Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: dolina, gasienicowa, pieciu, polskich, stawow, zawrat

Którędy na Zawrat?
Autor Wiadomo
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4497 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-05-30, 20:00   Którędy na Zawrat?

I wychodzi na to, że mam strasznie dużo pytań ;-)
Planujemy za jakiś czas spędzić noc w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i jeśli dopisze pogoda przejść się w związku z tym z Doliny Gąsienicowej na Zawrat i zejść do Doliny Pięciu Stawów i po nocy z DPSP do Morskiego Oka przez Szpiglasowa Przełęcz. I moje pytanie brzmi czy wybrany przeze mnie kierunek trasy jest dobry czy lepiej iść odwrotnie - czyli czy idąc na Zawrat lepiej wchodzić od Gąsienicowej czy od Pięciu Stawów (wolę podchodzić trudniejszym a schodzić łatwiejszym jeśli to pomoże przy odpowiedzi ;-) )?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5046 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2012-05-31, 13:12   Re: Którędy na Zawrat?

Stella napisa/a:
z Doliny Gąsienicowej na Zawrat i zejść do Doliny Pięciu Stawów i po nocy z DPSP do Morskiego Oka przez Szpiglasowa Przełęcz. .................................wolę podchodzić trudniejszym a schodzić łatwiejszym jeśli to pomoże przy odpowiedzi ;-) )?


sama sobie odpowiedziałaś :-D
w tym kierunku tak Sziglasowa jak i Zawrat są trudniejsze
życzę powodzenia i pięknej pogody na szlaku
kiedy jedziesz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4497 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-05-31, 20:40   

Tak mi się zdawało, że kiedyś czytałam, że z Gąsienicowej jest ciężej ;-) A jak oceniłbyś stopień trudności tego podejścia?

jabol napisa/a:
życzę powodzenia i pięknej pogody na szlaku

Dzięki :-)

jabol napisa/a:
kiedy jedziesz?

Mamy rezerwację na sierpień, ale w szykuje nam się też wyjazd pod koniec czerwca/w lipcu i rozważam czy wybierać się wtedy na Rohatkę przez Dolinę Białej Wody z noclegiem w Schronisku Zbójnickim tak jak pierwotnie planowaliśmy (myślałam żeby wejść na Polski Grzebień i Małą Wysoką - ale nie wiem czy Mąż podzieli mój entuzjazm co do podejścia - albo zamiast schodzić z powrotem przez Dolinę Białej Wody zejść na Słowację przez Dolinę Wielicką lub przez Dolinę Zimnej Wody - tylko muszę poczytać lepiej o trudnościach szlaków czy damy radę je uciągnąć ;-) ) czy przyśpieszyć Dolinę Pięciu Stawów :-)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DalliKK 



Wiek: 36
Doczy: 18 Lut 2012
czyli 4424 dni temu

Posty: 191
Tematy: 8
Otrzyma 19 piw(a)
Skd: Kezmarok/Kiezmark SK
Wysany: 2012-05-31, 22:42   

hej Stela, Ono sedlo Prielom(Rohatka) jest trudnejszia niz Polski hrebien,Ku koncu som tam lancuchy. Jest to dluga tura,ale jak czlociek ma swoje tempo i ladnu pogodu tak spoko.Ja juz bylem na Rohatke ale szel z Velickej doliny na polsky grzebien i tak na rohatke a przes doline zimnej vody do Smokowcu.tez ladna tura. U nas jest to tura klasifikovana jak trudnaa dluga, dla dobrze przigotovanych turistow,i roznica wysokoszci jest tam 1312 m.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jabol 



Doczy: 06 Cze 2010
czyli 5046 dni temu

Posty: 607
Tematy: 15
Otrzyma 27 piw(a)
Skd: Katowice
Wysany: 2012-06-01, 08:24   

Stella napisa/a:
Tak mi się zdawało, że kiedyś czytałam, że z Gąsienicowej jest ciężej ;-) A jak oceniłbyś stopień trudności tego podejścia?

zgodnie z 3 stopniową skalą naszego forum to stopień najwyższy "Slaki trudne i niebezpieczne"

Stella napisa/a:

na Rohatkę przez Dolinę Białej Wody z noclegiem w Schronisku Zbójnickim tak jak pierwotnie planowaliśmy (myślałam żeby wejść na Polski Grzebień i Małą Wysoką albo zamiast schodzić z powrotem przez Dolinę Białej Wody czy zejść na Słowację przez Dolinę Wielicką lub przez Dolinę Zimnej Wody

to też bardzo piękny projekt
jeśli macie dobrą kondycję i rezerwację noclegu w Zbójnickiej Chacie to można
by było pokusić się o jeszcze ciekawszy wariant (wyrypa) :-D
Podejście Doliną Jaworową na Lodową Przełęcz i dalej przez Czerwoną Ławkę do
Doliny Staroleśnej - nocleg a następnego dnia Rohatka - Polski Grzebień - Mała Wysoka
i zejście Doliną Białej Wody, zejście Doliną Wielicką do Starego Smokovca jest krótsze
ale trzeba się spieszyć by zdążyć na ostatni autobus o 19:10
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4415 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-06-01, 13:25   

Stella napisa/a:
Tak mi się zdawało, że kiedyś czytałam, że z Gąsienicowej jest ciężej ;-) A jak oceniłbyś stopień trudności tego podejścia?


Odcinek od Doliny Pięciu Stawów Polskich do przełęczy Zawrat to w sumie w znacznej części takie schodki ułożone z kamieni, czyli trudności jedynie kondycyjne (zwłaszcza przy podejściu). Natomiast zejście może być łatwe, szybkie i wygodne. ;-)

Co do podejścia na przełęcz Zawrat przez Zawratowy Żleb w dobrych warunkach wg mnie średnie trudności (są jeszcze bardziej wymagające szlaki). Z początku troszkę wspinaczki z pomocą rąk bez ułatwień, później szlak prowadzi ponad dnem żlebu, do pomocy łańcuchy i klamry.
W miejscu tuż przed łańcuchami twardy, zlodowaciały śnieg długo zalega (np. był jeszcze w środku lipca 2008), poza tym podejście mocno zacienione, nieraz zdarza się, że szlak jest mokry, co troszkę utrudnia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4497 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-06-01, 18:03   

Klamer czy łańcuchów się nie boimy, w sumie takie ubezpieczane trudniejsze fragmenty trasy są o tyle dobre, że mój Mąż ma problem z szukaniem na wysokości naturalnych ułatwień (odzywa mu się lęk wysokości wtedy delikatny) a z łańcuchami nie ma tego problemu (dlatego sądzę, że na razie Kościelec jest dla nas niedostępny ;-) ).

A co do trudności szlaków to tych najtrudniejszych i 'naprawdę niebezpiecznych' wolałabym unikać, bo nie jesteśmy jeszcze aż tak wprawionymi turystami górskimi jakbym chciała i wolałabym nie ryzykować trasy ponad nasze siły. Ale trochę intensywnego przewyższenia czy męczące kamienne schody to nie problem ;-)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gosia 


Doczya: 13 Lut 2012
czyli 4428 dni temu

Posty: 83
Tematy: 2
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Pilawa
Wysany: 2012-06-02, 12:26   

Co do trudności szlaków odczucia są często subiektywne. Moim zdaniem szlak z Doliny Gąsienicowej na Zawrat jest bardzo trudny (ale mam lęk wysokości i to chyba dlatego) więc zdecydowanie radzę nim wchodzić. Natomiast z Zawratu do Doliny Pięciu Stawów Polskich bardzo przyjemnie się idzie w obu kierunkach :-D Z Doliny Pięciu Stawów Polskich możecie też iść do Morskiego Oka przez Świstówkę. To bardzo fajny szlak :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stella 



Doczya: 06 Gru 2011
czyli 4497 dni temu

Posty: 207
Tematy: 10
Otrzyma 25 piw(a)
Skd: Beskid Sąd./Kraków
Wysany: 2012-06-02, 14:32   

Przez Świstówkę już szliśmy i zgadzam się, szlak bardzo przyjemny i ładny widokowo ;-) Ale tym razem przyda się odmiana :-)

Pooglądałam na youtube filmiki z trasy na Zawrat z Doliny Gąsienicowej i szczerze mówiąc wygląda momentami męcząco ale nie tak 'strasznie' jak sobie wyobrażałam ;-) Teraz tylko się modlić o ładną pogodę :-D

No i zastanawiam się czy rezerwować sobie coś w Zakopanym/nocleg w Murowańcu na poprzednią noc czy starczy jak wyruszymy na szlak o 10 (jesteśmy uzależnieni od dojazdu autobusem)?...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamiltatry 



Wiek: 34
Doczy: 26 Lut 2012
czyli 4415 dni temu

Posty: 288
Tematy: 9
Otrzyma 8 piw(a)
Skd: Kraków
Wysany: 2012-06-02, 18:16   

Stella napisa/a:
czy starczy jak wyruszymy na szlak o 10

nie wiem jakie tempo planujesz i ile czasu na postoje, ale przejście z Kuźnic do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów przez przełęcz Zawrat raczej nie jest jakieś bardzo czasochłonne (wg tej mapy: http://www.mapytatr.net/P...ICES/wys_ii.htm lekko ponad 6 godzin), więc zdecydowanie jest szansa na spokojne dojście jeszcze przed zmrokiem, zwłaszcza, że teraz są długie dni...

Gosia napisa/a:
Co do trudności szlaków odczucia są często subiektywne. Moim zdaniem szlak z Doliny Gąsienicowej na Zawrat jest bardzo trudny (ale mam lęk wysokości i to chyba dlatego) więc zdecydowanie radzę nim wchodzić.

nom, odczucia są subiektywne i od różnych czynników zależą (np. warunki na szlaku, pogoda, zmęczenie, dyspozycja dnia, koncentracja, doświadczenie, znajomość szlaku, itd.), czasem nawet łatwe szlaki mogą wydawać się trudniejsze od tych trudnych

poza tym nie polecam się stresować i wmawiać sobie jakiegoś lęku wysokości ;-) warto zachować spokój i już szlak okaże się łatwiejszy, a w każdym bądź razie bezpieczniej się idzie...
poza tym wejście na Zawrat z Doliny Gąsienicowej co prawda jest strome, ale nie zaliczyłbym tego przejścia do szlaków mocno eksponowanych
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Start.Zakopane 



Doczy: 01 Cze 2011
czyli 4686 dni temu

Posty: 230
Tematy: 0
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Zakopane
Wysany: 2012-07-05, 14:42   

Zgadza się,często to co dla jednych jest trudne- innym wydaje się łatwe i odwrotnie,wiec każde odczucie szlaku będzie subiektywne. Od Doliny 5 Stawów na Zawrat, faktycznie szlak jest bardzo przyjemny i bez żadnych trudności. "Schody" zaczynają się dopiero potem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum