Zarejestruj sie! | Hasło ?

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: bez, doradzcie, duzej, ekspozycji, lancuchow, trasy, widokowe

Trasy widokowe, bez lancuchow i duzej ekspozycji - doradzcie
Autor Wiadomość
4przemo77 

czyli 3676 dni temu

Tematy: 2
Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2013-06-15, 21:04   Trasy widokowe, bez lancuchow i duzej ekspozycji - doradzcie

Witajcie

W zszlym roku bylem w Tatrach po raz pierwszy. Zaliczylem chyba taki zestaw podstawowytj:
- Guba?owka
- Morskie Oko - Swistowka Roztocka - Piatka - Dolina Roztoki
- Kuznice - Schronisko na Hali Kondrtowej
- Kasprowy - Hala gsienicowa - Boczan - Kuznice
- splyw Dunajcem
- dolina Koscieliska z jaskinia Mrozna
- wszystkie schroniska tez zaliczone

Moze to niezbyt iponujacy dorobek, ale jak na pierwszy raz chyba ok.

Moze teraz troche o mnie:
Jestem wrazliwy na ekspozycje, odpadaja jakiekolwiek lancuchy. Szczyt moich mozliwosci pod wzgledem trudnosci tchnicznych to cos w stylu przejcia od moka przez swistowke roztocka do piatki. Szukam szlakow podobnych lub lepszych widokowo jak tez przez swistowke. Nie lubie chodzenia po lesie, wole piekne widoki. Czasowo - chcialbym wychodzic z kwatery w zakopcu kolo 7 rano i byc spowrotem kolo 19. Sprawnosci fizyczna mam srednia, jestem raczej przy kosci wiec jakas ekwilibrystyka, lazenie po skalach odpadaja. Odpadaja takze jak juz napisalem wczesniej lancuchy, drabinki, waskie przejscia ze stromymi przepasciami po obu stronach sciezki itp... Przejscie odcinkow generalnie zajmuje mi jakiej 150% czasu podanego na drogowskazach.

Mozecie zaproponowac jakies szlaki odpowiednie dla mnie ?

Co sadzicie o czyms takim:

Propozycja 1:
Wjezdzam kolejka na kasprowy. Ide w strone czerwonych wierchow do kopy kondrackiej. Schodze w strone przeleczy kondrackiej i przed Giewontem skrecam w lewo czerwonym szlakiem w strone przeleczy w grzybowcu. Dalej do doliny strazyskiej i do busa.

Jest to do ogarniecia w powiedzmy 7 godzin wedrowki wliczajac w to postoje ? Jak wyglada zejscie z kopy kondrackiej ? jest bezpieczne dla amatora ?

Propozycja 2:
Tak samo kolejka na Kasprowy i isc w przeciwna strone w kierunku swinicy. Zejscie z przeleczy swinickiej czarnym szlakiem do zielonego stawu, dalej do murowanca i dolina jaworzynki do kuznic

Tyle sam wymyslilem. Co o tym sadzicie ? Jak ze stopniem trudnosci ? Jak z aspektami widokowymi ?
Postaw piwo autorowi tego posta

bocian 

czyli 3138 dni temu

Wysłany: 2013-06-18, 23:32   

Odno?nie pierwszej propozycji:
Ty powiniene? akurat w 7 godzin si? wyrobi?. Na drodze z Kasprowego na Kop? s? delikatne trudno?ci techniczne - jedna taka ?cianka do pokonania, ale to naprawd? nic trudnego. Zej?cie z Kopy [pro?ciutkie nawet dla amatorów. Mo?liwe, bior?c pod uwag?, co napisa?e?, ?e b?dziesz mie? problemy przy schodzeniu do Prze??czy w Grzybowcu, ale chyba dasz rad? przej??. ;) W razie co kieruj si? na Hal? Kondratow? albo do Doliny Ma?ej ??ki. Opisana trasa jest wprawdzie nieco oklepana, ale jak najbardziej warta polecenia pod wzgl?dem widokowym. ;)

Druga propozycja:
A dlaczego nie na sam? ?winic?? :D Tutaj widoki chyba jeszcze lepsze, w ko?cu zbli?asz si? do g?ównej grani polskich Tatr Wysokich. Zej?cie czarnym szlakiem ze ?winickiej Prze??czy raczej niezbyt wymagaj?ce, ale miejscami do?? w?sko i wczesnym latem niekiedy ?nieg.

