeszcze nie byłem ale jakoś tak się złożyło, że będę pod koniec marca. Po przyjeździe postaram się napisać Wam kilka słów czy coś się tam zmieniło czy nadal klimat PRL wszechobecny ;-)

[ Dodano: 2012-04-06, 20:14 ]
Jeśli ktoś z Was w swojej kolekcji pieczątek nie ma tej z Domu Turysty to może już jej nie zdobyć...
W miniony weekend byliśmy jednymi z ostatnich turystów którzy nocowali w tym obiekcie. Na dobre rozpoczyna się tam 2 letni remont a w zasadzie kompletna przebudowa budynku na 4**** hotel z angielskim kapitałem.
Największy w Europie dach pokryty gontem przestaje istnieć :-(


Swoją drogą ciekawa sprawa bo nie wiem czy nie miał przypadkiem "statusu" zabytku :roll:
Szkoda :-|
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum