Zarejestruj sie! | Haso ?
     

Poprzedni temat «» Nastpny temat

Tagi tematu: krywan

Krywań
Autor Wiadomo
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-09-24, 19:33   Krywań

Myślę, że na samym początku wypadałoby wspomnieć kilkoma słowami o samym Krywaniu, tym bardziej, że jest o czym pisać, góra ta bowiem w słowackiej świadomości jest tym czym dla polaków Jasna Góra, Smok Wawelski i Doda Elektroda razem wzięte. Wizerunek Krywania widnieje na awersie słowackich monet, jest o nim wzmianka w ich hymnie narodowym, a 16 sierpnia każdego roku grupa kilkuset osób ciągnie ku szczytowi na obchody ichniejszego święta narodowego. Do końca osiemnastego wieku Krywań uznawany był za najwyższy szczyt w tatrach, jego 2494 metry wysokości musiały ustąpić jednak miejsca na podium nie tylko Rysom, ale też wtedy gdy okazało się, że jego rodak Gerlach urósł 2654 m n.p.m. Na Gerlach wejść ot tak sobie jednak nie można, ale na Krywań jak najbardziej i właśnie tą drogę chciałbym w paru słowach opisać.

Znamiennym dla podróżowania po słowackich tatrach jest to, że u ich podnóża kursuje pociąg zabawnie nazywany przez słowaków elektryczką. Ten właśnie pociąg zawiezie nas od Smokowca do Striepskiego Plesa. Po drodze możemy popodziwiać spustoszenie jakie w 2004 roku zrobiła szalejąca w tamtym rejonie wichura, która poprzewracała jak zapałki prawie wszystkie drzewa w tej części słowackich tatr. Widok niesamowity, oby tylko u nas to się nigdy nie wydarzyło…
Striebskie Pleso wzięło swą nazwę od jeziora, które będziemy mijać w drodze na Krywań, warto zatrzymać się przy nim choć na parę chwil, bo widok gór na jego tle jest naprawdę niesamowity, a dodatkowego smaczku dodaje mu skocznia narciarska, która wznosząc się wysoko nad poziom lasu, na pierwszy rzut oka przypomina wszystko tylko nie to czym jest w istocie.
Już w trakcie podziwiania tych widoków, co bardziej spostrzegawczy turysta zauważy, że znajduje się na czerwonym szlaku, tym właśnie szlakiem podążać będziemy około godzinę, aż dojdziemy do drogowskazu sugerującego rozwidlenie szlaków na czerwony i niebieski, w tej sytuacji polecam wybrać niebieski, chyba że chce się zwiedzić przystanek autobusowy w miejscowości Tri Studenky, nadrabiając tym samym ładnych kilka kilometrów. Większa część naszej podróży niebieskim szlakiem upływać będzie pod osłoną lasów, bardzo łagodnie wznosząc się ku górze i tak naprawdę poczujemy, że jesteśmy w górach dopiero u samego podnóża Krywania. Tam właśnie zacznie się mozolna i monotonna wędrówka ku górze, bez żadnych łańcuchów czy innych urozmaiceń, podczas niedzielnych spotkań u rodziny, będzie później wspominana bardziej jako rodzaj pokuty niż ciekawej wycieczki. W tym nudnym mozole trzeba iść tak długo, aż opadnie nas wszelka nadzieja, że warto było wybierać się na tą górę i dopiero gdy dojdziemy na sam szczyt, oczom naszym ukaże się coś co o 180 stopni zmieni nasze myślenie. Osobiście przyznać muszę, że nigdy nie widziałem piękniejszego widoku niż ten, który rozpościera się ze szczytu Krywania. Przed oczyma rozciąga się tam cały łańcuch polskich tatr i ogromne słowackie szczyty w kolorach zapierających dech w piersiach. Jeśli pogoda dopisze i słońce rzuci blask na szczyty, będziecie się czuć, jakbyście patrzyli przez kalejdoskop, bo tekstura na graniach sprawia wrażenie jakby co chwilę się zmieniała, a przelatujące nad szczytami chmury, rzucając ruchome cienie na granie, dodają widokowi jeszcze więcej uroku. Szczyt Krywania ozdobiony został drewnianym krzyżem, takim samym jaki widnieje na słowackiej fladze, a w jego pobliżu stoi kamień z metalową tabliczką na której wygrawerowano tekst upamiętniający jakieś wydarzenie.
Trasa na Krywań mimo, że niezbyt trudna, wymaga jednak dość dobrej kondycji fizycznej, jest bowiem długa i mozolna, ale jedno jest pewne, opłaca się!