4przemo77 

czyli 3676 dni temu

Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2013-06-19, 20:17   

A co sadzicie o takiej trasie ?
- Palenica - Morskie Oko - ceprostrada w kierunku dolinki za mnichem - wrota chalubinskiego i z powrotem ta sama droga do moka

Wiem ze az sie prosi zeby isc do piatki, ale widzialem te lancuchy na filmie i jestem pewien ze nie dam rady a nie chce ryzykowac. Z kolei gdzies wyczytalem ze droga na Wrota Chalubinskiego jest szalenie prosta i idealna dla amatora. Kusi mnie to, bo to juz dosyac wysoko i widoki fajne.

jeszcze jedna sprawa:
Jak wyglada przejscie wawozu krakow ? Tej drabince na koncu dam raczej rade, chociaz z drzeniem ?ydek :-) teraz chodzi o wybor dalszy, tzn isc przez smocza jame czy ta trasa po zboczu ? jak widzialem filmy to smocza jama wydaje mi sie prostsza ? Co o tym sadzicie ?

i ostatnia sprawa:
Tu sie troche zdziwilem bo wyczytalem ze jezeli chodzi o poziom trudnosci to szlakiem "bardzo latwym" jest niebieski szlak z piatki na zawrat. warto sie skusic ? jaka jest prawda ? Da rade wrocic ta sama droga, bo zawrat to chyba element orlej perci a to jest zdecydowaie nie dla mnie ?

bocian 

czyli 3138 dni temu

Wysłany: 2013-06-19, 20:29   

4przemo77 napisał/a:
A co sadzicie o takiej trasie ?
- Palenica - Morskie Oko - ceprostrada w kierunku dolinki za mnichem - wrota chalubinskiego i z powrotem ta sama droga do moka

Rozs?dna opcja, na Wrota nie ma k?opotów z wej?ciem, ale polecam jednak pój?? do pi?tki i z niej wej?? na Szpiglas, a nast?pnie do Morskiego. Wej?cie po ?a?cuchach jets prostsze i na pewno sobie poradzisz.

4przemo77 napisał/a:

jeszcze jedna sprawa:
Jak wyglada przejscie wawozu krakow ? Tej drabince na koncu dam raczej rade, chociaz z drzeniem ?ydek :-) teraz chodzi o wybor dalszy, tzn isc przez smocza jame czy ta trasa po zboczu ? jak widzialem filmy to smocza jama wydaje mi sie prostsza ? Co o tym sadzicie ?

W?wóz Kraków to pi?kne miejsce, a jak ju? b?dziesz na ko?cu to na pewno skusisz si? na Smocz? Jam? :)

4przemo77 napisał/a:

i ostatnia sprawa:
Tu sie troche zdziwilem bo wyczytalem ze jezeli chodzi o poziom trudnosci to szlakiem "bardzo latwym" jest niebieski szlak z piatki na zawrat. warto sie skusic ? jaka jest prawda ? Da rade wrocic ta sama droga, bo zawrat to chyba element orlej perci a to jest zdecydowaie nie dla mnie ?

Na Zawrat z Pi?tki jets bardzo ?atwo wej??, kamienny chodnik prowadzi. Oczywi?cie potem mo?esz wróci? t? sam? tras?, dla Ciebie to nawet wskazane, poniewa? pozosta?e szlaki s? trudniejsze :)

Stella 

czyli 3609 dni temu

Tematy: 10
Otrzymał 25 piw(a)
Wysłany: 2013-06-24, 18:20   

Chyba troch? lepiej ni? poprzednik pami?tam jak to jest by? pocz?tkuj?cym, który boi si? ekspozycji i ?a?cuchów (albo przynajmniej jak si? z kim? takim wybiera szlaki) wi?c te? si? wypowiem (postaram si? by? dok?adna co do ewentualnych niedogodno?ci na szlaku) ;-)

4przemo77 napisał/a:
Wjezdzam kolejka na kasprowy. Ide w strone czerwonych wierchow do kopy kondrackiej. Schodze w strone przeleczy kondrackiej i przed Giewontem skrecam w lewo czerwonym szlakiem w strone przeleczy w grzybowcu. Dalej do doliny strazyskiej i do busa.

Jest to do ogarniecia w powiedzmy 7 godzin wedrowki wliczajac w to postoje ? Jak wyglada zejscie z kopy kondrackiej ? jest bezpieczne dla amatora ?

Je?li jedziesz w wakacje to polecam wej?cie na Kasprowy piechot? z Ku?nic - b?dzie szybciej ni? stanie w kolejce do kolejki (no chyba, ze kolejki dla odmiany nie b?dzie). Trasa jest ?adna widokowa i ?atwa, ale moment na Suchych Czubach Kondrackich jest troch? bardziej stromy i eksponowany (klik, klik), wi?c zale?y jak bardzo czu?y na to jeste?.

4przemo77 napisał/a:
Tak samo kolejka na Kasprowy i isc w przeciwna strone w kierunku swinicy. Zejscie z przeleczy swinickiej czarnym szlakiem do zielonego stawu, dalej do murowanca i dolina jaworzynki do kuznic

Je?li jeste? za bardzo czu?y na ekspozycj? na pierwsz? opcj? to ta jest ok. Cho? ja bym na Twoim miejscu wesz?a przez Bocza? do Doliny G?sienicowej a dopiero nast?pnie na Kasprowy. Potem mo?esz doj?? na Beskid i doj?? na Liliowe lub ?winick? Prze??cz (w zale?no?ci jak b?dzie Ci odpowiada? trasa bo tam z tego co pami?tam te? jest jaki? ciut bardziej eksponowany moment - ale chyba mo?na go okr??y?) i zej?? znów do G?sienicowej - te? b?dzie stosunkowo ?atwo i ?licznie widokowo. Droga grani? przez wi?kszo?? czasu bedzie szeroka, wr?cz zbytnio rozdeptana, ale jakby si? jednak okaza?o, ?e ekspozycja po drodze Ci w którym? momencie nie odpowiada to zawsze mo?esz wróci? na Kasprowy bo nie oddalisz si? od niego a? tak bardzo ;-)

Ogólnie po Czerwonych wierchach w?druje si? bardzo przyjemnie, ale s? momenty kiedy wiatr wieje tam tak, ?e zdmuchuje ze ?cie?ki (mia?am tak rok temu) wi?c wtedy na w??szych momentach mo?e by? ciut stresuj?co.

Je?li my?lisz o czerwonych wierchach to polecam te? wej?cie na Ciemniak (czerwonym z Wy?niej Kiry Mi?tusiej - bardziej m?cz?cy - lub zielonym od Schroniska na Hali Ornak - ?agodniejszy ale d?u?szy), doj?? do Kopy Kondrackiej i z Prze??czy pod Kop? Kondrack? zej?? do Doliny Kondratowej i Ku?nic. Pó?nocna ?ciana Krzesanicy i Ciemniaka mo?e budzi? respekt ale szlak przebiega w bezpiecznej odleg?o?ci od kraw?dzi a widoki s? pi?kne.

4przemo77 napisał/a:

Wiem ze az sie prosi zeby isc do piatki, ale widzialem te lancuchy na filmie i jestem pewien ze nie dam rady a nie chce ryzykowac. Z kolei gdzies wyczytalem ze droga na Wrota Chalubinskiego jest szalenie prosta i idealna dla amatora. Kusi mnie to, bo to juz dosyac wysoko i widoki fajne.

Droga z Morskiego Oka na Szpiglasow? Prze??cz te? jest ?atwa a widok na Dolin? Pi?ciu Stawów Polskich jest ?liczny. Zawsze wi?c mo?esz wi?c najpierw pój?? do wrót Cha?ubi?skiego a potem na rozwidleniu szlaków w Dolince za Mnichem skr?ci? na Szpiglasow? Prze??cz, a potem (skoro ?a?cuchy Ci? stresuj?) wróci? spokojnie do Morskiego Oka.

4przemo77 napisał/a:
Jak wyglada przejscie wawozu krakow ? Tej drabince na koncu dam raczej rade, chociaz z drzeniem ?ydek teraz chodzi o wybor dalszy, tzn isc przez smocza jame czy ta trasa po zboczu ? jak widzialem filmy to smocza jama wydaje mi sie prostsza ? Co o tym sadzicie ?

W?wóz Kraków ma to do siebie, ?e trzeba mie? do niego buty z niez?? przyczepno?ci? w podeszwie (nie chcia?by? widzie? jak ?lizga?a si? tam wycieczka gimnazjalistów w tenisówkach w tamtym roku albo dwa lata temu...), bo po deszczu lubi by? tam bardzo ?lisko - ale tak ogólnie to trasa jest bardzo ?adna i prosta. Co do drabinki - je?li kiedykolwiek wchodzi?e? gdzie? po drabinie (przy remoncie czy wymienianiu ?arówki na przyk?ad) i to prze?y?e? to tu te? dasz rady. A jak nie to zawsze mo?esz wróci? t? sam? drog? - robi?c szlak wstecz zawsze dostrzega si? co? nowego :-)
W kwestii Smoczej Jamy to s? tam ?a?cuchy wi?c mimo, ?e cz?sto jest tam mokro, ?lisko i b?otni?cie nie ma problemu z przej?ciem przez ni?. Droga na oko?o nie sprawia takiej frajdy. Ale w jaskini jest ciemno i nie wida? dobrze pod?o?a, a ?e nie chc?c rozbi? g?owy dobrze jest widzie? na co stawia si? stopy to przyda Ci si? czo?ówka (jak ju? mówi?am s? tam ?a?cuchy i one zajmuj? r?ce, nie ma wi?c jak trzyma? wygodnie zwyk?ej latarki). Ogólnie to dobre miejsce, ?eby oswoi? si? z ?a?cuchem bo tu jest bez ?adnej ekspozycji tylko pomaga i?? po skale jak jest ?liska, a cz?owiek si? uczy 'jak tego u?ywa?' i tego ?e taki ?a?cuch w gruncie rzeczy dodaje poczucia bezpiecze?stwa ;-)

4przemo77 napisał/a:

Droga na Zawrat z DPSP jest ?atwa, chodnik przyjemny, niezbyt stromy, do?? szeroki. Potem musisz wróci? t? sam? tras? bo ani na ?winic? si? nie wybierzesz, Orla odpada tym bardziej a do G?sienicowej jest do?? stromo, momentami trudniej, z ?a?cuchami, cz?sto te? zalega tam du?a ?ata ?nie?na (prawie ca?y rok) wi?c te? Ci odradzam. Widoki s? ?liczne przez ca?? tras? a je?li pojecha?by? w Tatry zaraz po mocnych deszczach na ten szlak id? najpierw i w drodze do DPSP przejd? koniecznie ko?o Siklawy bo b?dzie wygl?da? pi?knie :-)

Co do innych tras to polecam Ci Tatry Zachodnie.
Pierwsza propozycja to wyj?cie z Doliny Chocho?owskiej na Grzesia i potem na Rako?. Nast?pnie mo?esz zej?? z Zawracia (prze??czy pod Wo?owcem) zielonym szlakiem na Polan? Chocho?owsk? lub najpierw pokusi? si? o wej?cie na Wo?owiec i dopiero zej?cie z Zawracia, przy czym uprzedzam, ?e droga na Wo?owiec Ci? zm?czy ;-)
Druga propozycja to wej?cie czerwonym szlakiem z Polany Trzydniówka na Trzydniowia?ski Wierch (krótszy i bardziej m?cz?cy) i dalej na Ko?czysty Wierch, a potem powrót na Trzydniowia?ski i zej?cie szlakiem (dla odmiany :P ) czerwonym do Polany Chocho?owskiej (d?u?szy ale ?atwiejszy wi?c dobry na ko?cówk?).
Zanim zejdziesz z Ko?czystego mo?esz równie? pokusi? si? o Jarz?bczy Wierch - od tej strony jest ?atwo dost?pny, cho? znów tu jest jedno czy dwa miejsca gdzie trzeba obej?? bokiem ma?e skalne wypi?trzenie, wi?c jest ma?y fragment wi?kszej ekspozycji (klik, klik), ale nie powinien by? du?o bardziej stresuj?cy ni? na trasach po Czerwonych Wierchach, wi?c je?li zdecydujesz si? na któr?? z nich to tu te? chyba da?by? rady. Wróci?by? t? sam? tras? na Trzydniowia?ski i do Polany Chocho?owskiej (w stron? Wo?owca nie radz? tu i?? - trasa jest m?cz?ca, sporo trudniejsza i ze spor? ekspozycj? momentami).
Ale jak pisa?am Jarz?bczy to jest punkt nad obowi?zkowy - tym bardziej, ?e zasadnicza trasa (Trzydniowia?ski-Ko?czysty) jest ?atwa i ?liczna widokowo, w okó? mnóstwo zieleni, praktycznie z ka?dej strony wida? jakie? ?adne szczyty, a jak si? ma szcz??cie to mo?na trafi? na kozice.