[ Dodano: 2011-09-25, 17:09 ]
Dla tej garstki masochistów, którzy przeczytali moje wywody i być może zastanawiali się, cóż to też za widoki rozciągają się na tle jeziora Striebskie Pleso, albo co też za skocznia do biesa nie podobna nad lasem góruje, załączam dwa zdjęcia widok ten pokazujące, gdzie na pierwszym z nich i skocznie widać.



Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wicej szczegw
Wystawiono 3 piw(a):
Joasia, Storyjka, Małgo
Storyjka 


Doczya: 03 Pa 2011
czyli 4560 dni temu

Posty: 2
Tematy: 0
Skd: Tczew
Wysany: 2011-10-03, 17:36   

Byłam na Krywaniu i faktycznie widok z niego jest piękny. Ciekawy opis, miło się czytało ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VS84
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2011-10-20, 20:12   

Eh po tych zdjęciach ja też tam chcę :-) Ale to chyba najwcześniej w sierpniu na przyszły rok, bo pewnie wcześniej tam pełno śniegu leży ;-)
 
 
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-10-20, 20:15   

Na sanki można iść ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4615 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2011-10-20, 20:15   

Lestaf: nakręciłem się na to miejsce. Jak coś to będę pisał i pytał w przyszłym roku co i jak :-)
Kondycyjnie nie powinno być źle, jak patrzyłem kiedyś na mapę to od Szczyrbskiego Plesa bliżej na Krywań niż na rysy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-10-20, 20:21   

Pisz śmiało jakby co, ale raczej nie będziesz miał żadnych problemów, droga nie jest skomplikowana, trzeba iść według mapy, a dojdzie się na pewno ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VS84
[Usunity]

Tematy: 221
Wysany: 2011-10-20, 20:27   

Lestaf napisa/a:
Na sanki można iść ;-)


Nie da rady pod górkę nie wjadą :mrgreen: Ale te otoczenie tam jest niesamowite, tak jakoś blisko te wszystkie góry na wyciągnięcie ręki :-)
 
 
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-10-20, 20:30   

To prawda, bardzo malownicze miejsce
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4615 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2011-10-20, 20:31   

ludzi idących na Krywań w sezonie pewnie tyle co i na rysy?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-10-20, 20:33   

Krywań to taki słowacki Giewont, na samotność narzekać nie będziesz
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4615 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2011-10-20, 20:34   

:-D Ale skoro widoki zrekompensują ten tłum to warto:)

[ Dodano: 2011-10-20, 21:38 ]
a jeszcze jedno pytanie, czy wejście jest na tyle łatwe że technicznie mój 10 letni syn nie będzie miał problemów? Chodzi o jakieś trudniejsze momenty, łańcuchy itp. gdzieś w górze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-10-20, 20:38   

Jak ja szedłem na Krywań to aż tylu ludzi tam nie było, wejść tam jest jednak trudniej niż na Giewont i niektórych to odstrasza. Z tych co idą na Giewont co drugi to emeryt, co trzeci kaleka, a co czwarty w sandałach, idąc na Krywań takich artystów nie widziałem.

[ Dodano: 2011-10-20, 21:40 ]
Pod sam koniec trasa zaczyna się robić podobna do tej na Kościelcu, nie ma łańcuchów, ale trzeba się wspinać po skałach, jednak nie jest to ciężka trasa, syn powinien dać radę
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4615 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2011-10-20, 20:42   

a jak z miejscem na samym szczycie? podobnie mało jak na Rysach czy więcej przestrzeni?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lestaf 


Wiek: 40
Doczy: 23 Wrz 2011
czyli 4571 dni temu

Posty: 96
Tematy: 3
Otrzyma 13 piw(a)
Skd: Gdańsk
Wysany: 2011-10-20, 20:45   

Jest o wiele więcej przestrzeni niż na Rysach
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amroz 


Doczy: 09 Sie 2011
czyli 4615 dni temu

Posty: 69
Tematy: 4
Otrzyma 2 piw(a)
Skd: Wałbrzych
Wysany: 2011-10-20, 20:46   

dzięki :-) Idę teraz w tym temacie w przewodniku poszperać :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Najlepsze Zakopane Forum
Pogoda Zakopane z serwisu

Tatry Forum