A jak si? zm?czysz kilkoma dniami chodzenia i b?dziesz chcia? co? krótkiego, ?atwego i przyjemnego to polecam Rusinow? Polan? (najlepiej przez Dolin? Filipka i Wiktorówki) i G?si? Szyj? (z obu pi?kne widoki) a potem powrót na Rusinow? i zej?cie np na Wierch Poroniec (?atwa trasa, na Wierchporo?cu ?adny widok na S?owackie Tatry i busa do Zakopanego stamt?d ?atwiej z?apa?).

A do przeliczania czasów u?yj sobie tego - http://www.szlaki.net.pl/ - zaznaczasz szlak jaki chcesz pokona? i masz tabelk? z m.in. ilo?ci? wzniesie? i czasem z przewodnika Nyki, wiec go sobie mo?esz przemno?y? przez w?asne mo?liwo?ci.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
liczek
Furi 

czyli 3781 dni temu

Tematy: 8
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2013-06-25, 17:20   

Polecam Rusinow? Polan? - pi?kne widoczki. Co do W?wozu Kraków to moja ?ona ma l?k wysoko?ci i powiedzia?a ?e za ?adne skarby ale jak ju? dosz?a do drabinki to mój synek powiedzia? na górze mama dawaj dawaj i wesz?a. Jest chwila po ?a?cuchach ale bardzo prosta

4przemo77 

czyli 3676 dni temu

Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2013-06-29, 17:23   

A wiec jestem znowu w gorach. Samego Zakopanego wrecz nieznosze wiec staram sie wychodzic rano i wracac na kolacje. Dzis byl dzien rozgrzewkowy. Wiadomo aklimatyzcja i te sprawy.Tak na rozgrzewke zaliczylem dzis taka trase:
Dolina Strazyska - Siklawica - przelecz w Grzybowcu - Dolina malej Laki - Przyslup Mietusi - Dolina Koscieliska. Czasowo wygladalo to tak: o 9:30 zameldowalem sie na bramce TPN-u w dolinie Strazyskiej, natomiast okolo godziny 14:00 wchodzilem do busa w Koscielisku. Jak na pierwszy dzien to jestem bardzo zadowolony, kondycyjnie myslalem ze bedzie gorzej, a wrocilem z trasy z niedosytem i nawet nie bardzo meczony.

Na jutro zaplanowalem trase:
Palenica - Moko - ceprostrada - dolinka za mnichem - wrota chalubinskiego - szpiglasowa przelecz. Tutaj ocenie czy dam rade. Jezeli strach mnie nie zje to zejde po lancuchach i przez piatke i siklawe zejde do palenicy. Jezeli strach bedzie jednak ode mnie silniejszy to wroce do moka i zejde do palenicy

I jeszcze male pytanko.
Na dalszy dzien planuje wjechac na kasprowy i przejsc w strone czerwonych wierchow. Chcesie dostac do polany kondratowej. Zejsc z tego co widze mozna dwoma szlakami.
- Zielony szlak z przeleczy kondrackiej
- Zolty szlak z Kopy kondrackiej do przeleczy kondrckiej i dalej niebieskim do polany kondratowej

Ktory szlak do zejscia byscie doradzali ?

Pozdrawiam

bocian 

czyli 3138 dni temu

Wysłany: 2013-06-29, 20:40   

4przemo77 napisał/a:

I jeszcze male pytanko.
Na dalszy dzien planuje wjechac na kasprowy i przejsc w strone czerwonych wierchow. Chcesie dostac do polany kondratowej. Zejsc z tego co widze mozna dwoma szlakami.
- Zielony szlak z przeleczy kondrackiej
- Zolty szlak z Kopy kondrackiej do przeleczy kondrckiej i dalej niebieskim do polany kondratowej

Ktory szlak do zejscia byscie doradzali ?

Pozdrawiam

Szlak zielony jest prosty i nudny. Druga opcja ciekawsza, ale bardziej mecz?ca, strome zej?cie :)

Zakopaneo 

czyli 3105 dni temu

Tematy: 0
Wysłany: 2013-07-08, 14:51   

Na Twoim miejscu w przypadku zej?cia z Kopy Kondrackiej,wybra?bym ?ó?ty szlak przez prze??cz,trasa typowo widokowa bez wi?kszych ekspozycji,naprawde warty uwagi.

liczek 

czyli 3359 dni temu

Tematy: 5
Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2013-09-04, 21:57   

4przemo77 napisał/a:
Na jutro zaplanowalem trase:
Palenica - Moko - ceprostrada - dolinka za mnichem - wrota chalubinskiego - szpiglasowa przelecz. Tutaj ocenie czy dam rade. Jezeli strach mnie nie zje to zejde po lancuchach i przez piatke i siklawe zejde do palenicy. Jezeli strach bedzie jednak ode mnie silniejszy to wroce do moka i zejde do palenicy

Przeczyta?am sobie ten w?tek, wci?gn??am si? nawet - i co dalej... i co by?o dalej????
4przemo77 - mo?e jaka? relacja?
Da?e? rad??

Apartamenty 

czyli 3064 dni temu

Wysłany: 2013-09-05, 18:18   

Strach nie powinien Cie sparali?owa?,wr?cz przeciwnie,czasem taka adrenalina bardzo pobudza. Trase masz naprawde fantastyczn? je?eli chodzi o widoki i prze?ycia. Czekam na relacje:)

Jastrzebiec 

czyli 2953 dni temu

Wysłany: 2013-10-19, 13:58   

Czekamy na relacje je?eli w?tek nie jest jeszcze zapomniany przez autora,bo sama trasa bardzo ciekawa i przy dobrej pogodzie plan jest do zrealizowania. Gorzej w przypadku deszczu,no ale có?-w górach trzeba by? przygotowanym na wszystko.

Kocham Tatry 

czyli 2940 dni temu

Tematy: 1
Wysłany: 2013-10-26, 11:12   

Uwielbiam wychodzi? w Tatry i co wi?cej, mam ten sam problem za autor tematu:) Jestem nowicjuszk? i cho? chcia?abym zdoby? si? na co? wielkiego, dalej rz?dzi mn? strach:) My?l?, ?e nast?pnym razem skorzystam z której? propozycji powy?ej. A w?a?nie jak tam 4przemo77, jak wra?enia po wycieczce, mo?e kolejne pomys?y?

Apartamenty 

czyli 3064 dni temu

Wysłany: 2013-11-22, 14:26   

Autor chyba chwilowo zapomnia? o temacie,wiec poczekajmy czy dalej co? z tego b?dzie. W kwestii wycieczek dla nowicjuszy,warto poczyta? szereg w?tków na forum i wiedzie? wi?cej,masz tutaj mnóstwo propozycji ciekawych wycieczek.

aga 

czyli 3856 dni temu

Tematy: 5
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2013-12-29, 18:47   

Oj dawno mnie tu nie by?o....a forum znowu "?yje". Zainteresowa? mnie ten temat. Kocham Tatry, ale nie lubi?...... ryzykow?. Bo przecie? mo?na wiele pi?knych miejsc w Tatrach zobaczy? bez zbytniego ryzyka :oops: Planuj? ju? kolejny letni wyjazd, dopiero za kilka miesi?cy, ale ...... prosz? porad?cie: marz? o Czerwonych Wierchach. Wej?? niebieskim szlakiem od Doliny Ma?ej ??ki na Ma?o??czniak i w stron? Kasprowego, zej?cie przez Murowaniec i Bocza?, czy wej?? od Doliny Ko?cieliskiej na Ciemniak i dalej jak poprzednio :-)

Odpowiedz do tematu